Rozdrobnij, zalej wodą i podlej zamiokulkasa. Zielone liście wystrzelą z doniczki
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Niewymagający, ale niekiedy mocno wybredny. Zamiokulkas, często zdobiąc wnętrza naszych mieszkań, lubi nieco się zbuntować, nagle przestając rosnąć. Wówczas warto sięgnąć po domowy specyfik, który w mig zachęci roślinę do wypuszczenia nowych liści. Czym odżywić zamiokulkasa? Pomoże produkt, który zwykle trafia do kosza. Koleżanki będą zerkać z zazdrością, prosząc o poradę.
Spis treści:
Dlaczego zamiokulkas nie wypuszczą pędów? Zwróć uwagę na szczegóły
Zamiokulkas, dumnie prezentując się na parapetach czy komodach, piastuje zaszczytne miejsce na liście ulubionych wśród Polaków roślin. Od swojego właściciela nie wymaga bowiem szczególnej uwagi, a umieszczony na odpowiednim stanowisku oraz systematycznie otrzymujący dostateczną dawkę wody, odpłaca się znakomitym wyglądem. Czasem jednak nieco się buntuje. A wtedy warto wytoczyć nieco cięższe działa.
Jedną z najczęstszych przyczyn braku nowych liści u zamiokulkasa jest zbyt mała doniczka. Kiedy roślina nie ma miejsca na rozwój systemu korzeniowego, stawia opór i przestaje rosnąć. Wówczas należy przesadzić ją do nieco większej, ceramicznej osłonki, pamiętając przy tym, że zamiokulkas rośnie najlepiej w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej glebie o kwaśnym odczynie. Doniczka nie stanowi już problemu? Czas zerknąć na inne upodobania tej rośliny.
Co zrobić żeby zamiokulkas zaczął rosnąć? Zadbaj o odpowiednie stanowisko
Zamiokulkas zachwyci zielenią swoich liści wyłącznie wtedy, gdy ustawiony zostanie w ulubionym przez siebie miejscu. Nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, lubiąc jasne, a czasami nawet częściowo zacienione stanowiska. Unikajmy skrajności. Ostre słońce może przypalić liście, zaś zbyt ciemne miejsce sprawić, że te wyciągną się i staną jasno zielone.
Zamiokulkas zbuntuje się również wtedy, gdy otrzyma zbyt dużą dawkę wody. Zbyt obfite podlewanie może uśmiercić roślinę - przelany zamiokulkas gnije bowiem od korzeni, a następnie gubi liście. Najlepiej podlewać go więc w momencie, kiedy wierzchnia warstwa podłoża zupełnie przeschnie.
Czym nawozić zamiokulkasa? Domowe sposoby
Zamiokulkas od czasu do czasu lubi również dawkę domowego nawozu, który zachęci go do zielonego wzrostu. Czym podlewać zamiokulkasa żeby rósł? Pomoże produkt, który zwykle trafia do kosza.
Do zdrowego wzrostu zamiokulkas potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, w tym przede wszystkim potasu i azotu. Podobnego witaminowego zastrzyku dodamy mu za sprawą domowego nawozu z czerstwego chleba razowego lub ciemnego pieczywa, niezawierającego w swoim składzie zbyt dużo ulepszaczy. Pieczywo pod żadnym pozorem nie może mieć jednak na sobie jakichkolwiek oznak pleśni.
Chleb wystarczy kolejno przerobić na sfermentowany nawóz. Jak to zrobić?
- Rozdrobnij kawałki chleba, a kolejno umieść w głębszej misce i zalej je wodą.
- Przykryj miskę talerzem lub przykrywką i pozostaw na około tydzień.
- Po tym czasie przecedź odżywkę i rozcieńcz z wodą w proporcji 1:3.
Domową odżywką zasilaj zamiokulkasa raz w tygodniu, zaś w przypadku młodych liści zaledwie raz na cztery tygodnie. Wkrótce zauważysz różnicę.
***