Różeniec górski: Zastosowanie i właściwości
Różeniec górski jest rośliną o działaniu prozdrowotnym i pomaga w walce z wieloma schorzeniami, m.in. z depresją oraz chorobą Alzheimera. Właściwości tej niezwykłej rośliny działają na układ nerwowy i odpowiadają za redukcję stresu oraz napięcia. Poniżej podpowiadamy, jak spożywać różeniec górski i kto powinien go stosować.
Spis treści:
Co to jest różeniec górski?
Różeniec górski, znany także jako arktyczny korzeń lub laska Aarona, jest rośliną należącą do rodziny gruboszowatych. Charakteryzuje się grubymi kłębami oraz nierozgałęziającą się łodygą i osiąga wysokość 40 centymetrów. Różeniec górski zakwita i jego płatki przyjmują żółtą barwę. W naturalnym środowisku występuje aż na trzech kontynentach - w Azji, Ameryce Północnej oraz w Europie. W naszym kraju podziwiać go możemy tylko w parkach narodowych.
Różeniec górski: Właściwości
Roślina ta została doceniona przed wiekami w medycynie chińskiej i jej niezwykłe właściwości znane są na całym świecie. Różeniec górski pomaga w walce z depresją i zaburzeniami nastroju, poprawia koncentrację i niweluje stres. Jego działaniem interesują się również sportowcy i osoby pracujące intelektualnie.
Arktyczny korzeń na depresję i stres
Grupa szwedzkich naukowców - A. Panossian i jego współpracownicy, dowiedli, że różeniec górski pomaga w walce z depresją. Odpowiadają za to dwa składniki - rozawiny oraz salidrozydy: związki te mają działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Ponadto salidrozydy chronią mózg przed efektami niedokrwistości oraz mają właściwości przeciwutleniające. Poprawiają też pamięć i koncentrację. Arktyczny korzeń nie wywołuje skutków ubocznych.
Wydolność fizyczna
Różeniec górski ma swoich zwolenników wśród sportowców i osób aktywnych. Ekstrakt z tej rośliny poprawia wydolność i kondycję fizyczną organizmu. Arktyczny korzeń ma też działanie przeciwzapalne i ochronne mięśni. To zasługa zawartych w roślinach fenolokwasów, które mają właściwości przeciwzapalne i działają antyoksydacyjnie.
Choroba Alzheimera
W walce z chorobą Alzheimera pomagają już wcześniej wspomniane salidrozydy. Są one składnikiem chemicznym występującym w różeńcu górskim. Chronią neurony przed negatywnymi skutkami stresu, a dzięki temu przed obumieraniem komórek. Ponadto te związki chemiczne mogą zapobiec powstawaniu schorzeń neurodegradacyjnych.
Serce i ciśnienie krwi
Osoby, które mają problemy z sercem, czyli zbyt wysokie ciśnienie krwi oraz chorobę niedokrwienną, powinny sięgać po wyciąg z korzenia różeńca górskiego. Dzięki właściwościom tej rośliny, możliwa jest ochrona serca poprzez opanowanie skoków ciśnienia czy redukcji poziomu cholesterolu.
Jak przygotować herbatę z różeńca górskiego?
- To bardzo proste: jedną łyżkę rozdrobnionego korzenia zalej przegotowaną wodą i odstaw na cztery godziny.
- Następnie całość przecedź, możesz też dodać łyżkę miodu do napoju, żeby polepszyć smak. Całość podziel na 2-3 porcje i pij jedną dawkę raz dziennie.
Nalewka z arktycznego korzenia
- Przygotuj nalewkę: około 50 gram rozdrobnionego kłącza zalej pół litra ciepłego alkoholu 40-procentowego i maceruj przez dwa tygodnie. Po upływie czasu odcedź i nalewka gotowa!
- Pij jedną łyżeczkę dwa razy dziennie po 5 ml.
Różeniec górski w proszku
- ¼ łyżki mielonego korzenia (około 1 gram) zalej niewielką ilością gorącej wody.
- Odstaw na godzinę, a następnie pij razem z korzeniem 1-3 razy dziennie podczas spożywania posiłku.
Zobacz także: