Reklama

Reklama

Rozliczamy PIT za 2013 rok

Formularz PIT możesz wziąć z każdego urzędu skarbowego lub pobrać np. ze strony Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl

Jest kilka nowości, ale nie wszystkie są korzystne! Ulgę internetową mogą odliczyć wyłącznie nieliczni, a ulgę na dziecko osoby o niższych dochodach. Oto szczegóły.

Zanim wypełnisz PIT: o czym musisz pamiętać

Reklama

Gdy tylko otrzymasz od pracodawcy PIT-11 z wyliczonym dochodem za rok 2013, możesz przystąpić do wypełniania PIT-37 (dla etatowców, osób na zleceniach, z umowami o dzieło). Skala podatkowa jest taka sama jak w 2012 r. Płacisz 18-proc. podatek, jeśli za cały 2013 r. zarobiłaś nie więcej niż 85 528 zł lub 32-proc., jeśli więcej.

Część ulg jest bez zmian, np. rehabilitacyjna, za darowizny czy ulga od kredytu hipotecznego. Zmiany dotyczą ulgi za internet oraz ulgi na dzieci. Szczegółowe informacje uzyskasz na infolinii Krajowej Informacji Podatkowej 801-055-055.

Skala podatkowa za 2013 rok

Nowość! Ulga za internet już nie dla wszystkich: kto nie odliczy, kto jeszcze ma szansę

Ulga internetowa za rok 2013 nadal istnieje, ale dla nielicznych osób! Mogą ją odliczyć tylko: – osoby, które nigdy nie odliczały ulgi internetowej lub – odliczyły ją tylko raz, w PIT za 2012 rok.

Jeśli dotyczy ciebie któraś z tych sytuacji, możesz odliczyć od dochodu do 760 zł. Pod warunkiem, że na twoje nazwisko są faktury opłat za internet.

UWAGA! Jeśli nigdy nie odliczałaś ulgi za internet, lecz robił to mąż w swoim PIT, warto rozważyć przepisanie umowy na internet na ciebie. Wprawdzie już za 2013 r. ulgi tej nie odliczysz (bo umowa musiałaby być na 2013 r.), ale jest szansa na odliczenie za 2014 r.

PIT z małżonkiem i z dzieckiem: kto skorzysta na takim rozliczeniu

Wspólny PIT z mężem. Takie rozliczenie jest opłacalne w sytuacjach, gdy np.: – jedno z was w 2013 r. nie pracowało lub – wasze wynagrodzenia znacznie się różniły. Ale pamiętaj! Nie mogą się tak rozliczyć pary, które: mają rozdzielność majątkową, prowadzą własną firmę (na ryczałt lub kartę podatkową albo książkę przychodów opodatkowaną podatkiem liniowym 19 proc.) oraz te, które wzięły ślub w trakcie 2013 r.

Wspólny PIT z dzieckiem – rozliczysz się jako samotny rodzic, jeśli jesteś niezamężna, a dziecko nie ma 18 lat (lub 18–25 i się uczy) oraz nie miało dochodu powyżej 3091 zł. To rozliczenie zawsze się opłaca.

Wysyłanie PIT-u przez internet: jak to zrobić krok po kroku

Wejdź na stronę Ministerstwa Finansów: www.finanse.mf.gov.pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje/do-pobrania i pobierz program na swój komputer.

Otwórz ten program, klikając na skrót e-deklaracje.

Wybierz formularz PIT, który chcesz wypełnić (np. PIT-37). Wpisz do niego wszystkie konieczne dane.

Kliknij na „sprawdź formularz” (program sprawdzi, czy dobrze wypełniłaś PIT).

Wyślij PIT, klikając na okienko „wyślij”.

Wydrukuj tzw. UPO czyli „urzędowe potwierdzenie odbioru”.

Nowe zasady ulgi na dzieci!

Rodzice, którzy mają jedno dziecko, odliczą ulgę pod warunkiem, jeśli ich łączne dochody za 2013 r. nie przekroczyły 112 tys. zł. Rodzice 2 dzieci odliczą bez względu na dochód po 1112,04 zł na każde dziecko.

Rodzice 3 dzieci odliczą 1668,60 zł na trzecie dziecko, na czwarte i kolejne na- leży się ulga 2224,08 zł.

Dowiedz się więcej na temat: formularz | 2013 | ulga | rodzice | Nie | skala

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje