Rybiki cukrowe: Jak się ich pozbyć?

Rybiki osiągają wielkość zaledwie 10 milimetrów. Uciekają przed światłem, są zwinne i szybkie. Lubią wilgotne przestrzenie, więc najczęściej można je spotkać w łazience. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można się pozbyć tych nieproszonych gości.

Rybiki rozmnażają się w szybkim tempie i bardzo długo żyją
Rybiki rozmnażają się w szybkim tempie i bardzo długo żyją123RF/PICSEL

Czym są rybiki cukrowe?

Rybiki cukrowe to małe organizmy, które najlepiej czują się w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach. Idealnym miejscem jest dla nich zatem łazienka. Dobrze czują się w szczelinach, pod listwami i meblami. 

Rybiki odznaczają się podłużnym kształtem oraz ciałem pokrytym łuskami. Mają długie czułki oraz krótkie odnóża. Ich cechą charakterystyczną jest również srebrzysty kolor. 

Te małe owady rozmnażają się w szybkim tempie i bardzo długo żyją. Szacuje się, że samice dziennie mogą składać nawet trzy jaja. Rybiki mogą przetrwać bez jedzenia nawet rok. 

Rybiki lubią cukier, słodycze oraz papier
Rybiki lubią cukier, słodycze oraz papier123RF/PICSEL

Pozbycie się ich jest jednak nieco utrudnione, bo po zapaleniu światła uciekają w ciemne kąty. Są zwinne i szybkie, ale nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Nie przenoszą one chorób, ale mogą jednak uprzykrzyć nam życie. 

Zdarza się jednak tak, że rybiki mogą zagnieździć się także w kuchennych szafkach. Chociaż obecność niewielu osobników może być nawet niezauważalna, to spora grupa rybików może powodować szkody. Z chęcią będą podgryzać tapety, a nawet książki i dokumenty. 

Co przyciąga rybiki?

Jeśli w łazience system wentylacyjny nie spełnia swojej funkcji, to trzeba liczyć się z tym, że mogą pojawić się tam nowi lokatorzy. 

Warto pamiętać, że zapobieganie pleśni oraz wilgoci pozwoli uchronić się przed rybikami. Wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad. 

Zdarza się również tak, że rybiki zaczynają podgryzać książki
Zdarza się również tak, że rybiki zaczynają podgryzać książki123RF/PICSEL

Pierwszą z nich jest dokładne wietrzenie łazienki po kąpieli. Sprawdzi się tutaj nawet zostawienie uchylonych drzwi. 

Ponadto pozostawianie mokrej podłogi jest niejako zaproszeniem dla rybików. To dla nich idealne środowisko do życia i rozmnażania. Należy więc pamiętać, by dokładnie wycierać mokre powierzchnie.

Jak się pozbyć rybików?

Rybiki lubią cukier, słodycze oraz papier. Żywią się także mąką i resztkami spożywczymi. Nie pogardzą także złuszczonym naskórkiem. 

W związku tym, by doprowadzić do wyprowadzki rybików, warto zadbać o porządek i wyczyszczenie nawet najmniejszych zakamarków, a także usunięcie wszelkich szczelin, które mogłyby być schronieniem dla rybików. Ważną kwestią jest regularne usuwanie zanieczyszczeń i okruchów z blatów, które mogą stanowić źródło pożywienia.

Rybiki żywią się także bawełną. Zatem mogą sobie upodobać wilgotne ręczniki i ubrania, a nawet pościel. Warto więc regularnie robić pranie, a w szafie zawiesić zapachowe zawieszki.

Rybiki odznaczają się podłużnym kształtem oraz ciałem pokrytym łuskami
Rybiki odznaczają się podłużnym kształtem oraz ciałem pokrytym łuskami123RF/PICSEL

Rybiki odstrasza intensywny zapach. Tutaj sprawdzi się np. lawenda lub cynamon. Jeśli jednak my też nie przepadamy za tymi aromatami, to rybiki z łazienki wystraszy również sok z cytryny. 

Zanim sięgniemy po chemiczne preparaty, można spróbować innego domowego sposobu, czyli pułapki z miodu. Cukier zwabi rybiki, ale kleista konsystencja uniemożliwi im ucieczkę. 

By pozbyć się rybików z kuchni, należy przechowywać suche pokarmy w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Ważną kwestią jest również regularne wynoszenie śmieci. Ponadto rybiki może odstraszać skórka z cytryny umieszczona w kuchennych zakamarkach.

Czytaj więcej:

Kiwi można jeść ze skórką. Ten owoc należy do superfoodInteria.tv