Sadzenie roślin - najczęściej popełniane błędy
Chociaż wydawać się może, że sadzenie roślin jest sprawą banalną i nie sposób popełnić przy tym pow\pełnić jakieś poważniejsze błędy, to jednak często zdarza się, że posadzone rośliny mimo naszych usilnych zabiegów, nie rosną tak jak byśmy tego chcieli. Błąd mogliśmy popełnić na samym początku, już w momencie sadzenia i jedynym rozwiązaniem jest często przesadzenie rośliny. O najczęstszych błędach oraz o tym jak ich uniknąć przeczytacie w poniższym tekście.
Niewłaściwa głębokość sadzenia
Jeśli posadzimy roślinę za płytko i korzenie będą wystawać na powierzchnię, to mogą one ulec przesuszeniu. Dodatkowo rośliny posadzone za płytko mogą się przewracać na skutek działania wiatru. Nowo posadzona roślina szybko wytwarza nowe korzenie, które mogą być uszkadzane przez targanie rośliny silnymi podmuchami, co również utrudnia jej przyjęcie się w gruncie.
Jeśli natomiast roślinę posadzimy zbyt głęboko i jej szyjka korzeniowa znajdować się będzie pod powierzchnią ziemi, będzie ona atakowana przez choroby grzybowe.
Jak więc należy sadzić zakupione rośliny? Rośliny pojemnikowe sadzimy w ten sposób, by rosły 2-3 cm niżej niż w doniczce. Jeśli natomiast planujemy ściółkowanie, to sadzimy roślinę na tak głęboko jak rosły w doniczce (przy niewielkich roślinach, tj. wrzosy, roślinę sadzimy nawet nieco wyżej, tak by bryłka korzeniowa wystawała ponad powierzchnię i podsypujemy ściółką do tej wysokości).
Sadzenie rośliny do nieodpowiedniego dla niej podłoża
Jest również częstym błędem, spowodowanym niewiedzą lub zwykłym zaniedbaniem. Rośliny mają różne wymagania glebowe a niedostosowanie ich do podłoża lub podłoża do nich, często powodować będzie ich słaby wzrost a nawet choroby czy nawet śmierć rośliny.
Na co więc należy w szczególności zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wymagania roślin co do odczynu podłoża. Większość roślin iglastych oraz wrzosowatych a także wiele innych, wymaga gleby kwaśnej. Jest też grupa roślin, które dobrze rosnąć będą tylko w glebie zasadowej. Dlatego kupując nową roślinę powinniśmy dowiedzieć się, jaki odczyn podłoża preferuje i zapewnić jej go poprzez odpowiednie zabiegi (zakwasić można podłoże np. siarką pylistą, czy siarczanem amonu, a aby podwyższyć poziom pH można zastosować wapno lub kredę).
Wybór nieodpowiedniego stanowiska
Sadząc rośliny cieniolubne w pełnym słońcu a światłożądne w cieniu, bo akurat tam nam „pasują”, na pewno nie pocieszymy się nimi długo. Każda roślina ma swoje wymagania, co do dostępu światła i chociaż jest spora grupa roślin, które mogą rosnąć w każdych warunkach, to jednak lepiej nie ryzykować i już w momencie sadzenia wybrać odpowiednie dla danej rośliny miejsce.
Równie ważną kwestią jest sprawa głębokości wód gruntowych i wilgotności podłoża. Jeśli mamy działkę z wysokim poziomem wód gruntowych, to najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie wyniosłych rabat, na których będziemy mogli uprawiać rośliny, które nie tolerują wysokiej wilgotności podłoża. Inną sprawą jest teren suchy, na którym uprawa roślin wymagać będzie zastosowania sztucznego nawadniania, np. w postaci linii kroplującej.
Sprawa struktury podłoża jest również bardzo ważna, wiele roślin rośnie dobrze tylko w przepuszczalnej, piaszczystej glebie. Efekt taki jest dość łatwy do uzyskania, wystarczy do podłoża domieszczać odpowiednią ilość frakcji przepuszczalnej: piasku, żwirku lub keramzytu. Jeśli mamy natomiast podłoże piaszczyste, a chcemy poprawić jego zwięzłość, wtedy dodajemy kompost.
Niedostateczne ubicie gleby
Chociaż wydaje się to śmieszne, często sadząc rośliny niedostatecznie ubijamy podłoże, co powoduje powstawanie przestrzeni wypełnionych powietrzem między korzeniami. Może to w konsekwencji powodować obumarcie tych partii korzeni.
Nawożenie świeżo posadzonych roślin
Chcąc pomóc nowo posadzonym roślinom możemy im zaszkodzić, stosując nawozy mineralne pod świeżo posadzone rośliny kopane z gruntu, ponieważ ich niecałkowicie zregenerowany system korzeniowy może ulec uszkodzeniu. Dlatego sadząc takie rośliny musimy zachować odstęp, przynajmniej kilku miesięcy przed pierwszym nawożeniem (musimy też zwracać uwagę czy zakupione do posadzenia tych roślin podłoże nie zawiera w swoim składzie wstawki nawozowej).
Niepodlewanie roślin po posadzeniu
Wydaje nam się, że sadząc roślinę z wilgotną bryłą korzeniową z doniczki nie musimy jej podlewać od razu, co również jest błędem. Przed posadzeniem (szczególnie w miesiącach letnich) dobrze jest przez kilkadziesiąt minut zanurzyć całą doniczkę w pojemniku z wodą by dobrze nasiąkłą wodą. Przy sadzeniu staramy się uformować formę „leja” wokół niej i również obficie podlać, dzięki czemu wytworzy się roztwór glebowy, który szybko i skutecznie wypełni wszystkie puste powierzchnie między korzeniami i podłożem i ułatwi roślinie szybsze przyjęcie się na nowym miejscu (jest to szczególnie ważne przy sadzeniu roślin z odkrytym system korzeniowym).