Wesele? Nie tym razem. Polacy rezygnują z tej uroczystości. Zyskujące badania
Wesele, komunia, chrzest – niegdyś święta obowiązkowe, dziś luksus, na który nie każdego stać. Coraz więcej Polaków mówi „nie” rodzinnym uroczystościom, a wszystko przez galopujące ceny życia. Takie wnioski płyną z najnowszego badania IBRiS.

Kiedy święto staje się obciążeniem
Wiosna to tradycyjnie czas rodzinnych spotkań - sezon wesel, komunii i chrzcin ruszył pełną parą. Ale w 2025 roku nie wszystkim jest do świętowania. Z najnowszego badania IBRiS wynika, że aż 40 proc. Polaków planuje odmówić zaproszenia na wesele. Co trzeci nie pojawi się również na komunii czy chrzcie. Powód? Rosnące koszty życia, które zmuszają do bolesnych wyborów.

Dojazd, strój, nocleg i koperta - suma, która przerasta
Choć zaproszenie na rodzinne uroczystości to zazwyczaj powód do radości, w obecnych realiach dla wielu oznacza to po prostu kolejne wydatki. Koszt paliwa lub biletów, nocleg, nowy strój i przede wszystkim prezent - suma, która potrafi przyprawić o zawrót głowy. Dla osób z niższymi dochodami to często wydatek, którego nie da się wcisnąć w domowy budżet.
Najczęściej z uczestnictwa w weselach rezygnują osoby w wieku 30-39 lat (46 proc.) oraz 50-59 lat (44 proc.), a więc ci, którzy zwykle są najbardziej obciążeni finansowo - kredyty, dzieci, koszty życia. Problem dotyczy głównie mieszkańców średnich miast (44 proc.) i wsi (42 proc.), gdzie dochody bywają niższe niż w dużych aglomeracjach.
Prezent - nadal obowiązkowy, choć mniej hojny
Co ciekawe, mimo że wielu Polaków decyduje się nie pojawić na uroczystości, nie oznacza to rezygnacji z prezentu. Tradycja wręczania kopert wciąż się trzyma. Z badania IBRiS wynika, że najwięcej osób planuje przeznaczyć na prezent ślubny kwotę między 401 a 750 zł. W przypadku komunii i chrzcin budżet prezentowy mieści się zwykle w przedziale 401-500 zł.

Wesele na zaproszeniu, ale nie w kalendarzu
Badanie przeprowadzone przez IBRiS pokazuje jasno: coraz więcej osób nie jest w stanie pozwolić sobie na uczestnictwo w rodzinnym świętowaniu. Choć nikt nie chce rezygnować z bliskich chwil i wspomnień, rosnące koszty życia zmuszają do trudnych decyzji. A wesele, choć piękne, często przegrywa z codziennością.
Czytaj też: "Ślub? On chce to tylko odfajkować". Ekspertka zdradza, po czym poznać, że małżeństwo nie przetrwa 5 lat