Sadzenie szczypiorku z nasion. Jak się do tego zabrać, by odnieść sukces uprawowy?
Nieoceniony dodatek do kanapek, sałatek, wrapów i dań obiadowych. Podkręca smak mdłych potraw, dostarcza organizmowi licznych witamin. Bez problemu wyhodujemy go własnoręcznie. Pierwszy termin wysiewu nasion szczypiorku przypada właśnie na marzec. Jak uprawiać roślinę w domu i ogrodzie, by przez cały rok cieszyć się jej walorami? Sprawdź już teraz.
Spis treści:
Właściwości szczypiorku
Sprawdź: Dlaczego warto jeść szczypiorek?
Szczypiorek - przygotowanie rozsady
Wczesną wiosną, najlepiej wraz z nastaniem marca, a także latem - w lipcu lub sierpniu, przygotowujemy rozsadę szczypiorku. W tym celu umieszczamy nasiona w pojemnikach wypełnionych wilgotnym podłożem, a następnie zabezpieczamy szkłem lub folią. W temperaturze 12 st. C pierwsze kiełki pojawią się już w przeciągu 7-10 dni.
Również w marcu możemy wysiewać nasiona szczypiorku wprost do gruntu. Najlepiej zachować rozstaw rzędów co 30 cm. Niezwykle ważne jest przesadzanie szczypiorku, które odbywa się co 2-3 lata. To także odpowiedni moment do dalszego rozmnażania rośliny. Wystarczy, że wiosną lub późnym latem rozdzielimy kępę na mniejsze części, a następnie wsadzimy już w miejsce docelowe.
Sprawdź: Kiedy sadzić dymkę na wiosnę?
Wymagania uprawowe i pielęgnacja
Od odpowiednio dobranego stanowiska oraz podłoża zależy skuteczność w uprawie szczypiorku. Roślina zdrowo wzrasta w miejscach słonecznych lub zacienionych. Warto hodować ją w glebach żyznych, próchniczych i przepuszczalnych, które mają odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Planując wysiew w warzywniku, najlepiej zrobić to rok po zastosowaniu obornika.
Jak pielęgnować szczypiorek? W pierwszym roku po wykonanym wysiewie szczypiorku należy zwrócić uwagę na regularne spulchnianie gleby, ściółkowanie oraz nawadnianie. Jest to niezwykle ważne, gdyż w czasie wzrostu szczypiorek zaczyna tworzyć gęstą darń. Roślina lubi wilgoć, ale źle znosi zbyt częste podlewanie. Z drugiej strony susza sprawia, że liście stają się szorstkie i pozbawione smaku.
Do pierwszego nawożenia przystępujemy dopiero wtedy, gdy liście osiągną ok. 25-40 cm wysokości. Ogrodnicy polecają, by zaopatrzyć się w specjalne nawozy organiczne, m.in. biohumus. Taki zasilacz możemy z powodzeniem zastąpić również nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Szczypiorek odżywiamy maksymalnie 4 razy w sezonie, a ostatni przypada na wrzesień.
Uprawa doniczkowa
Choć szczypiorek jest rośliną mrozoodporną, na zimę zaczyna zasychać. Jeśli chcemy cieszyć się jego smakiem przez cały rok, przenieśmy roślinę posadzoną w doniczce z balkonu lub tarasu do mieszkania. Rośliny dwuletnie rosnące w ogrodzie wykopujemy we wrześniu, a następnie trzymamy w chłodnym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzi się także włożenie go do lodówki, gdyż do odpoczynku potrzebuje od 0 do 4 st. C.
Przed ponowną porą sadzenia wyciągamy szczypiorek z chłodu, a następnie wkładamy go do wody o temperaturze ok. 40 st. C i namaczamy go przez 10-12 godzin. W kolejnym kroku sadzimy go do doniczek wypełnionych świeżą ziemią, a następnie ustawiamy na parapecie słonecznego powietrza. Tym sposobem będziemy mogli cieszyć się świeżym dodatkiem do kanapek bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe.
Sprawdź: Jak wyhodować szczypiorek na oknie?
Odpowiednie sąsiedztwo
Jakie rośliny posadzić w pobliżu szczypiorku? Gatunek ten staje się świetnym towarzystwem dla marchwi, pomidorów, pietruszki oraz kopru. Doświadczeni ogrodnicy odradzają uprawę szczypiorku w bliskim sąsiedztwie kapusty, buraków oraz warzyw strączkowych.
Co daje uprawa współrzędna szczypiorku? Okazuje się, że chroni rośliny przed szkodnikami, m.in. pchełkami, mszycami oraz połyśnicą marchwianką. Gatunki te nie są w stanie znieść intensywnego zapachu szczypiorku. Jeśli chcemy uchronić nasze uprawy, wysiejmy szczypiorek na obrzeżach grządek.
Zaobserwowano również, że szczypiorek może niwelować ryzyko wystąpienia chorób grzybowych wśród nasadów. Dostrzegą to zwłaszcza posiadacze agrestu, który nie podda się mączniakowi rzekomemu, oraz róż, wolnych od czarnej plamistości.
Sprawdź również: