Samodzielna produkcja rozsady warzyw

Dzięki samodzielnej produkcji rozsady zyskujemy szybsze zbiory, co jest szczególnie korzystne w uprawie niektórych warzyw. Rozsadę warzyw możemy kupić lub wyhodować ją samemu. Wbrew pozorom wcale nie wymaga to od nas dużej wiedzy ani zaplecza technicznego. Podstawowe informacje o tym jak się do tego zabrać, znajdziecie w poniższym tekście.

Rozsadę zrobić łatwo
Rozsadę zrobić łatwo123RF/PICSEL

Miejsce do uprawy rozsady i niezbędny sprzęt

Ważny jest wybór miejsca
Ważny jest wybór miejsca123RF/PICSEL

Nasiona wysiewamy, kiedy na polu jest jeszcze zimno i często temperatura spada poniżej 0°C. Z tego też powodu miejsce w którym chcemy uprawiać rozsadę powinno być dobrze nasłonecznione i powinna w nim panować stała temperatura ok. 20°C. Najlepsza do tego celu jest ogrzewana szklarnia lub weranda, ale często ich rolę spełnia parapet okienny. Jeśli mamy więcej pojemników z rozsadą, można blisko okna ustawić stolik, lub regał, należy jednak wtedy co kilka dni odwracać skrzynki, ponieważ siewki będą rosnąć w stronę światła i będą się wykrzywiać.

Do wysiewu nasion potrzebne będą duże doniczki lub skrzynki. Wypełniamy je ziemią uniwersalną wymieszaną z piaskiem w proporcji 2: 1 (najlepiej ją wcześniej wyprażyć w piekarniku lub odkazić specjalnym środkiem grzybobójczym).

Będziemy też potrzebować wielu małych doniczek lub specjalnych wielodoniczek, do których pikować będziemy siewki, kiedy osiągną już odpowiednią wysokość.

Jakie nasiona wysiewać?

Nie wszystkie nasiona są odpowiednie
Nie wszystkie nasiona są odpowiednie123RF/PICSEL

Przy wyborze nasion zawsze sprawdzajmy termin ich ważności (nasiona niektórych gatunków bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania) oraz termin wysiewu. Możemy też wysiewać nasiona zebrane przez nas, pod warunkiem, że nie pochodzą z roślin pochodzących z odmian oznaczonych, jako „F1”, ponieważ rośliny z nich wyrosłe nie będą przypominać tych, z których zebraliśmy te nasiona.

Wysiew

Swoje wymagania ma też sałata
Swoje wymagania ma też sałata123RF/PICSEL

Termin wysiewu nasion zależy głównie od gatunku. Na początku marca wysiewamy nasiona gatunków wczesnych: kalafiorów, brokułów, pietruszki czy marchwi. Od połowy miesiąca możemy już siać kapustę pekińską, sałatę i kalarepę. Z siewem roślin dyniowatych czekamy aż do połowy kwietnia.

Nasiona takich roślin jak dynia, cukinia, arbuz czy melon lepiej od razu sadzić pojedynczo w małych doniczkach, ponieważ źle znoszą przesadzanie. Inne warzywa, tj. pomidor, papryka, por czy seler wysiewamy równomiernie na powierzchni gleby i delikatnie przysypujemy ziemią (bardzo małych nasion nie przysypujemy tylko lekko przyklepujemy do podłoża).

Pielęgnacja

Rośliny trzeba podlewać
Rośliny trzeba podlewać123RF/PICSEL

Wysiane nasiona potrzebują do kiełkowania wilgoci i ciepła, optymalne temperatury wahają się między 10 a 20 °C, w zależności od gatunku. Podlewać musimy delikatnie, tak by nie wypłukać nasion. Ziemia nie może też być sucha, ponieważ nawet krótkotrwałe przesuszenie może spowodować ich obumarcie.

Muszą mieć też dostęp światła. Aby zapewnić młodym siewkom lepsze warunki wzrostu, można przykryć je folią lub kloszem. Musimy przez cały czas kontrolować stan ich zdrowia, ponieważ łatwo może się pojawić choroba grzybowa, która szybko może opanować całą uprawę.

Zagrożenia dla młodych siewek

Zagrożone są zwłaszcza małe siewki
Zagrożone są zwłaszcza małe siewki123RF/PICSEL

Największym zagrożeniem dla rozsady są choroby grzybowe. W warunkach uprawy (ciepło i wilgotno), grzyby również bardzo dobrze się rozwijają. Jeśli zauważymy, że siewki zamierają, czemu często towarzyszy specyficzny zapach pleśni, porażone rośliny musimy usunąć, a całą rozsadę opryskać lub podlać roztworem Previcuru.

Dalsze postępowanie z rozsadą

Młode siewki szybko rosną
Młode siewki szybko rosną123RF/PICSEL

Młode siewki bardzo szybko rosną, konkurując ze sobą o światło, wodę i miejsce, dlatego trzeba je pikować. Kiedy tylko rośliny wytworzą pierwsze listki właściwe, możemy przystąpić do dzieła. W tym celu, musimy najpierw bardzo dobrze zmoczyć podłoże, w którym rosną a następnie za pomocą małej łopatki podważamy ziemię i delikatnie, tak by nie uszkodzić młodych i bardzo delikatnych korzonków wyciągamy pojedynczo siewki. Sadzimy je do małych doniczek, średnicy 3-5 cm lub do wielodoniczek. Ważne by miały więcej miejsca do wzrostu. Przy sadzeniu, wykonujemy szpikulcem otwór, w który wkładamy korzeń rośliny, po czym dociskamy nim ziemię. Po posadzeniu, rośliny podlewamy.

Wzrastającą rozsadę nadal trzymamy w optymalnych warunkach, w ciepłym i słonecznym miejscu, zapewniając jej wilgoć. Kiedy jednak będzie się zbliżać czas do jej sadzenia, musimy ją zahartować. W tym celu, najpierw przez kilka dni codziennie uchylamy na kilka godzin okno, przy którym stoi. Następnie wynosimy rozsadę na pole, najpierw na kilka godzin, stopniowo wydłużając ten czas. Takie stopniowe przyzwyczajanie roślin do warunków na zewnątrz, pomoże im się lepiej i szybciej przyjąć w gruncie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas