Sernik już nigdy nie opadnie. Będzie aksamitny i puszysty jak chmurka
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Dobrze upieczony sernik jest dumą każdej gospodyni. Przygotowanie tego ciasta wymaga jednak pewnych umiejętności. Największą zmorą jest sernik, który pięknie wyrósł, ale opadł tuż po upieczeniu. Podpowiadamy, jak uniknąć takich sytuacji. Kluczem do sukcesu jest nie tylko przepis, ale też cierpliwość.
Spis treści:
Jak sprawdzić, czy sernik już się upiekł?
Patrzysz w okienko piekarnika i zastanawiasz się, czy twoje ciasto jest już gotowe? Kiedy sernik jest upieczony, środek ciasta powinien być miękki, ale nie płynny. Dobrym sposobem jest użycie wykałaczki. Wbij ją w środek sernika, jeśli wyjdzie czysta (bez masy serowej), ciasto jest upieczone. Ważne jest też obserwowanie powierzchni ciasta. Lekko złocisty wierzch to znak, że sernik już się upiekł. Każdy piekarnik jest inny, dlatego warto śledzić ciasto i dostosować czas pieczenia do swoich warunków.
Ile czasu piec sernik?
Czas pieczenia sernika zależy od rodzaju przepisu i temperatury. Standardowo sernik piecze się w temperaturze 170-180 stopni Celsjusza przez 60-80 minut. Niektóre przepisy wymagają pieczenia w kąpieli wodnej, co może wydłużyć czas nawet do 90 minut. Ważne, aby nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia - nagła zmiana temperatury może spowodować opadnięcie ciasta. Po upieczeniu pozostaw ciasto w zamkniętym piekarniku na 15 minut, a potem drzwiczki uchylaj stopniowo. Szok termiczny może spowodować, że sernik opadnie. Twoja cierpliwość zostanie nagrodzona puszystym i wysokim wypiekiem.
Niedopieczony sernik - jak wygląda?
Niedopieczony sernik jest miękki i wilgotny w środku. Może być też trudny do krojenia, a jego środek będzie się zapadał podczas studzenia. Jeśli zauważysz te objawy, możesz spróbować dopiec ciasto:
- przykryj sernik folią aluminiową, aby zapobiec przypaleniu wierzchu.
- piecz przez kolejne 10-15 minut w temperaturze 150 stopni Celsjusza.
- po upieczeniu zostaw sernik w wyłączonym piekarniku na 15-20 minut, by uniknąć szoku termicznego.
Jeśli będziesz postępować zgodnie z tymi wskazówkami, jest duża szansa na to, że uratujesz niedopieczony sernik.
Dlaczego sernik nie wychodzi puszysty?
Sernik z prawdziwego zdarzenia powinien być puszysty i rozpływać się w ustach. Najważniejsze jest tu odpowiednie napowietrzenie ciasta przed pieczeniem. Wbrew pozorom, zbyt długo wyrabiany sernik nie wyjdzie puszysty. Nadmiar powietrza sprawi, że ciasto urośnie w piekarniku, ale szybko opadnie i będzie twarde. Wyrabianie sernika nie powinno trwać dłużej niż 10 minut - to akurat wystarczy, by wszystkie składniki się połączyły i nabrały lekko budyniowej konsystencji.
Ważną wskazówką, która sprawi, że sernik będzie puszysty, jest używanie składników o temperaturze pokojowej. Zanim przystąpisz do ich łączenia, wyjmij z lodówki jajka, masło i ser. Ważna jest też jakość użytego twarogu. Powinien być dobrze zmielony i niezbyt wilgotny. Zbyt rzadki ser może sprawić, że ciasto będzie zbite i ciężkie. Innym trikiem na puszysty sernik jest oddzielenie żółtek i białek jajka. Żółtka wyrabiaj z ciastem, a białka ubij i dodaj do masy na samym końcu.
Zobacz również:
Jak uratować opadnięty sernik?
Opadnięty sernik to nie tylko brak pysznego ciasta, ale również wizja zmarnowania wielu składników. Na szczęście nie jest to sytuacja beznadziejna. Oto kilka pomysłów na to, jak uratować opadnięty sernik:
- udekoruj sernik - wgniecenie można ukryć pod warstwą bitej śmietany, polewy czekoladowej lub owoców.
- przerób na deser - opadnięty sernik można pokroić na małe kawałki i wykorzystać jako bazę do deseru w pucharkach.
- dopiecz ciasto - w przypadku niedopieczonego sernika można próbować dopiec go, jak opisano wyżej.
W ten sposób może domownicy czy goście nie będą się cieszyć idealnym sernikiem, ale dostaną deser, na który tak długo czekali.
Przepis na puszysty sernik
Przepisów na puszysty sernik jest wiele. Praktycznie w każdym domu smakuje on nieco inaczej. Jedni używają budyniu, inni mąki ziemniaczanej, są wielbiciele ciasta z rodzynkami i jego zagorzali wrogowie. Zacznij od przygotowania dobrej jakości składników w temperaturze pokojowej.
Składniki:
- 1 kg tłustego sera twarogowego;
- 6 jajek;
- 100 g masła;
- 5 łyżek mąki ziemniaczanej;
- łyżka mąki pszennej;
- szklanka cukru pudru.
Twaróg zmiel dwukrotnie i wrzuć do miski, dodaj oba rodzaje mąki i wymieszaj łyżką. Oddziel żółtka od białek, żółtka utrzyj z cukrem i miękkim masłem, a białka ubij na sztywną pianę. Utartą masę żółtkową dorzuć do masy serowej i mieszaj niezbyt długo, aż składniki się połączą. Na koniec stopniowo do całości dodawaj pianę z białek, delikatnie łącząc ją z całą masą. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia i wylej na nią masę serową, całość wyrównaj. Piecz w temperaturze 170 stopni (góra - dół) przez godzinę. Po upieczeniu zostaw ciasto w zamkniętym piekarniku na 15 minut, po czym przez kolejnych 10 minut stopniowo otwieraj drzwiczki. Dzięki tym zabiegom sernik wyjdzie puszysty i nie opadnie.