Siedem roślin domowych, które zabiorą cię w podróż dookoła świata
Jesienna aura nastraja do pozostania w domu, pod kocem z dobrym filmem lub książką. W deszczowe dni spędzane w swoich czterech kątach, również możemy podróżować do odległych krain, dzięki uprawie egzotycznych roślin doniczkowych.
HomeToGo.pl dla wszystkich miłośników zieleni, przygotowało zestawienie najciekawszych roślin pochodzących z dalekich krajów.
Ten gatunek jaśminu można spotkać w pasie Himalajów w Bhutanie, Indiach i Pakistanie. Na Filipinach i w Indonezji uznawany jest za narodowy kwiat. W Polsce jest przede wszystkim znany jako roślina doniczkowa, która w lecie ożywi nasz balkon, taras czy do ogród, a w innych porach roku przyozdobi mieszkanie.
Płaskla łosioroga (Platycerium) - Australia
Ta roślina, której nazwa pochodzi od podobieństwa do poroża jelenia, występuje w Australii, a także w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Jest poroślem - żyje na innych roślinach, lecz odżywia się samodzielnie. Uprawiając ją w domu, należy pamiętać, że nie wolno przecierać jej liści ścierką w celu usunięcia kurzu, ani ich nabłyszczać, żeby nie zniszczyć delikatnej powierzchni liści.
Mimoza wstydliwa (Mimosa pudica) - Ameryka Południowa i Centralna
W tropikach Ameryki Południowej powszechnie uważana za chwast i roślinę polną, mimoza wstydliwa wyróżnia się ekscentryzmem na tle innych roślin. W chwili dotyku, szybkiego ochłodzenia lub impulsu elektrycznego reaguje składaniem liści. Ma najkrótszy czas reakcji na bodziec wśród wszystkich wykazujących tego typu reakcje gatunków - nawet 0,08 sekundy.
Tulbagia fioletowa (Thulbaghia violacea) - Afryka Południowa
Ta wieloletnia bylina, potocznie zwana czosnkiem afrykańskim, w krajach afrykańskich uważana jest za afrodyzjak. Jej liście mogą być jadane na surowo, a kwiaty podawane jako dekoracja do sałatek warzywnych. Latem to świetny środek odstraszający komary i muszki. Ma działanie bakteriobójcze, obniża też ciśnienie krwi i cholesterol.
Perska tarcza (Strobilanthes dyerianus) - Mjanma
Perska tarcza w Polsce sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i w ogrodzie. Posiada hipnotyzujące, wydłużone i ostro zakończone liście, które mają fascynującą fioletowo-zieloną barwę. Rozwija się pod wpływem ciepła i wilgoci, więc najlepiej sprawdza się w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu.
Palma bambusowa (Chamaedorea seifrizii) - Meksyk
Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. Dekoracyjność tej rośliny podobno zaczęto doceniać już w czasach wiktoriańskich. To jedna z najbardziej oczyszczających powietrze roślin - pozbywa się tlenku węgla, benzenu, formaldehydu, ksylenu, chloroformu i innych szkodliwych substancji.
Kapturnica (Sarracenia leucophylla) - Ameryka Północna
Kapturnice występują głównie w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Ich naturalnym środowiskiem są stale podtopione mokradła, bagna i brzegi zbiorników wodnych. Rośliny te są owadożerne - wabią owady ubarwienieniem dzbanków i wydzielanym słodkim nektarem.