Skalniak – pomysł na przydomowy ogród
Urządzanie w swoim ogrodzie skalniaka może być fascynującym wyzwaniem. Wymaga nie tylko zmysłu estetyki, ale także dużo pracy. Jednak satysfakcja płynąca z założenia kamiennego ogrodu zrekompensuje nam wysiłek włożony w to zadanie. Skalniaki z zasady powinny upodabniać się do górskich krajobrazów. Można je często zobaczyć w ogrodach botanicznych, gdzie występują pod nazwą alpinariów. Skalniak nie musi pochłaniać całego ogrodu, może być jego częścią. Ważną jego cechą jest brak regularnych wymiarów. Jego kształt i forma zależy od naszej fantazji. Bardzo ważne jest jednak to, by skalny ogród wkomponował się w naturalną przestrzeń naszego ogrodu.
Z jakich kamieni zbudować skalniak?
Wybór odpowiednich kamieni to punkt wyjścia, od którego zaczynamy budowę skalnego ogrodu. Nie wszystkie będą współgrały z pozostałymi częściami ogrodu. Ważne jest, aby wybierać kamienie jednego rodzaju, np. bazalty, wapienie, dolomity i granity. Czasami można spotkać skalniaki wapienne. Raczej powinniśmy unikać polnych otoczaków, ponieważ ich obłe kształty będą zakłócały górzysty charakter naszego skalnego ogrodu. Idealnie sprawdzą się tutaj te nieregularne z ostrymi krawędziami.
Podczas pracy nie musimy kierować się wielkością kamieni. Ważna jest jednak zasada - użyte do budowy kamienne elementy nie powinny przekraczać połowy objętości skalniaka. Jeśli chcemy, aby efekt był jak najbardziej naturalny, to powinniśmy wybierać kamienie pokryte mchem. Mogą być urozmaicone pęknięciami, przebarwieniami i kolorowymi naciekami. Do aranżacji możemy użyć także łupków szarogłazowych, których ważną cechą jest mrozoodporność. Poza tym bardzo słabo nasiąkają wodą. Ma to duże znaczenie, jeśli chcemy, aby nasz skalniak nie zmienił koloru przez długie lata. Wybierając kamienie, pamiętajmy, że niektóre z nich mogą podwyższać pH gleby, co nie zawsze dobrze wpływa na wybrane do zasadzenia rośliny.
Jaka ziemia na skalniak?
Przy zakupie odpowiedniej ziemi należy pamiętać, aby najpierw przygotować odpowiednie podłoże. Pozwoli to sadzonym roślinom na optymalne wykorzystanie wilgotności i dostarczanych wraz z wodą składników mineralnych. Pamiętajmy, aby wybrana ziemia była przepuszczalna, co jest istotne zwłaszcza dla roślin rosnących w skalistym terenie.
Podłoże skalniaka powinno składać się z kilku warstw. Na samym dnie możemy użyć gruzu lub gorszej jakości ziemi, pochodzących np. z wykopów fundamentowych. Można też wymieszać piasek, torf i żwir. Tak przygotowana mieszanka sprawi, że uzyskamy odpowiednie właściwości drenujące. Nawierzchnię skalniaka powinna stanowić dobrej jakości ziemia urodzajna o grubości około 20 cm, o współczynniku kwasowości dostosowanym do wybranych przez nas gatunków roślin. Całość możemy okryć geowłókniną, a na jej powierzchni rozsypać korę drzewną i grube trociny. Aby nasze skalne alpinarium ładnie wkomponowało się w trawnik, możemy użyć taśmy z tworzywa, które będzie izolować skalniak od powierzchni trawnika.
Jakie rośliny sadzić w skalniaku?
Rośliny, które wybieramy do naszego skalniaka, powinny być dopasowane do warunków. Znaczenie mają: gleba, wilgotność, stopień nasłonecznienia terenu, a także użyte do budowy kamienie. Aby stworzyć piękne kobierce i ciekawe aranżacje, przy wyborze roślin trzeba uwzględnić wytrzymałość na niską temperaturę. Mogą to być niskie krzewy i rośliny zimozielone, które utrzymują swój naturalny wygląd przez cały rok. Ziołami, które idealnie sprawdzą się w skalnym ogrodzie, są m.in. oregano, tymianek i lawenda. Urody dodadzą naszemu ogrodowi piękne kwiaty: narcyzy, krokusy, tulipany. Do roślin typowo skalniakowych należy rozchodnik ostry, który rozkwita w lecie na żółto.
Zaletą skalniaka jest fakt, że nie wymaga dużego wysiłku. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy o niego dbać. Do ręcznego zwalczania chwastów przydadzą nam się drobne narzędzia ogrodowe, np. pazurki, natomiast do sadzenia wybranych roślin wystarczy niewielka łopatka do ogrodu.
Jaki kształt powinien mieć skalniak?
Przy formowaniu kształtu skalniaka trzeba wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu. Im większe nierówności, tym łatwiej będzie nam wkomponować skalne elementy i uzyskać naturalną aranżację. Pamiętajmy, by kształt skalniaka był nieregularny. Starajmy się upodobnić go do alpejskiego krajobrazu. Naturalne fałdy możemy uzupełnić kamieniami różnej wielkości, przesypując je ziemią. Idealnie do uzyskania ciekawej kompozycji nadają się skarpy, które zapobiegną obsypywaniu się kamieni. Na płaskim terenie możemy samodzielnie zbudować kamienno-drewniane kompozycje przylegające np. do altany ogrodowej. Zwróćmy uwagę, by estetyki nie zaburzyć zbyt dużymi i jednolitymi wzniesieniami - unikajmy kopcowatych kształtów. Podczas zakładania kamiennego alpinarium pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie. Efekt końcowy powinien wyglądać tak, jakby był dziełem natury, a nie ręki człowieka.