Skrzydłokwiat: Największe błędy w pielęgnacji
Skrzydłokwiat bije rekordy popularności wśród miłośników roślin doniczkowych i jak na razie nic nie wskazuje na to, by ten trend mogło coś odwrócić. Wyróżnia się powabnym wyglądem - przykuwa wzrok finezyjnymi kwiatami w białym kolorze oraz długimi liśćmi przypominającymi kształtem ptasie skrzydła. Doskonale rośnie nawet przy słabym oświetleniu i fantastycznie oddziałuje na ludzkie zdrowie, gdyż filtruje powietrze w pomieszczeniach, w których stoi. Choć skrzydłokwiat jest bardzo wdzięczny w uprawie, to istnieje kilka błędów pielęgnacyjnych, których nie wybaczy swojemu opiekunowi. Przestaje kwitnąć i szybko marnieje, m.in wtedy, gdy wskutek przelania dojdzie do gnicia korzeni. Plamistość oraz brązowienie liście też są efektem niewłaściwego nawadniania, a nierzadko nadmiernego nawożenia i braku światła. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w uprawie skrzydłokwiatu? Podpowiadamy.
Skrzydłokwiat nie cierpi przeciągów
Skrzydłokwiat należy do rodziny obrazkowatych i występuje w 50 gatunkach, z czego tylko dwa wykorzystuje się jako rośliny ozdobne. Mowa o skrzydłokwiecie kwiecistym i skrzydłokwiecie Wallisa. To właśnie one zdobią najczęściej nasze parapety. Skrzydłokwiat naturalnie porasta kraje Ameryki Południowe oraz Środkowej, a także Azji Południowo-Wschodniej. Tropikalne pochodzenie rośliny dyktuje konkretne wymagania w uprawie domowej. Optymalną temperaturą dla skrzydłokwiatu jest temperatura pokojowa, sięgająca ok. 18-20 stopni Celsjusza. Jego rozwojowi sprzyja też odpowiednia wilgotność. Wprost nie cierpi przeciągów.
Skrzydłokwiat kocha półcień
Skrzydłokwiat czaruje zielonymi liśćmi przez cały rok i kwitnie niemal przez cały rok wegetacyjny, ale pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednie stanowisko. Preferuje czy wręcz uwielbia półcień. Doskonale rośnie nie tylko w salonach, ale nawet w łazienkach, gdzie nie ma otwartego dostępu do światła słonecznego. Nadmierna ekspozycja na słońce często prowadzi do poparzenia i żółknięcia liści. Gy pojawiają się pierwsze niepokojące oznaki, dostęp do światła należy ograniczyć.
Przelanie skrzydłokwiatu prowadzi do brązowienia liści i gnicia korzeni
Kluczowym zabiegiem w pielęgnacji skrzydłokwiatu jest podlewanie. Najlepiej sięgać w tym celu po wodę destylowaną, deszczówkę lub odstaną (co najmniej przez kilka godzin) kranówkę, która powinna mieć temperaturę pokojową. Twarda woda doprowadzi do brązowienia liści.
Ziemia, w której rośnie skrzydłokwiat, powinna być wilgotna, ale nienadmiernie mokra. Przelanie rośliny prowadzi do szybkiego gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Latem zabieg podlewania najlepiej powtarzać dwa-trzy razy w tygodniu; można też umieścić roślinę na podstawce ze żwirkiem i wodą. (Nie wolno jednak doprowadzić do tego, by skrzydłokwiat stał bezpośrednio w wodzie, bo szybko zgniją jego korzenie i błyskawicznie zmarnieje). Zimą nawadnianie warto nieco ograniczyć. Poza tym zalecane jest spryskiwanie skrzydłokwiatu, ale wyłącznie przegotowaną i odstaną wodą. Twarda doprowadzi do powstania białych plam na liściach i ich późniejszego brązowienia.
Skrzydłokwiat źle znosi przenawożenie
Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w glebie próchniczej o lekko kwaśnym odczynie. Wzmacniać należy go głównie w okresie kwitnienia - co dwa tygodnie - nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących. Trzeba rozcieńczyć go w wodzie, w proporcji 1:1. Absolutnie nie wolno sięgać w tym celu po ciężkie preparaty mineralne zawierające wapń, w tym także naturalne specyfiki na bazie skorupek jaj, gdyż zaburzą pH gleby właściwe dla skrzydłokwiatów i doprowadzą do brązowienia liści. Z domowych metod można ewentualnie wykorzystać zasilanie fusami z kawy.
Skrzydłokwiat wymaga przesadzania dopiero wtedy, gdy nie mieści się w doniczce. Zabieg najlepiej przeprowadzić wiosną. Roślinę trzeba umieścić w żyznej próchniczej ziemi z dodatkiem torfu. Można ją też wówczas rozmnożyć, dzieląc bryłę korzeniową i umieszczając sadzonki w nowych doniczkach w cienistym miejscu.
Kiedy skrzydłokwiat przestaje kwitnąć?
Najczęstszą przyczyną braku kwitnięcia skrzydłokwiatu jest gnicie korzeni spowodowane nadmiernym podlewaniem. Wtedy również wymagane jest przesadzanie. Trzeba usunąć wszystkie zgniłe oraz uszkodzone części rośliny i umieścić ją w czystej ziemi próchniczej. Po tym zabiegu należy zachować wyjątkową ostrożność przy nawadnianiu. Skrzydłokwiat nierzadko staje się ofiarą ataku mszyc, przędziorków i mączlików. W szybkim pozbyciu się problemu pomogą gotowe środki owadobójcze albo naturalne preparaty np. na bazie szarego mydła.
Skrzydłokwiaty często zaczynają marnieć wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Powietrze w pomieszczeniach jest wówczas przesuszone, dlatego trzeba zrobić wszystko, by podnieść jego wilgotność. Ratunkiem i zbawieniem dla skrzydłokwiatu może okazać się ustawienie obok niego zwykłego nawilżacza albo miski wypełnionej wodą.