Skrzydłokwiat w domu: co zrobić, by liście nie żółkły, a roślina kwitła cały rok?

Każdy, kto miał w domu skrzydłokwiat, wie, że to roślina wymagająca. Wystarczy parę dni go nie podlewać, a liście natychmiast więdną. Roślina nie lubi miejsc mocno nasłonecznionych, ale bez dostępu do światła nie zakwitnie. W dodatku zdarza się, że liście zaczynają żółknąć. Co zrobić, by ta piękna roślina na naszym parapecie prezentowała się idealnie?

Skrzydłokwiat nie powinien stać w pełnym słońcu, najlepsze dla niego miejsce jest nieco oddalone od okna
Skrzydłokwiat nie powinien stać w pełnym słońcu, najlepsze dla niego miejsce jest nieco oddalone od okna123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat ma duże rozłożyste liście i białe kwiaty o podłużnym i eliptycznym kształcie. Jeśli jest prawidłowo pielęgnowany, wygląda bardzo dekoracyjnie. W dodatku skrzydłokwiat jako roślina oczyszczająca powietrze znalazł się na pierwszym miejscu słynnej listy NASA. Jednocześnie jednak jest dość wymagający, dlatego u mniej doświadczonych osób może nie zakwitnąć, a liście mogą zacząć więdnąć i żółknąć.

Podlewanie

Zdrowe liście skrzydłokwiatu są ciemnozielone, czasem jednak zaczynają żółknąć. Jedną z przyczyn jest zbyt obfite podlewanie, które powoduje gnicie korzeni. Roślina ta naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, a także w Południowo-Wschodniej Azji. Z tego względu potrzebuje podlewania częstego, ale niezbyt obfitego - nie toleruje zbyt długo utrzymującej się wilgoci podłoża. Obniżające się liście są znakiem, że wymaga wody. Jeśli pomimo ograniczenia podlewania roślina nadal żółknie, a kwiaty brązowieją, należy wyciągnąć skrzydłokwiat z ziemi i podciąć gnijące korzenie.

Roślina jest również wrażliwa na twardość wody. Ta nalewana do konewki bezpośrednio z kranu również może spowodować brązowienie liści i pojawienie się na nich ciemnych plam. Najlepiej stosować wodę destylowaną lub przefiltrowaną. Można również używać deszczówki. Woda kranowa powinna mieć temperaturę pokojową i odstać kilka godzin, by ulotnił się z niej chlor.

Nasłonecznienie

Również zbyt mocno nasłonecznione stanowisko może powodować żółknięcie liści. Skrzydłokwiat nie powinien stać w pełnym słońcu, najlepsze dla niego miejsce jest nieco oddalone od okna, jednak nie może być całkowicie zacienione. Po czym poznać nadmiar promieni słonecznych? Liście stają się bladozielone, a następnie zaczynają żółknąć. Z kolei brak słońca może sprawić, że roślina nie zakwitnie.

Powietrze

Co prawda skrzydłokwiat świetnie sprawdza się w procesie oczyszczania powietrza, jednak gorzej radzi sobie z suchością i przeciągami. W okresie grzewczym powietrze w mieszkaniu może wysychać. Skrzydłokwiat natychmiast pokaże nam, że coś jest nie tak. Gdy spada wilgotność powietrza, roślina zaczyna brązowieć na końcówkach liści. Warto w takiej sytuacji użyć zraszacza i postarać się podnieść wilgotność powietrza w domu. Brązowienie liści może powodować przeciąg. Nawet pojedyncze wietrzenie w mroźny dzień może zaszkodzić roślinie, lepiej więc ustawić ją z dala od okna.

Nawożenie

Skrzydłokwiat należy do roślin kwitnących, dlatego właśnie takiego nawozu należy używać. Ten do roślin zielonych bogaty jest w azot, który co prawda sprawia, że liście rosną zdrowe i mają soczysty kolor, ale hamuje kwitnienie. Nawożenie powinno odbywać się od kwietnia do września, robimy to raz na dwa tygodnie. Najlepiej stosować odpowiednio rozcieńczone nawozy płynne, by zbytnio nie zasolić gleby, gdyż to również może spowodować brązowienie liści.

Skrzydłokwiat jest uważany za roślinę, która wymaga wprawnej ręki, jednak wystarczy stosować się do powyższych zaleceń, by rósł nam zdrowo i kwitł nawet cały rok. On z kolei odwdzięczy się nam nie tylko swoją dekoracyjnością, ale również doskonale oczyści powietrze w naszym mieszkaniu, dlatego zdecydowanie warto zainwestować trochę czasu w jego uprawę.

Miss Polski: Finałowa 10 - wielkie emocje kandydatekPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas