Skuteczny nawóz do paproci. Wrzuć do doniczki, a pojawi się burza zielonych liści

Paprocie od lat cieszą się uznaniem na polskich parapetach. To niezwykle dekoracyjny akcent w mieszkaniu, którego barwa działa kojąco na zmysły. Jednak, by paprotka w doniczce rozwijała się bujnie i bez żadnych zakłóceń, potrzebuje naszego wsparcia. Mamy dobrą wiadomość – zrobienie domowego nawozu do paproci nie jest trudne, za to przynosi doskonałe rezultaty.

Nawożenie paproci nie jest trudne
Nawożenie paproci nie jest trudne123RF/PICSEL

Kiedy nawozić paproć?

Zanim zabierzesz się za ogrodnicze eksperymenty, należy zapoznać się ze specyfiką tej popularnej rośliny. Najbardziej intensywny rozwój paprotki przypada na wiosnę i lato. Największy apetyt na substancje odżywcze ma między marcem a lipcem, dlatego weź pod uwagę, że w tym okresie konieczne będzie jej częste zasilanie.

Paprotka to ponadczasowa roślina
Paprotka to ponadczasowa roślina123RF/PICSEL

Masz obawy związane z przenawożeniem roślin doniczkowych? Domowy nawóz do paproci oparty na naturalnych składnikach zmniejsza to ryzyko do minimum.

  • Wiele naturalnych specyfików stosować można raz na tydzień w okresie wiosny i początków lata.
  • W drugiej części wakacji i wczesną jesienią paprotkę możesz nawozić raz na dwa lub trzy tygodnie.
  • Z zabiegiem wstrzymaj się jedynie w czasie zimy, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku i regeneracji.

Jak zrobić domowy nawóz do paproci?

Istnieje wiele przepisów na naturalne odżywki do roślin doniczkowych. Tym razem uwagę skupiamy na właściwościach węgla drzewnego, który doskonale sprawdza się w pielęgnacji paproci. Jest on bogaty w cenne składniki odżywcze, wspierające bujny rozrost zielonych liści paprotki. Dodatkowo odkaża glebę, chroniąc system korzeniowy przed infekcjami i szkodnikami. Jak go stosować?

Wystarczy, że drobne kawałki węgla drzewnego wymieszasz z podłożem w doniczce. Dobrym momentem do wykonania tego zabiegu jest sadzenie lub przesadzanie paprotki. Jeśli nie planujesz tego w najbliższym czasie, użyj węgla w postaci sproszkowanej. Łatwo będzie go wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi, by wspomóc paproć.

Podstawy pielęgnacji, czyli jak często podlewać paprotkę?

Częstotliwość podlewania paprotki należy dopasować do pory roku. Latem, kiedy robi się naprawdę ciepło, wodę dostarczać trzeba nawet dwa-trzy razy w tygodniu. W chłodniejszych miesiącach wystarczy nawadniać ją raz w tygodniu. Ważne, by ziemia w doniczce cały czas była lekko wilgotna — nie należy doprowadzać do zalania paprotki, ponieważ może to doprowadzić do błyskawicznego gnicia rośliny.

Właściwa pielęgnacji sprawi, że paprotka domowa będzie odżywiona
Właściwa pielęgnacji sprawi, że paprotka domowa będzie odżywiona123RF/PICSEL

Do podlewania używaj "miękkiej", odstanej wody. Co jakiś czas możesz zasilić paprotkę wodą mineralną. Bardzo dobrze działa na nią również woda po gotowaniu jajek lub warzyw — koniecznie bez dodatku soli czy innych przypraw! W pielęgnacji paproci nie zapomnij o tym, by od czasu do czasu zraszać liście. Ich żywa zielona barwa będzie zachwycać cię za każdym razem, gdy wejdziesz do pokoju.

Jak poprawnie pielęgnować paprotkę w domu?Interia DIY

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas