Spalenizna szybko się odklei. Proste sposoby na czyszczenie żelazka

Czyszczenie żelazka domowymi sposobami umożliwi sprawne usunięcie zabrudzeń, śladów spalenizny, a także kamienia. Czasem wystarczy chwila nieuwagi lub niefrasobliwość w dbaniu o sprzęt, by na stopie żelazka lub w jego wnętrzu pojawiły się osady. Brud skraca żywotność urządzenia, może także doprowadzić do uszkodzenia prasowanych materiałów. Jak wyczyścić żelazko? Prezentujemy sprawdzone patenty.

Przypalone żelazko wydaje się skazanym na wyrzucenie, ale można je uratować
Przypalone żelazko wydaje się skazanym na wyrzucenie, ale można je uratować123RF/PICSEL

Zanim przeprowadzisz czyszczenie żelazka

Pracy nad doprowadzeniem urządzenia do porządku nie należy przeprowadzać dopiero w momencie, gdy na jego powierzchni powstaną widoczne zabrudzenia. Regularność to podstawa. Jak często czyścić żelazko? W zależności od tego, z jaką częstotliwością jest używane, gruntowne czyszczenie zaleca się przeprowadzać co miesiąc lub dwa.

  • Do czyszczenia żelazka nie używaj twardych przedmiotów o ostrych krawędziach, które mogłyby porysować powierzchnię urządzenia.
  • Zawsze odłączaj żelazko od prądu i poczekaj do momentu, aż całkowicie ostygnie.
  • Zanim przystąpisz do pracy, sprawdź zalecenia producenta w kontekście czyszczenia żelazka. Może on odradzać stosowanie konkretnych typów detergentów lub sposobów mycia. Improwizacja i ignorowanie tych wskazówek może doprowadzić do awarii i trwałego uszkodzenia sprzętu.
Jak wyczyścić żelazko? Trzy sposoby na brudną stopę żelazkaInteria DIY

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Owocowy patent

Ze spalenizną na stopie żelazka poradzi sobie sok z cytryny. Najlepsze rezultaty przynosi przy lekkich zabrudzeniach, więc nie zwlekaj z interwencją. Ogromnym atutem tego domowego sposobu na przypalone żelazko jest jego uniwersalność. Nadaje się do każdej powierzchni, w tym ceramicznej i teflonowej.

Jak stosować? Wystarczy, że wyciśniesz sok z jednej cytryny i nasączysz nim bawełnianą ściereczkę. Przetrzyj zabrudzenia — szybko zauważysz, że odklejają się od żelazka. Inną metodą działania jest wyprasowanie wilgotnej od soku szmatki.

Aby żelazko było lżejsze, nie wypełniaj go wodą do zraszania. Zamiast tego używaj osobnego zraszacza
Aby żelazko było lżejsze, nie wypełniaj go wodą do zraszania. Zamiast tego używaj osobnego zraszacza123RF/PICSEL

Jak odkamienić żelazko parowe?

Zbiornik na wodę stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia żelazka parowego. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, prasowanie będzie szybkie i efektywne, a na naszych ubraniach nie pozostaną żadne zagniecenia. Zaniedbując ten aspekt, narażamy urządzenie na obrastanie osadem z kamienia. To z kolei skutkuje gorszą jakością prasowania. Z czasem może dojść do wycieków wody, co stwarza ryzyko zarówno poparzenia, jak i poważnej awarii.

Ważne jest, by nigdy nie zostawiać wody w zbiorniku po skończonej pracy. Należy wlewać ją tuż przed rozpoczęciem prasowania. Warto też poznać domowy trik na to, jak wyczyścić żelazko z kamienia. Z pomocą przychodzi tabletka z domowej apteczki.

Sposób postępowania: Dwie tabletki aspiryny rozpuść w ciepłej wodzie. Mieszankę wlej do zbiornika żelazka i zostaw na 1-2 godziny. Po upływie tego czasu uruchom funkcję pary, by roztwór miał okazję dogłębnie oczyścić cały zbiornik, wydostając się przez otwory parowe. Opróżnij resztkę płynu i przepłucz czystą wodą.

Środek do zadań specjalnych

Można znaleźć informacje na temat skutecznego działania soli i sody oczyszczonej na ślady spalenizny i brud. Musisz jednak pamiętać, że te patenty nie nadają się do powierzchni podatnych na zarysowanie — należy do nich między innymi żelazko ze stopą teflonową. Zatem, czym wyczyścić tego rodzaju sprzęt?

Sięgnij po tradycyjną metodę w postaci czyszczenia żelazka octem. Nanieś niewielką ilość produktu na miękką ściereczkę lub wacik kosmetyczny i przecieraj chłodną powierzchnię. Urządzenie po chwili będzie wyglądać jak nowe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas