Reklama

Reklama

Sposób na odżywienie draceny. Będzie rosła jak szalona

Dracena to jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych, doceniana nie tylko za walory estetyczne, ale także zdolność do oczyszczania powietrza. By dracena zdrowo rosła i spełniała swoją funkcję, potrzebuje jednak odpowiednich warunków i regularnego nawożenia. Nawóz na bazie fusów z kawy sprawi, że w kilka tygodni będzie nie do poznania!

Dracena - roślina, która skutecznie oczyszcza powietrze 

Dracena to roślina z rodziny szparagowatych, licząca około 188 gatunków, które występują głównie w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Afryki, Azji i Australii, ale także na Wyspach Kanaryjskich. Draceny już w starożytności postrzegane były jako rośliny wyjątkowe - były źródłem tzw. smoczej krwi i wykorzystywano je do celów medycznych i rytualnych. Dziś są drugim najpopularniejszym rodzajem roślin pokojowych w Europie - cenione są za swoje walory estetyczne i zdolność neutralizowania zanieczyszczeń. 

Draceny filtrują powietrze, a nawet absorbują szkodliwe związki takie jak np. formaldehyd, który zagraża zdrowiu człowieka, odkładając się oskrzelach i podrażniając śluzówki dróg oddechowych. Związek ten wpływa niekorzystnie na spojówki, wywołuje pieczenie oczu i łzawienie. Jego duże stężenie wywołuje suchość w gardle, kichanie, katar i kaszel. Trudno uchronić się przed formaldehydem, bo znajduje się on dosłownie we wszystkich przedmiotach, które nas otaczają - nie tylko w kosmetykach, ale także meblach, panelach, dywanach, wykładzinach czy tapetach. Dlatego dobrze mieć w domu draceny, które skutecznie oczyszczają powietrze i chronią nas przed szkodliwym wpływem trujących związków. 

Jak pielęgnować dracenę?

Dracena nie jest rośliną szczególnie wymagającą - wystarczy wiedzieć, że kocha ciepło i nie toleruje temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza. Dracena lubi stanowiska mocno nasłonecznione, z rozproszonym światłem, dobrze znosi suche powietrze, ale warto od czasu do czasu spryskiwać jej liście wodą, szczególnie podczas sezonu grzewczego.  Roślina ta nie wymaga mocnego nawadniania. Podlewa się ją dość oszczędnie, zwłaszcza jesienią oraz zimą. 

Reklama

UWAGA: Pozostawienie draceny w wodzie powoduje, że roślina niszczeje, a jej korzenie gniją.

Zobacz również: Dracena: Jak ją pielęgnować, by pięknie rosła?

Dodaj łyżkę do wody i podlej dracenę. Efekt murowany!

Dracena wymaga nawożenia, szczególnie na wiosnę oraz latem. Można zdecydować się na gotowe nawozy, które dostaniemy w sklepach ogrodniczych i supermarketach lub przygotować domowy, naturalny produkt, który odżywi roślinę i sprawi, że będzie zdrowo rosła. 

Jednym ze sposobów na odżywienie draceny, jest zastosowanie naturalnego nawozu na bazie fusów po kawie. By go przygotować, wystarczy rozpuścić łyżkę fusów w litrze wody i podlać nią dracenę. 

Fusy z kawy to bogate źródło cennych minerałów takich jak azot, potas, fosfor, magnez i żelazo, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Warto więc regularnie podlewać nimi dracenę, by szybko rosła, a jej liście były intensywnie zielone i jeszcze lepiej filtrowały powietrze.

Zobacz również: Puder, który pokochają twoje storczyki. Nie opędzisz się od kwiatów!INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dracena | dracena nawóz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy