Reklama

Reklama

Puder, który pokochają twoje storczyki. Nie opędzisz się od kwiatów

Co zrobić, aby storczyki zachwycały wyglądem i pięknie kwitły? Podstawą jest nawożenie, zarówno gotowymi mieszankami, jak i ekologicznymi nawozami na bazie prostych produktów spożywczych np. bananów. Proszek lub herbatka z bananowej skórki sprawią, że będą rosły jak szalone!

Jak nawozić storczyki?

Nawożenie to niezbędny zabieg w uprawie storczyków - większość tych roślin pochodzi bowiem z egzotycznych rejonów świata, część rośnie dziko w Polsce. To sprawia, że rośliny, które pojawiają się w naszych domach, to bardzo często krzyżówki międzygatunkowe, mające różne, specyficzne wymagania. Warto więc na początek dowiedzieć się, jakie storczyki mamy w domu i jakich dawek nawozu potrzebują. 

Storczyków nie należy nawozić bezpośrednio po przesadzeniu i od razu po zakupie. Najlepiej odczekać ok. trzy miesiące przed wprowadzaniem nawozu do świeżo przesadzonej rośliny i około dwóch miesięcy przed nawożeniem nowej rośliny. Nawozów nie wolno stosować także na nadmiernie przesuszone podłoże - roślina musi być zawsze wcześniej obficie podlana. 

Storczyków nie należy nawozić także w okresie przedłużającej się pochmurnej pogody. Intensywność fotosyntezy jest wtedy mocno obniżona i roślina nie jest w stanie właściwie wykorzystać wszystkich składników pokarmowych. 

Reklama

Kiedy powinno się nawozić storczyki?

W kwestii nawożenia storczyków czas ma fundamentalne znaczenie. Najlepiej robić to wiosną i latem (kwiecień-sierpień) - wtedy silnie się rozrastają i zawiązują pąki kwiatowe. Na przełomie września i października ich wymagania pokarmowe maleją, a zimą nie potrzebują już nawozu. 

Jakich składników potrzebują storczyki?

Najważniejsze składniki, które są niezbędne to prawidłowego wzrostu storczyków to:

  • Azot - podstawowy budulec liści. Gdy go brakuje, karłowacieją
  • Bor - potrzebny m.in. do wypuszczania młodych liści
  • Cynk - wzmacnia odporność
  • Fosfor - niezbędny do zawiązywania pąków kwiatowych. Gdy storczykom brakuje fosforu, czerwienieją im liście
  • Magnez - stymuluje fotosyntezę, dzięki niemu storczyki szybciej rosną
  • Mangan - ułatwia pobieranie większej ilości azotu i fosforu
  • Miedź - potrzebna m.in. do wykształcenia kwiatów
  • Potas - odpowiada m.in. za gospodarkę wodną i procesy energetyczne w tkankach. Gdy roślinom brakuje potasu, liście się marszczą
  • Wapń - niezbędny do budowy ścian komórkowych storczyków
  • Żelazo - potrzebne m.in. do fotosyntezy.

Zobacz również: Polki ustawiają storczyki w tym miejscu rzędami. Zimą to niewskazane! 

Nawożenie storczyków bananem

Jednym ze sposobów nawożenia storczyków jest odżywianie tych roślin bananem, a konkretnie skórkami z bananów. Są one cennym źródłem potasu i fosforu, kwasu krzemowego, wapnia, magnezu i siarki. Poprawiają znacznie proces ukorzeniania, krzewienia, a także kwitnienia roślin, odżywiają je i wzmacniają. 

Najpopularniejsze nawozy na bazie bananów to puder, herbatka i nalewka. Jak je przygotować? 

Nawóz do storczyków: Puder z bananów

By przygotować puder z bananów do nawożenia storczyków, 2-3 skórki z bananów należy włożyć do piekarnika na około 2-3 godziny, miąższem do góry. Po tym czasie należy je wyjąć i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Zimne skórki należy zmielić na proszek i gotowy nawóz delikatnie wymieszać z podłożem.

Nalewka z bananów do storczyków

By przyrządzić bananową herbatkę do storczyków, 3 skórki z bananów należy włożyć do dużego słoja i zalać je dwoma litrami zimnej wody. Słoik przykrywamy następnie gazą lub ręcznikiem papierowym i odstawiamy na 2 dni w ciemne miejsce. Słoik powinniśmy przetrzymywać w temperaturze pokojowej. Powstały wywar należy po dwóch dniach przecedzić przez gazę lub sitko, a gotową herbatkę przelać do plastikowej butelki i podlewać nią storczyka co kilka dni. 

Bananowa herbatka do storczyków

By przygotować bananową herbatkę do nawożenia storczyków, należy wysuszyć skórkę z banana na słońcu, a następnie posiekać ją w drobne kawałeczki. Jedną łyżkę tak powstałej mieszanki, należy zaparzyć następnie w ok. 200 ml wody i poczekać aż wystygnie. Herbatkę wlewamy do kwiatków i powtarzamy ten zabieg co kilka dni.

Zobacz również: Obsyp storczyka tą przyprawą. Efekty przerosną twoje oczekiwania!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy