Sposoby na czystą podłogę
Gdy jest lśniąca, całe mieszkanie od razu zyskuje na wyglądzie! Wszak to jedna z największych powierzchni w domu. Warto więc zadbać o jej schludność. Zwłaszcza teraz, kiedy grożą jej wilgoć, błoto, brud oraz sól.
Wykładzina PVC: wytrzymała i... delikatna
Jak czyścić: bez użycia jakichkolwiek proszków ścierających.
Co robić: zanim sięgniesz po mop lub ścierkę, użyj miotły i starannie oczyść wykładzinę. Następnie napełnij wiadro chłodną lub letnią wodą, dodaj uniwersalny detergent i umyj wykładzinę.
Ekstrapomysł: czarne ślady po butach usuń wacikiem nasączonym alkoholem (najpierw sprawdź w mało widocznym miejscu, czy nie powoduje przebarwień).
Linoleum: lubi mydło i... mleko
Jak czyścić: często! Taką podłogę łatwiej utrzymać w czystości, przemywając ją na bieżąco.
Co robić: stosuj wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub z wiórkami szarego mydła. Lekko porowate linoluem umyjesz, używając dodatkowo miękkiej szczotki lub gąbki do prania dywanów.
Ekstrapomysł: linoleum będzie mieć piękny połysk, jeśli najpierw przemyjesz je wodą z mlekiem (1:1), a potem tylko czystą wodą.
Dobry sprzęt to podstawa! Wybieramy idealny mop
Najlepszy jest płaski, bawełniany. Nie pozostawi smug i zbierze kurz. Im większy, tym szybciej uporasz się z myciem. Dobrze, by miał teleskopowy, docierający pod niskie meble, kij.
Nasza rada: wybieraj mopy, których wkład można wielokrotnie prać w pralce w wyższej, najlepiej 60 stopni C.
Ekstrapomysł: owinięcie płaskiego mopa ściereczkami do podłogi przyspieszy jej mycie.
Panele: wrażliwe na wilgoć i piach
Jak czyścić: regularnie i na sucho. Panele źle reagują na częste stosowanie wody oraz na szorowanie drobinkami naniesionego piasku.
Co robić: odkurzać tylko szczotką o miękkim włosiu. Plamy zmywać miejscowo. Większe mycie? Niewiele detergentu rozpuszczonego w wodzie, ledwo wilgotny mop.
Ekstrapomysł: ruszaj mopem zgodnie z ułożeniem paneli. Nie będzie na nich smug.
Gres: odporny na wszystko twardziel
Jak czyścić: szybko! Zwłaszcza, gdy podłoga jest lśniąca – na niej widać wszelkie smugi!
Co robić: zmywać ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia szyb – koniecznie – wzbogaconym o alkohol. W mocno zabrudzonych miejscach można użyć nierozcieńczonego płynu. Mikstura będzie parować, trzeba myć podłogę szybkimi ruchami.
Ekstrapomysł: zamiast szmaty użyj pieluchy tetrowej.
Drewno z lakierem: byle bez pasty
Jak czyścić: delikatnie! Chyba że podłoga pokryta była przez parkieciarza specjalnym, przemysłowym lakierem.
Co robić: zmywać bardzo ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub octu. Mikstura ma zadziałać odtłuszczająco. Nawet cienki, lepki film (np. po pastowaniu) będzie wchłaniał kurz, a po pewnym czasie może nieładnie zmatowić lakier.
Ekstrapomysł: ubytki drewna zamaskuj świecowymi kredkami.