Sposoby na osy i szerszenie: Jak się z nimi obchodzić?

Choć dużo mówi się o pożytecznych owadach, jakimi są pszczoły, to matka natura wydała na świat te mniej przyjazne człowiekowi. Chodzi o osy i szerszenie, które często budują gniazda w pobliżu ludzkich siedlisk, a na dodatek mogą boleśnie użądlić (nawet wielokrotnie). Niestety, owady te mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza u osób, które są uczulone na ich jad. Zatem, jak obchodzić się z tymi groźnymi owadami? Poznaj sposoby na osy i szerszenie.

Pojedyncza osa raczej nie zrobi nam krzywdy. Chyba że jesteśmy uczuleni na jad
Pojedyncza osa raczej nie zrobi nam krzywdy. Chyba że jesteśmy uczuleni na jad123RF/PICSEL

Co zwabia osy i szerszenie?

Osy i szerszenie to owady, które nie tylko różnią się wielkością, ale mają oddzielne preferencje zapachowe. To sprawia, że jeśli je wyczują, mogą pojawić się w pobliżu aromatycznego dla nich produktu. Co lubią osy? Przede wszystkim artykuły słodkie: nie tylko zapach kwiatów, owoców czy warzyw, ale także, słodzone napoje, słodycze, itd.

Natomiast szerszenie nie przepadają za słodkimi aromatami, ale możemy je zwabić nieświadomie zapachami bardzo intensywnymi. Dlatego trzeba uważać, aby na świeżym powietrzu nie przesadzać z perfumami czy dezodorantami. Niektórzy przekonują, że dla szerszeni apetycznym kąskiem może być zapach alkoholu. W przeciwieństwie do os szerszenie często wlatują wieczorami i nocą do pomieszczeń - wszystko przez włączone światło w pokoju.

Jak pozbyć się osadu po napojach z kubków?Interia DIY

Jak postępować w przypadku przylotu osy i szerszenia do pomieszczenia?

Jeśli osa lub szerszeń wleciały do naszego pokoju, starajmy się nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby owada rozzłościć. Osobnik w obliczu zagrożenia może bardzo boleśnie użądlić. Co w takim wypadku zrobić? Najlepiej otworzyć na oścież okna, wyjść i zamknąć pomieszczenie. Istnieje duża szansa, że osa i szerszeń, które przypadkowo znalazły się w domu, znajdą drogę powrotną. Niestety, nie zawsze zdarzy się tak, że owad łatwo wyfrunie z pokoju albo wykaże chęć ucieczki z naszego domu. Co wtedy trzeba zrobić?

Mniejszego owada można spróbować przegonić za pomocą łapki na muchy bądź zwiniętej w rulon gazety. Ta metoda nie zawsze się sprawdza w przypadku szerszenia, ponieważ są większe i bardziej odporne na ciosy. Na nie można użyć specjalnej gaśnicy, która neutralizuje owada i ma duży zasięg. Dlatego lepiej zapobiegać nieproszonym gościom, niż w popłochu je z domu wypędzać.

Jak zapobiegać wizytom os i szerszeni?

Szerszenie mogą wlatywać do naszych domów przypadkowo
Szerszenie mogą wlatywać do naszych domów przypadkowo123RF/PICSEL

Najprostszym sposobem na niechciane wizyty os i szerszeni jest zainstalowanie moskitiery w oknach. Ich montaż nie jest skomplikowany, a poza tym istnieje kilka rodzajów oferowanego asortymentu. Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest kupno drobnej siatki, którą samodzielnie rozwiesza się na ramie okna bądź balkonu. Niektórzy sięgają po profesjonalne ramki, które instaluje się w wybranym miejscu. Moskitiera to podwójna korzyść: nie tylko zapobiega osom i szerszeniom, ale także uchroni dom przed atakami komarów. Warto przemyśleć zakup moskitiery, zwłaszcza wtedy, gdy często odwiedzają nas nieproszeni goście.

Tych zapachów szerszenie nie lubią!

Pelargonie na tarasie czy balkonie mogą zniechęcić szerszenie
Pelargonie na tarasie czy balkonie mogą zniechęcić szerszenie123RF/PICSEL

Niestety, w walce z osami nie mamy ułatwionego zadania, ponieważ mało jest zapachów, za którymi nie przepadają. Niektórzy twierdzą, że owady te nie znoszą intensywnych perfum, jednak ich użycie może nie tylko rozzłościć osy (co sprowokuje je do ataku), ale także zwabić szerszenie. Dlatego, gdy np. spożywamy posiłki na świeżym powietrzu, lepiej sięgnąć po pułapki, które sprawią, że osy stracą zainteresowanie spożywanymi przez nas łakociami. Często można je nabyć na aukcjach internetowych lub sklepach budowlanych.

Taką pułapkę można wykonać samodzielnie: wystarczy dużą plastikową butelkę przeciąć (ok. 3/4 wysokości). Odciętą część wystarczy włożyć w większą, gwintem do dna. Do środka takiej pułapki warto wlać słodzony napój, który zwabi owady, ale utrudni im ucieczkę. warto pamiętać, aby pułapkę ustawić w miejscu z dala od spożywanych posiłków oraz zadbać, by nie zainteresowały się nią małe dzieci.

Na szczęście istnieje kilka zapachów, których nie znoszą szerszenie. Akurat w takim przypadku warto na tarasie czy balkonie posadzić kilka miłych oku roślin. Warte wziąć pod uwagę lawendę, pelargonie czy bratki. Jeśli mamy taką możliwość, można również umieścić w pobliżu okien czy stołu, na którym spożywa się posiłki na świeżym powietrzu, czosnek zasadzony w donicach.

Gniazdo szerszeni i os. Jak się go pozbyć?

Gniazdo szerszeni lub os jest dużym kłopotem, zwłaszcza wtedy, gdy powstało w pobliżu naszego domu (np. w elewacji, strychu, dachu bądź piwnicy). W przypadku takiego umieszczenia gniazda szerszenia najlepiej jest poprosić o jego usunięcie straż pożarną. Jednak nie w każdym przypadku mogą to zrobić: wtedy trzeba gniazda pozbyć się samodzielnie. Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku os, strażacy w ogóle nie mają obowiązku interwencji.

Zatem, w takim wypadkach zdani jesteśmy na siebie. Jednak w takim wypadku warto wezwać specjalistyczną firmę, która fachowo zajmie się problemem. Samodzielne radzenie sobie z gniazdem os czy szerszeni jest bardzo problematyczne, jednak nie niemożliwe. Wtedy jednak trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo, gdyż rozwścieczony rój os czy szerszeni jest bardzo groźny dla zdrowia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas