Sposoby na piękny trawnik

Idealna trawa to marzenie każdego posiadacza ogrodu.

Trawę należy kosić raz lub dwa razy na tydzień
Trawę należy kosić raz lub dwa razy na tydzień123/RF PICSEL

Doskonała murawa wymaga sporych nakładów pracy, konsekwencji w dbaniu o nią i dobrych narzędzi.

Chcesz by szybko wyglądała dobrze? Przygotuj roztwór z nawozu do traw o stężeniu 0,3 proc. i opryskaj nim trawnik. Nie zapominaj o napowietrzaniu, dzięki niemu woda, powietrze oraz nawóz mogą dotrzeć do korzeni trawy.

Koszenie

Często przycinana trawa intensywnie się krzewi, jest gęsta i mocno zielona. Warto więc kosić ją raz na tydzień lub dwa, w chwili, gdy podwoi swój rozmiar.

Jaka jest idealna wysokość trawnika? Wszystko zależy od użytkowania. Jeśli trawa służy głównie do ozdoby i raczej po niej nie chodzicie, może mieć 5-7 cm, przy korzystaniu rekreacyjnym skracaj ją do 3-4 cm wysokości, intensywnie deptana nie powinna mieć więcej niż 2 cm.

Gdy ścinane końce są krótkie, możesz zostawić je na trawniku. Dłuższe trzeba sprzątnąć, bo mogą powodować gnicie. Koście w ciepłe, ale nie upalne dni.

Nawożenie

Trawa potrzebuje wielu składników odżywczych: azotu (pobudza wzrost), fosforu (wpływa na rozwój korzeni) i potasu (reguluje gospodarkę wodną). Dlatego warto regularnie ją nawozić.

Preparaty pomogą również przy kłopotach na trawniku. Jeśli pojawia się mech, można wybrać nawóz z dodatkami, które je zwalczą. Gdy pojawiają się wyłysiałe miejsca, oprócz nawozów trzeba użyć tzw. regeneratorów lub dosiewek.

Podlewanie

Trawy korzenią się głęboko, dlatego lepiej podlewać trawnik rzadziej (1-2 razy w tygodniu) i obficie, niż codziennie, ale niewielką ilością wody.

Aby woda rozproszyła się równomiernie, najlepiej użyć dyszy zraszających. Jeśli trawnik jest duży, można użyć trójnika: rozdzielacza do węży, który umożliwia podłączenie trzech szlauchów i podlewanie kilku części ogrodu .

Trawy ozdobne są teraz w modzie

Można posadzić je zarówno w ogrodzie jak i w dużych donicach na balkonie. Jakie odmiany warto wybrać?

Trawa pampasowa z uwagi na duży kwiatostan jest bardzo dekoracyjna. Kwitnie późnym latem, ale najpiękniej wygląda jesienią. Źle znosi zimę.

Trawa fontannowa jest mało wymagająca: będzie rosła zarówno w słonecznym miejscu, jak i w półcieniu. Nie trzeba też zbyt często jej podlewać.

Trawa niebieska tworzy kuliste kępy. Lubi ciepłe miejsca, ale dobrze znosi mróz. Świetnie nadaje się do skalniaków.

Takie jest życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas