Sposoby na pozbycie się mrówek z domu i ogrodu

Mrówki - choć wyjątkowo pożyteczne dla ekosystemu - potrafią wyrządzić niemałe szkody w domu czy w ogrodzie. Na temat skutecznych metod pozbycia się ich z mieszkań czy ogródków powstały - można rzec śmiało - już tomy. Niektóre z nich nie dają pożądanych rezultatów, ale są wśród nich i takie, które finalnie okazują się niezawodne. Do grona tych drugich można zaliczyć fortel z trocinami, miksturę na bazie drożdży, piołunu czy czosnku oraz miodową pułapkę. Poniżej można znaleźć garść wskazówek i informacji na temat sposobu ich przyrządzenia oraz kilka argumentów przemawiających za rozsypywaniem aromatycznych ziół czy przypraw na trasie wędrówek mrówek.

Jak pozbyć się mrówek?
Jak pozbyć się mrówek? ©123RF/PICSEL
Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowy sposób na mrówkiInteria DIY

Jak pozbyć się mrówek przy użyciu drożdży?

W walce z mrówkami pomogą zioła
©123RF/PICSEL

W pozbyciu się mrówek z pewnością pomoże mikstura na bazie drożdży. Do jej przygotowania potrzebne będą tak naprawdę trzy składniki; poza wymienionymi drożdżami w ilości 100 g, cukier (w ilości 100 g) oraz litr wody. Receptura jest banalna. Drożdże należy zmieszać z cukrem i zalać wodą. Gotową miksturę należy odstawić na godzinę, a następnie przelać do małych pojemników i ustawić w miejscach, gdzie zwykle wędrują mrówki. Efekt zabiegu - gwarantowany.

Jak pozbyć się mrówek za pomocą mąki?

Dobrym sposobem na mrówki w domu czy w ogrodzie jest także mąka kukurydziana. Metoda ta sprawdzi się dobrze zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Co ważne, nie wpłynie negatywnie na wzrost roślin. Jak zatem przeprowadzić zabieg? Wystarczy posypać miejsca, w których bytują mrówki wspomnianą mąką kukurydzianą i gotowe.

Wysyp zioła lub przyprawy na trasie wędrówek mrówek

Odstraszająco na mrówki - zresztą podobnie jak na inne owady - działają również aromatyczne przyprawy oraz świeże, kuszące charakterystycznymi zapachami zioła. W tym celu warto sięgnąć między innymi po cynamon, imbir, rozmaryn czy majeranek. Wymienione "naturalne odstraszacze" trzeba rozsypać w miejscach, gdzie wędrują mrówki. Ta prosta metoda daje pożądane efekty.

Czosnek - tajna broń w walce z mrówkami

Czosnek - tajna broń na mrówki
©123RF/PICSEL

W starciu z mówkami - czyli nieproszonymi gośćmi w domu i ogrodzie - pomoże również czosnek. Wystarczy przygotować kilka ząbków, rozgnieść je i umieścić w słoiku z wodą. Gotową miksturę należy odstawić na dobę. Po tym czasie należy ją lekko podgrzać, a następnie przelać do butelek z atomizerem i rozpylić w miejscach, gdzie zwykle ukrywają się mrówki w domu.

Pułapka miodowa

Jeśli dąży się do pozbycia się mrówek z domu, można również przygotować miodową pułapkę. Wystarczy wyłożyć na talerzyk niewielką ilość słodkiego smakołyku. Mrówki wejdą do niego i już nie wyjdą.

Soda oczyszczona - oręż w walce z mrówkami

Nieoceniona w kuchni czy w łazience soda oczyszczona pomoże nam również w usunięciu mrówek z domu czy z ogrodu.

Warto rozsypać ją w okolicy tras wędrówek mrówek. Zamiennikiem sody może być sól kuchenna.

Zapachu piołunu mrówki wręcz nie trawią

Zapachu piołunu mrówki nie znoszą
©123RF/PICSEL

Mrówki okrutnie nie lubią nie tylko aromatycznych ziół czy przypraw. Nie znoszą także aromatu piołunu. Tę niechęć warto wykorzystać w ich zwalczaniu. Aby metoda przyniosła pożądane rezultaty, należy przygotować tak naprawdę dwa składniki: garść piołunu oraz dwa litry wody. Mieszankę trzeba gotować przez co najmniej pięć minut, po czym przelać do butelki z atomizerem. Na koniec spryskać miejsca, gdzie chowają się zwykle i bytują mrówki.

Donica z trocinami - sposób na mrówki w ogrodzie

Skuteczną metodą pozbycia się całego mrowiska jest ustawienie w ogrodzie wiaderka z trocinami. Wystarczy je po prostu lekko ubić. Zastosowanie tego fortelu sprawia, że mrówki przenoszą zwykle swoje mrowisko do naczynia z trocinami. Następnie trociny można wysypać do lasu lub na łąkę.

Gotowe środki

Jeśli naturalne sposoby zawiodą, warto postawić na skuteczne chemiczne preparaty, które będą miały jak najmniej negatywny wpływ na nasze zdrowie, bezpieczeństwo czy kondycję roślin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas