Sposoby na tanie zakupy przez internet. Na co zwracać uwagę przy zakupach online?

Zakupy przez internet zawsze są bardziej opłacalne niż w sklepach stacjonarnych. Takie stwierdzenie mocno zakorzeniło się w świadomości konsumentów. I chociaż tak ogólne zdanie jest mitem, istnieje kilka sposobów , by podczas zakupów online faktycznie zaoszczędzić.


Szukając najbardziej opłacalnych ofert warto kierować się kilkoma zasadami. Jeśli będziecie ich przestrzegać, możecie być pewni, że już nigdy więcej nie przepłacicie za zakupy w internecie.

Porównujcie, porównujcie i jeszcze raz porównujcie

Jeśli kluczowa jest dla was cena, to doskonale wiecie, że ta różni się zależnie od sklepu. Oczywistym jest, że Jogurt naturalny  w osiedlowym dyskoncie będzie tańszy niż w delikatesach - podobnie  działa to w internecie. Niektórzy sprzedawcy mają większe marże, a inni mniejsze, co wydatnie wpływa na końcową cenę towaru. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, jak najwięcej ofert. Jak jednak wiadomo - czas to także pieniądz. Aby nie tracić go zbyt wiele, skorzystajcie z popularnych porównywarek, np. Ceneo

Pamiętajcie, że cena produktu, to nie są jedyne koszty

Kupując w sieci trzeba pamiętać o kosztach dostawy. Cena produktu nie jest jedyną, którą musicie zapłacić w ostatecznym rozliczeniu. Zakupy muszą jeszcze do was dotrzeć, a za transport trzeba będzie do rachunku doliczyć od kilku do kilkunastu złotych. Można jednak tego uniknąć. Przy droższych produktach wiele sklepów oferuje darmową dostawę. Tańsze pozycje można czasami odebrać za darmo, jeśli sklep prowadzi również sprzedaż stacjonarną. Raz w roku można także skorzystać z darmowej wysyłki ze sklepów. Wystarczy złożyć zamówienie 3 grudnia w ramach akcji Dzień Darmowej Wysyłki. Największe sklepy internetowe zobowiązały się wtedy dostarczać zakupy za darmo bez względu na wybraną formę dostawy.

Co trzeba zrobić, aby nie płacić za wysyłkę podczas Dnia Darmowej Wysyłki?

Przede wszystkim powinniście wybrać odpowiedni sklep. A jest z czego wybierać. W połowie listopada swój udział potwierdziło prawie 350 sklepów, a organizatorzy spodziewają się, że ich liczba dojdzie do 600. Warto również zwrócić uwagę na marki sklepów, które biorą udział w akcji. Wśród zaangażowanych są tacy giganci polskiego handlu jak MediaExpert, Electro.pl, Avans, Neonet, NEO24.pl, merlin.pl, livro.pl, ucando.pl, iparts.pl, redccon.pl i Norauto. Wszystkie sklepy biorące udział w akcji znajdziecie na stronie internetowej Dnia Darmowej Wysyłki . Warto ją odwiedzić, aby nie pogubić się wśród ofert kilkuset sklepów. Na stronie akcji są one czytelnie podzielone na kategorie.

Nie dajcie się nabrać na fałszywe promocje

Sprzedawcy doskonale wiedzą, że nic tak nie działa na przyszłego klienta jak dobra promocja. Nie ma problemu jeśli impulsywnie zdecydujecie się na zakupy przy faktycznie obniżonych cenach. Często jednak możecie też trafić na "przeceny", "wyprzedaże" i "specjalne obniżki", na których wcale nie oszczędzicie. Nie chodzi tutaj nawet o skrajne przypadki, kiedy sklep najpierw zawyża cenę, a później obniża ją, aby pochwalić się promocją. Często duże spadki cen stosują sklepy z najwyższą marżą. Po obniżce rachunek i tak może być wyższy niż u konkurencji, która cały czas sprzedaje dany produkt taniej. Aby nie dać się zwieść, warto korzystać z narzędzi umożliwiających sprawdzanie historii cen. Nie będzie zaskoczeniem, że nie znajdziecie ich na stronach sklepów internetowych. Ponownie odsyłamy do porównywarek cenowych. Na przykład Ceneo pozwala dodatkowo ustawić Alert Cenowy - jeśli "polujecie" na konkretny model np. laptopa, dostaniecie powiadomienie, gdy jego cena spadnie do wartości, którą wskazaliście.

Kupujcie poza sezonem

Tak naprawdę to jest najpewniejsza metoda, aby sporo zaoszczędzić na zakupach w sieci. Zasada jest prosta - kupujecie towary w końcówce sezonu. Wtedy, gdy sklepy chcą się ich pozbyć z magazynu i sprzedają je w naprawdę okazyjnych ofertach. Przykłady? Zimowe kurtki kupujcie w marcu, letnie opony w październiku,  sandały we wrześniu, a późnym latem prezenty świąteczne. Oczywiście tego typu zakupy wymagają od nas pewnego samozaparcia. Większość klientów kupuje zgodnie ze swoimi aktualnymi potrzebami. Często też odwlekamy zakupy do ostatniej chwili. Drugim minusem jest kwestia asortymentu. Poza sezonem macie mniejszy wybór, a w modzie końcówki serii często są dostępne tylko w najmniejszych i największych rozmiarach. Dobrze szukając, możecie jednak znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty.

Zwracajcie uwagę na cały koszyk

Powiedzmy, że znaleźliście już wymarzony aparat fotograficzny, który jest w najniższej cenie a koszty dostawy są darmowe. Jeśli chcecie zaoszczędzić, to nie jest to koniec zabawy. W końcu do aparatu trzeba dokupić jeszcze obiektyw, torbę, filtr, statyw, a często  jeszcze kolejny obiektyw i lampę błyskową. O ile sam korpus aparatu sklep sprzedaje najtaniej, to cena całego zestawu może znacząco się różnić w poszczególnych sklepach. Aby zdecydować, czy najbardziej opłaca nam się zamówić w jednym czy w kilku sklepach warto skorzystać z narzędzia Cenometr   Wystarczy dodać produkty do ulubionych i kliknąć "sprawdź cenę zestawu" - w ten sposób dowiecie się, która opcja jest najbardziej opłacalna.

Wszystkie te rady można zmieścić w jednym zdaniu: Kupujcie mądrze, sprawdzajcie sprzedawców i korzystajcie z faktycznych promocji.

 

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy