Sposoby na udrożnienie rur i odpływów
Zatkane rury i odpływy to powszechny problem pojawiający się w domach i mieszkaniach. Zwłaszcza, jeśli domownicy spędzają sporą część czasu w czterech ścianach. Zator najczęściej pojawia się w zlewie w kuchni, do którego trafiają resztki jedzenia i tłuszcz. Natomiast w łazience zapchać mogą się odpływy umywalek, wanny czy prysznica z powodu zalegających w nich włosów lub osadu z mydła i detergentów. Należy więc zadbać o odpowiednie udrożnienie rur, by woda równomiernie spływała do odpływu. Nie trzeba jednak inwestować w często dość drogie detergenty udrażniające, które w dodatku wydzielać mogą silne, niebezpieczne opary. Zamiast nich warto wybrać naturalne, ekologiczne środki do odetkania wszelkich odpływów. Niezawodną pomoc przyniosą nam łatwo dostępne produkty, takie jak ocet, cytryna, sól czy soda oczyszczona. W jaki sposób można udrożnić nimi rury? Przedstawiamy sprawdzone metody.
Udrażnianie rur octem
Kiedy zauważymy, że woda w zlewie lub wannie wolniej spływa, to znak, że trzeba udrożnić rury. Z odpływu może również uwalniać się nieprzyjemny zapach spowodowany zalegającymi w nim zanieczyszczeniami. Najprostszym sposobem na przetkanie i odświeżenie rur będzie wtedy zalanie ich octem. Wykazuje on właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące. Usuwa wszelki brud, tłuszcz i nieprzyjemne zapachy. Ocet należy zagotować i wlać do rury. Po 30 minutach obficie przepłukujemy odpływ ciepłą wodą.
Udrażnianie rur sodą oczyszczoną
Niestety, czasami sam ocet nie wystarczy, jeśli rura jest dość mocno zatkana. W takim przypadku można połączyć działanie octu z sodą oczyszczoną, która również potrafi usunąć wszelki osad. Do rury należy wsypać szklankę sody i zalać szklanką octu. Odpływ najlepiej przykryć korkiem lub talerzykiem. Uważajmy na opary, które będą wydostawać się z odpływu. Odczekujemy 30 minut i spłukujemy wrzącą wodą. Ponownie zatykamy odpływ i po 30 minutach spłukujemy ciepłą wodą z kranu. Czynność można powtarzać aż do momentu, gdy rura będzie całkiem drożna.
Mieszanka na udrożnienie rur
Inny przepis na środek udrażniający rury to zmieszanie sody oczyszczonej, octu i soli kuchennej. Najpierw łączymy ze sobą pół szklanki sody i ćwierć szklanki soli. Wsypujemy do odpływu. Następnie zalewamy go szklanką gorącego octu. Zatykamy odpływ korkiem lub w inny sposób i odczekujemy 20 minut. Po tym czasie należy odkorkować odpływ i wlać do niego dużą ilość wody.
Udrażnianie rur aspiryną
Pomocna w udrażnianiu rur i odpływów okaże się także aspiryna. Jest to kwas acetylosalicylowy, który nie tylko uśmierza ból i gorączkę. Świetnie radzi sobie też jako środek czyszczący i dezynfekujący. Do odpływu zlewu, umywalki lub wanny należy wrzucić 3 tabletki musujące aspiryny i zalać je szklanką octu. Zachowajmy ostrożność, żeby się nie poparzyć. Mieszanka może mocno się pienić. Po kilku minutach zalewamy odpływ wrzątkiem, a następnie spłukujemy obficie ciepłą wodą z kranu. Aspiryna idealnie poradzi sobie również z wyczyszczeniem sedesu. Wrzucamy do muszli 2 tabletki aspiryny i ostawiamy na 20 minut. Następnie szorujemy szczotką i spłukujemy. Toaleta będzie biała i odkażona.
Narzędzia do przetykania rur
Zdarzają się sytuacje, kiedy rura zatka się tak mocno, że w zlewie lub umywalce zbierze się duża ilość wody. Trudno wtedy cokolwiek wsypać do odpływu. Musimy wówczas wykorzystać inne sposoby na udrożnienie rur. Warto w domu mieć gumowy przepychacz do rur. Końcówka przepychacza pełni funkcję pompy ssąco-tłoczącej. W celu pozbycia się zatoru w zlewie przykładamy przepychacz do odpływu i kilkakrotnie dociskamy końcówkę do otworu odpływowego. Robimy to zdecydowanymi ruchami. Należy pamiętać, by w tym czasie zatkać odpływ przelewowy. Istnieje również nowsza wersja przepychacza, wyposażona w pneumatyczny mechanizm, przez co nie trzeba używać tyle siły. Gdy woda ze zlewu spłynie, należy nalać nowej i powtórzyć dociskanie przepychacza aż woda będzie normalnie spływać. Można również po dociśnięciu kielicha gwałtownie pociągnąć go w górę, wtedy nieczystości wypłyną do umywalki.
Do udrożnienia rur można użyć również sprężyny hydraulicznej lub niezbyt sztywnego kawałka drutu zakończonego haczykiem. Po zdjęciu pokrywy odpływu wprowadzamy drut do rury i wyciągamy nieczystości.