Starzec Rowleya: Zjawiskowa i egzotyczna roślina. Przypomina sznur pereł

Ta niezbyt popularna roślina podbija serca coraz większej ilości ogrodników. Starzec Rowleya potocznie nazywany jest sznurem pereł. Nazwa nawiązuje do charakterystycznych liści, zwisających na długich pędach. Jest to gatunek dość delikatny i wymaga troskliwej opieki. Nie wybacza podstawowych błędów pielęgnacyjnych. Dlatego, zanim zdecydujesz się na uprawę starca, dowiedz się na jego temat jak najwięcej. Garść potrzebnych informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Starzec Rowleya potrzebuje dużej ilości światła
Starzec Rowleya potrzebuje dużej ilości światła123RF/PICSEL

  • Starzec Rowleya charakteryzuje się opadającymi pędami i okrągłymi, drobnymi liśćmi.
  • Roślina nie lubi zbyt obfitego podlewania i nie wymaga nawożenia. Na okres zimowy przestaw ją w chłodniejsze, ale jasne miejsce.
  • Sznur pereł może paść ofiarą chorób grzybowych lub szkodników. Troskliwa opieka zminimalizuje to ryzyko.

Jak wygląda starzec Rowleya?

Starzec Rowleya to roślina egzotyczna, która zaliczana jest do rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Południowej Afryki, dlatego nasz klimat nie jest dla niej całkiem przyjazny. Chociaż to delikatna i wymagająca roślina, potrafi odwdzięczyć się białymi, groniastymi kwiatami, wydzielającymi delikatny, cynamonowy zapach. Liście starca Rowleya są okrągłe i drobne: roślina magazynuje w nich wodę. Wyrastają z długich, opadających pędów, które mogą sięgać nawet metra długości. Potoczna nazwa tego gatunku to sznur pereł, co podkreśla nietypowy wygląd starca.

Idealne miejsce dla rośliny

Sznur pereł to roślina wrażliwa i potrzebująca dobrej opieki
Sznur pereł to roślina wrażliwa i potrzebująca dobrej opieki123RF/PICSEL

Ponieważ starzec Rowleya pochodzi z półpustynnych obszarów, potrzebuje odpowiedniej ilości światła. Wybierz dla niego miejsce, gdzie promienie słoneczne docierają przez większą ilość dnia. W okresie jesienno-zimowym warto doświetlać roślinę. Niedobory promieni słonecznych sprawią, że liście staną się drobniejsze i wyblakłe. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 19-23 stopnie Celsjusza. W okresie zimy gatunek ten przechodzi w stan spoczynku. Wtedy sznur pereł trzeba przenieść w chłodniejsze, ale jasne miejsce. Ziemia musi być całkowicie sucha, a podlewanie bardzo rzadkie. Czynność tą wystarczy powtarzać raz w miesiącu.

Podlewanie starca Rowleya

W okresie wegetacyjnym starzec Rowleya też nie potrzebuje częstego nawadniania. Wiosną i latem roślinę podlewaj raz w tygodniu niezbyt obficie. Najlepiej poczekać, aż ziemia będzie nieco przeschnięta. Sznur pereł gromadzi wodę w liściach, dlatego lekkie przesuszenie wpływa na niego korzystnie. W przypadku przelania rośliny można spodziewać się szybkiego gnicia systemu korzeniowego. Ponadto na liściach widoczne będą żółte plamy, a starzec zacznie pomału obumierać. Koniecznie zaprzestań jego podlewania i przesadź okaz do nowej ziemi.

Starzec Rowleya lubi częste zraszanie liści miękką, odstaną wodą. Szczególnie w okresie grzewczym, gdy powietrze w domu jest suche. Warto na ten czas umieścić nawilżacz powietrza, który unormuje wilgotność w pomieszczeniu. Innym rozwiązaniem jest podstawka z wodą i kamieniami. Parująca ciecz stworzy mikroklimat sprzyjający roślinie.

Przesadzanie sznura pereł

Gatunek ten ma delikatny system korzeniowy, który rozrasta się dość wolno. Wybierz doniczkę średniej wielkości i niezbyt głęboką. Najlepsza gleba dla starca Rowleya to ta przeznaczona do kaktusów lub sukulentów. Nada się też uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych. Wymieszaj ją z gruboziarnistym piaskiem (proporcje 3:1). Przesadzanie starca jest wskazane dopiero w momencie, gdy nie mieści się w doniczce. Musi mieć ona otwór odpływowy, który zapobiegnie gromadzeniu się wody. Najlepszym czasem na wykonanie tego zabiegu to końcówka zimy. Oczywiście, gdy starzec Rowleya choruje lub doniczka jest za mała, nie czekaj do tego momentu. Roślina nie potrzebuje nawożenia, szczególnie w czasie zimowania.

Szkodniki i choroby starca Rowleya

Zła pielęgnacja i nieumiejętne obchodzenie się z rośliną jest przyczyną rozwoju chorób i pojawienia się szkodników. Do najczęściej występujących schorzeń starca Rowleya należą:

  • szara zgnilizna - na liściach widoczne są suche plamy, które mają żółtą obwódkę.
  • przędziorki - liście znacząco brązowieją, a na ich spodzie jest pajęczyna, w której żyją szkodniki.
  • mszyce - ich celem są młode, rozwijające się pędy, liście czy kwiaty. To powoduje ich szybkie obumieranie.
  • mączniak prawdziwy - to kolejna choroba grzybowa. Objawia się białym nalotem na liściach, łodygach lub kwiatostanach.

Warto przeczytać:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas