Suchy zębodół: Przyczyny, objawy i leczenie
Suchy zębodół to najczęstsze powikłanie po zabiegu ekstrakcji (wyrwaniu) zęba. Daje uciążliwe objawy i znacznie wydłuża leczenie. Rozwijający się stan zapalny może być też zagrożeniem dla całego organizmu. Przyczyną suchego zębodołu jest zazwyczaj nieprzestrzeganie zaleceń po zabiegu usunięcia zęba, ale zdarza się, że ma na niego wpływ również niezdrowy styl życia, a także niedobory witamin i minerałów, zaburzenia hormonalne i immunologiczne. Sprawdź, jak objawia się suchy zębodół i w jaki sposób uchronić się przed powikłaniami po wyrwaniu zęba.
Czym jest suchy zębodół i jakie są jego przyczyny?
Suchy zębodół to bolesne powikłanie po wyrwaniu zęba. Najczęściej dochodzi do niego po usunięciu dolnego zęba trzonowego. Bardziej narażone na tę dolegliwość są kobiety, a także osoby po 40. roku życia. Podczas zabiegu ekstrakcji zęba dochodzi do przerwania błony śluzowej i powstania rany w jamie ustnej. Jej prawidłowe gojenie się polega na samoistnym utworzeniu się skrzepliny, która osłania zębodół na czas zregenerowania się błony śluzowej. Kiedy proces ten zostaje zaburzony, a skrzeplina się wypłukuje, mamy do czynienia z suchym zębodołem.
Przyczyną dolegliwości może być wyjątkowo trudny zabieg ekstrakcji, ale przede wszystkim nieprawidłowe postępowanie po jego wykonaniu. Częsty błąd to spożywanie posiłków tuż po zabiegu, palenie papierosów oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Inną przyczyną mogą być zaburzenia krzepliwości krwi (np. spowodowane niedoborem witamin lub minerałów), infekcje jamy ustnej, a nawet problemy z układem hormonalnym lub immunologicznym.
Objawy suchego zębodołu
Suchy zębodół to uciążliwe powikłanie, które najczęściej pojawia się po 2-4 dniach od zabiegu ekstrakcji zęba. Pierwszym objawem jest dokuczliwy, pulsujący ból w zębodole, którego intensywność jeszcze się zwiększa. Może też promieniować do uszu i całej żuchwy, a nawet skroni. Charakterystyczny jest również nieprzyjemny zapach i metaliczny posmak w ustach. Osoba zmagająca się z suchym zębodołem traci apetyt i ma problem z przyjmowaniem pokarmów. Wielu pacjentów skarży się też na zaburzenia odczuwania smaku. Nieprawidłowo gojąca się rana wywołuje stan zapalny w jamie ustnej, co jest przyczyną nieznacznego powiększenia się węzłów chłonnych znajdujących się pod żuchwą. W przypadku wystąpienia objawów suchego zębodołu konieczna jest ponowna wizyta u stomatologa.
Leczenie suchego zębodołu
Leczenie suchego zębodołu polega na oczyszczeniu rany między innymi za pomocą odpowiednich płukanek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Rana ponownie zostaje osłonięta specjalnym tamponem. Jeśli jest taka potrzeba, zabiegi powtarza się przez kilka dni. Leczenie przynosi szybką ulgę i trwa od 7 do 10 dni. W niektórych przypadkach oprócz leków przeciwbólowych przyjmuje się też antybiotyki, które chronią przed nadkażeniem bakteryjnym.
Jak uchronić się przed powikłaniami po usunięciu zęba?
Najskuteczniejszą profilaktyką suchego zębodołu jest przestrzeganie zaleceń lekarza po wykonanym zabiegu. Przez co najmniej 2 godziny nie należy jeść ani pić, a przez 24 godziny powstrzymać się od spożywania twardych pokarmów i płukania ust. Na kilka dni powinno się też zrezygnować z palenia papierosów i spożywania alkoholu oraz żucia gumy. Kluczowe jest też regularne dbanie o higienę jamy ustnej – zarówno przed, jak i po zabiegu usunięcia zęba.