Światła samochodowe: Których używać w danym momencie?

Mimo tego, że posiadamy prawo jazdy, jesteśmy mniej lub bardziej czynnymi kierowcami, to i tak zdarza nam się zapominać o podstawowych zasadach jazdy samochodem, które wkuwaliśmy na kursie prawa jazdy. I nie chodzi tutaj tylko o przepisy ruchu drogowego, ale także o budowę samochodu czy zastosowania jego konkretnych funkcji. Okazuje się, że wyjątkowo często nie pamiętamy, w jakich sytuacjach powinniśmy włączać odpowiedni rodzaj świateł, a to przecież jedne z najważniejszych zasad poruszania się po drogach! Warto więc, będąc młodym, ale także wyjątkowo doświadczonym kierowcą, przypomnieć sobie, w jakich sytuacjach należy używać konkretnego rodzaju świateł. Oto krótka powtórka w tym temacie.

article cover
©123RF/PICSEL

Światła mijania

©123RF/PICSEL

To najbardziej popularny i najczęściej używany rodzaj świateł podczas jazdy. Kodeks drogowy stanowi, że kierujący pojazdem jest zobowiązany do używania świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Oznacza to tyle, że światła mijania włączamy, gdy nasza widoczność i jazda nie są utrudniane przez złośliwe czynniki, najczęściej atmosferyczne. Według kodeksu drogowego, kierowcy mają w obowiązku przestrzegać tej zasady przez cały rok, w dzień i w nocy, uwzględniając przejazdy przez tunele, również te oświetlone.

Światła drogowe

Świateł drogowych można używać zamiast świateł mijania lub równocześnie z nimi. Potocznie światła drogowe nazywane są długimi. Według kodeksu, tego rodzaju oświetlenia, kierowcy powinni używać od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych, bez znaczenia, czy samochód porusza się w terenie zabudowanym. Szczególnie należy pamiętać o tym, że długie światła nie mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Gdy zbliżamy się do innego pojazdu lub pieszego, należy niezwłocznie przełączyć je na światła mijania.

Światła do jazdy dziennej

©123RF/PICSEL

To rodzaj świateł, o których kierowcy często zapominają, gdyż są przyzwyczajeni do używania świateł mijania. Światła do jazdy dziennej bywają też z nimi mylone. Należy jednak pamiętać o tym, że oświetlenia dziennego można używać wyłącznie w idealnych warunkach atmosferycznych. Warto je stosować, ponieważ pozwalają zaoszczędzić wiele energii. Żarówki odpowiedzialne za światła dzienne zużywają jej aż czterokrotnie mniej.

Światła pozycyjne

Ten rodzaj świateł zapewnia samochodowi oświetlenie podczas postoju. Ich zadaniem jest zapewnienie oświetlenia pojazdu nawet z odległości 300 metrów! Pamiętajmy jednak, że światła pozycyjne, mimo tego, że zapewniają oświetlenie podczas postoju, nie są tym samym, co światła postojowe. Światła postojowe dotyczą wyłącznie pojazdu samochodowego o długości nieprzekraczającej sześciu metrów i szerokości nieprzekraczającej dwóch metrów. Tego rodzaju świateł nie wolno umieszczać na innych pojazdach.

Światła odblaskowe

©123RF/PICSEL

Odblaski, mimo że niepozorne i niezasilane z energii silnika, sprawują bardzo ważną funkcję oświetlenia samochodowego. To one pozwalają wyróżnić pojazd wśród innych po zmierzchu i poprawić jego widoczność na drodze. Zaleca się ich systematyczny i dokładny przegląd.

Światła awaryjne

Pierwszorzędnie sygnalizują one sytuacje awaryjne. Gdy nasz postój spowodowany jest uszkodzeniem pojazdu, wypadkiem lub inną sytuacją, która nie pozwala kontynuować jazdy, powinniśmy od razu włączyć światła awaryjne, a przed samochodem postawić trójkąt ostrzegawczy.

Światła przeciwmgielne

©123RF/PICSEL

Jak sama nazwa wskazuje, świateł przeciwmgielnych używać należy, gdy jazdę utrudnia mgła lub inne złośliwe warunki atmosferyczne. Samochód posiada tylny i przedni typ takich świateł. Przednie stosujemy, gdy zezwalają na to znaki, a warunki pogodowe są rzeczywiście trudne. Tylnych świateł przeciwmgielnych możemy używać tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do 50 metrów.

Światła hamowania „stop”

Trudno zapomnieć, że światła „stop” służą do hamowania! Warto jednak pamiętać, że zapalają się automatycznie w momencie naciśnięcia na hamulec, a pytanie o nie jest stałym elementem egzaminu na prawo jazdy!

Postój bez świateł

Warto pamiętać, że w czasie postoju powinno się wyłączać wszystkie światła. Zasadę tę stosuje się wyłącznie, gdy postój odbywa się w miejscu oświetlonym lub poza jezdnią i poboczem. Jeżeli zatrzymanie samochodu trwa dłużej niż minutę, zaleca się włączenie świateł zewnętrznych pojazdu.

Każdemu kierowcy: temu doświadczonemu i wytwornemu, jak również świeżemu, który ciągle szkoli swoje drogowe umiejętności, zaleca się systematyczne odświeżanie wiedzy, którą nabywał podczas kursu prawa jazdy. Może usprawnić to poruszanie się po drogach oraz zapobiec wypadkom i kolizjom.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas