Sygnał od monstery, który powinien zaniepokoić. Jest jeszcze szansa na ratunek

Tomasz Hirkyj

Oprac.: Tomasz Hirkyj

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
18
Udostępnij

Zielone liście monstery to znak rozpoznawczy tej oryginalnej rośliny, która od jakiegoś czasu stała się niezwykle popularna w naszych domach. Jej uprawa nie powinna nastręczać wielu trudności, o ile przestrzega się kilku zasad. Niestety, z czasem liście mogą żółknąć, co oczywiście nie zawsze może świadczyć o słabej kondycji naszego pielęgnowanego okazu. Warto jednak zawsze się monsterze bacznie przyglądać, bo niekiedy to sygnał, że jest w opłakanym stanie, a wtedy trzeba działać zdecydowanie. Sprawdźmy, co mogą oznaczać żółte liście monstery.

Żółte liście monstery to znak, że coś zrobiliśmy źle. Jest jeszcze dla rośliny ratunek
Żółte liście monstery to znak, że coś zrobiliśmy źle. Jest jeszcze dla rośliny ratunek123RF/PICSEL

Monstera w domu: To trzeba o niej wiedzieć

Wbrew pozorom monstera w domach nie jest nowinką uprawową, ponieważ była bardzo popularna już w czasach PRL-u. Jednak jej zainteresowanie spadło z biegiem lat, by od jakiegoś czasu być prawdziwym obiektem pożądania. W naturalnych warunkach osiąga monstrualne (stąd jej nazwa) rozmiary, ponieważ pnąca się roślina może liczyć nawet 20 metrów wysokości.

Skupmy się jednak na żółtych liściach monstery. Jeśli zapewniliśmy jej odpowiednie warunki, to nie powinniśmy się niepokoić żółtymi liśćmi, zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy tych najstarszych. Wtedy proces zmiany koloru jest jednolity i po czasie monstera po prostu gubi liście. Oczywiście, możemy być pewni, że roślina wytworzy nowy liść, jednak nie w tym samym miejscu, ale przy swoim wierzchołku.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Liście przypominają natkę pietruszki, ale są śmiertelnie trujące
      Liście przypominają natkę pietruszki, ale są śmiertelnie trująceInteria.tv

      Przelanie monstery

      Poważniejszą przyczyną żółtych liści monstery jest jej przelanie, co może w perspektywie doprowadzić do jej gnicia i obumarcia. Kiedy tak się dzieje? Kiedy liście monstery stają się żółte, ale punktowo, a dodatkowo pojawiają się na nich brązowe plamy, wtedy koniecznie trzeba sprawdzić bryłę korzeniową, czy nie jest zbyt wilgotna. Jeśli tak, to trzeba działać zdecydowanie: ratunkiem jest przesadzenie monstery do nowej i suchej doniczki, a także całkowita wymiana ziemi. Równocześnie - dla pewności - warto korzenie spryskać preparatem grzybobójczym. Przesadzonej monstery nie powinno się podlewać przez minimum tydzień, a najbardziej porażone żółknięciem liście trzeba usunąć.

      Chloroza: Łatwo do niej doprowadzić

      Żółte liście monstery pojawiają się nawet wtedy, kiedy nie jest przelana? Winna może być chloroza liści, czyli zanik głównego barwnika, chlorofilu, odpowiadającego za soczystą zieleń liści. Czym jest spowodowana? Przyczyny są dwie: albo monstera nie była nawożona, albo dawka substancji odżywczych była zbyt duża. Jak poznać chlorozę liści? Przebarwienia występują na całej powierzchni liścia, za wyjątkiem nerwów i ich okolic, które są wrośnięte w blaszkę liściową. Jak postępować w przypadku chlorozy? Najlepiej sięgnąć po specjalne nawozy, które można kupić w sklepach ogrodniczych: właśnie one mają najlepszą dawkę minerałów i to w odpowiednich proporcjach, by wytwarzanie chlorofilu. Jeśli monstera jest przenawożona, to znak, że roślinę trzeba najlepiej przesadzić.

      Złe warunki dla monstery

      Jedną z przyczyn, kiedy pojawiają się żółte liście monstery, to ustawienie jej w miejscu, gdzie ma nieodpowiednie warunki do wzrostu. Czego potrzeba monsterze, aby rosła prawidłowo? Przede wszystkim jasnego miejsca, jednak doniczka z rośliną nie może stać w pełnym słońcu. Podłoże powinno być podlewanie umiarkowanie, aby nie dopuścić do przelania: wystarczy niewielka ilość wody raz w tygodniu. Choć monstera świetnie aklimatyzuje się w domowych warunkach, warto zapewnić jej sporą dawkę wilgoci, np. poprzez częste zraszanie liści - szczególnie latem.

      Polecamy:

      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      12
      Super
      relevant
      4
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      2
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      18
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na