Reklama

Dlaczego monstera nie ma dziur? Sprawdź czy nie popełniasz tych błędów

Monstera jest łatwa w uprawie i dobrze znosi warunki panujące w naszych mieszkaniach. Czasami jednak płata figle. Co zrobić żeby monstera miała dziury? Weź sobie do serca te rady. Winny może być prosty błąd.

Jak powstają dziury w monsterze?

Polacy pokochali monsterę. Roślina coraz częściej pojawia się we wnętrzach naszych domów i mieszkań, ozdabiając je zielenią swoich liści. Uwielbiamy ją między innymi z uwagi na prostotę uprawy oraz niecodzienny wygląd.

Monstera dziurawa zachwyca bowiem zielonymi, dużymi, głęboko powcinanymi, dziurawymi liśćmi o sercowatym kształcie. Co oznaczają dziury w liściach monstery? Jak się okazuje, to sprytny sposób rośliny na dostosowanie się do warunków, w których naturalnie rośnie. W lasach deszczowych, w których stale pada deszcz, duże ilości wody mogłyby wpływać na łamanie się liści monstery. Tymczasem, dzięki dziurom, liście nie łamią się, a woda bez przeszkód spływa w dół.

Reklama

Zobacz również: Chcesz mieć piękne supertunie? Starzy ogrodnicy zawsze stosują ten zabieg

Czego nie lubi monstera?

Dziury w liściach monstery według niektórych są również odpowiedzią na warunki świetlne panujące w tropikach. Rozproszone przez gęste korony drzew światło pada przypadkowo wyłącznie na niektóre rośliny. Duże liście monstery z wycięciami są więc korzystniejsze pod względem wyłapywania światła, pozwalając dodatkowo przedostać się promieniom na te rośliny, które znajdują się niżej.

Monstera, która zadomowiła się w naszym domu, lubi jednak niekiedy spłatać figle. Głównym oczekiwaniem właściciela tej rośliny są bowiem duże, mocno postrzępione liście. A tych czasami, najzwyczajniej, nie ma. Co może być tego powodem?

Co zrobić żeby monstera miała dużo dziur? Roślina rośnie najlepiej w jasnym miejscu, gdzie bezpośrednio nie dociera słońce. W takich warunkach zwiększają się szanse na szybsze pojawienie się pękniętych liści.

Bez obaw, roślina szybko pokaże swojemu właścicielowi, że miejsce, w którym aktualnie stoi, bardzo jej się spodobało. Znakiem będą szybko pojawiające się, podziurawione liście. Tymczasem monstera wystawiona na działanie promieni słonecznych szybko się poparzy, a jej liście staną się jasne i żółte od słońca. To pierwszy znak, aby zmienić jej stanowisko.

Zobacz również: Letnia odżywka do tui. Zielony płot wyrośnie w mgnieniu oka

Co zrobić żeby monstera miała dziury?

W jakim miejscu postawić monsterę? Właściwemu wzrostowi monstery sprzyja słońce, jednak nie powinna ona stać w bezpośrednim nasłonecznieniu. Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce jasne lub półcieniste.

Obok nieodpowiedniego stanowiska powodem braku dziur w liściach monstery może być również niedożywienie, nieodpowiedni poziom wilgoci lub zbyt niska temperatura powietrza. Pamiętaj więc o regularnym, umiarkowanym podlewaniu, przepuszczalnym podłożu oraz zapewnieniu roślinie odpowiedniej wilgotności powietrza. Odpłaci się pięknym wyglądem.

Zobacz również: Wystarczy niewielki kawałek folii aluminiowej. Rośliny nigdy nie były tak bujne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: monstera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy