Szałwia rosyjska: Kiedy można ją sadzić? Jakie ma wymagania pielęgnacyjne?

Szałwia rosyjska to roślina, której prawdziwa nazwa brzmi perowskia łobodolistna. Jej okazałe kwiatostany przypominają lawendę, a kwitną aż do października. Ich ziołowy zapach jest bardzo intensywny, tak samo jak i liści, które wystarczy potrzeć w palcach. Roślina ta odporna jest na gwałtowne zmiany pogody, a przy tym nie jest trudna w uprawie. Kiedy można sadzić szałwię rosyjską? Jakie ma wymagania pielęgnacyjne? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Szałwia rosyjska to roślina odporna na mrozy i susze
Szałwia rosyjska to roślina odporna na mrozy i susze123RF/PICSEL

Jak wygląda szałwia rosyjska?

Szałwia rosyjska to potoczna nazwa perowskii łobodolistnej, rośnie na terenach Afganistanu, środkowej Azji, a także w Himalajach. Osiąga wysokość około półtora metra wysokości, a także ma mocne korzenie, które pomagają w przetrwaniu trudnych warunków atmosferycznych. Kwiatostany są w fioletowym odcieniu i osiągają długość około pół metra. Wyglądem przypominają kwiaty lawendy, także ich zapach jest zbliżony do tych roślin. Zaczynają one rozkwitać w lipcu, a kończą późną jesienią, około końca października.

Liście natomiast są wąskie i charakterystycznie poszarpane, po ich potarciu można poczuć szałwiowy zapach, stąd potoczna nazwa rośliny. Pędy mają srebrzysty odcień, ponadto pokryte są włoskami, które chronią je przed intensywnymi promieniami słońca.

Kiedy można sadzić perwoskię łobodolistną?

Perowskia łobodolistna to roślina która jest miododajna
Perowskia łobodolistna to roślina która jest miododajna123RF/PICSEL

Roślinę można sadzić, gdy ziemia nie jest zamarznięta, czyli mniej więcej od marca do listopada. Szałwii rosyjskiej należy zapewnić przepuszczalne podłoże, a także odczyn gleby, który będzie lekko zasadowy. Dołek, w którym chcesz zasadzić perwoskię łobodolistną, pomieszaj z gruboziarnistym piaskiem i kompostem (proporcje 1:1). Dodatkowo pamiętaj o dodaniu dolomitu lub kredy, aby zapewnić jej lepszy wzrost. Stanowisko dla szałwii rosyjskiej powinno być nasłonecznione, w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Nie przyjmie się w mokrym i wilgotnym miejscu bardzo szybko zwiędnie.

Jak pielęgnować szałwię rosyjską?

Perwoskia łobodolistna nie wymaga częstego podlewania, gdyż jest przystosowana do dużych susz. Nawadniaj ją tylko w okresie, w którym przewidziane są długotrwałe braki opadów, w innym wypadku jest to niepotrzebne. Wystarczy jej sporadyczny deszcz, którego w klimacie umiarkowanym jest pod dostatkiem. Wyjątek stanowią młode rośliny, które dopiero zostały posadzone. Wtedy nawadniaj je odstaną wodą, przez okres około dwóch tygodni. Perowskia nie wymaga nawożenia, a wręcz może jej to zaszkodzić. Zupełnie wystarczy kompost i dodatki wykorzystane podczas sadzenia.

Jak zimować perowskię łobodolistną?

Szałwia rosyjska ma bardzo aromatyczny zapach, zbliżony do lawendy
Szałwia rosyjska ma bardzo aromatyczny zapach, zbliżony do lawendy123RF/PICSEL

Roślina ta jest odporna na mrozy, ale z drugiej strony wrażliwa na późne przymrozki. To ze względu na fakt, że szałwia rosyjska późno wchodzi w okres wegetacyjny. W zimowe miesiące górna część rośliny zazwyczaj przemarza, ale nie do samej ziemi. Przed pierwszymi opadami śniegu należy perowskię łobodolistną okryć agrowłókniną, aby uniknąć takich sytuacji. By uchronić system korzeniowy rośliny, pokryj glebę wkoło gałązkami z drzew iglastych.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas