Szczotkowanie ciała na mokro czy na sucho? To ujędrni skórę

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej złuszczać i odmładzać skórę, szczotkowanie ciała to opcja, która oferuje wiele korzyści. Są jednak dwie metody, które warto rozważyć, bo w zależności, czy wybierzemy szczotkowanie na sucho, czy na mokro, uzyskamy różne efekty tego zabiegu.

Ten prosty zabieg docenimy szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasza skóra jest wyjątkowo przesuszona
Ten prosty zabieg docenimy szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasza skóra jest wyjątkowo przesuszona123RF/PICSEL

Szczotkowanie ciała na sucho a na mokro. Na czym polega różnica?

Jak sugerują nazwy, główna różnica między szczotkowaniem na sucho a szczotkowaniem ciała na mokro tkwi w użyciu... wody.

Z drugiej strony szczotkowanie na mokro polega na szczotkowaniu skóry za pomocą narzędzia złuszczającego, takiego jak szczotka do mokrej skóry lub twarda myjka z użyciem wody.

Szczotkowanie skóry na sucho odbywa się przed wzięciem prysznica lub kąpieli, natomiast złuszczanie na mokro jest częścią prysznica lub kąpieli.

Jak szczotkować ciało? Ważna jest technika i regularność

Są dwie metody szczotkowania ciała
Są dwie metody szczotkowania ciała123RF/PICSEL

W szczotkowaniu ciała, czy to na mokro, czy na sucho, ważne są dwa aspekty - technika, powtarzalność ruchów i regularność stosowania. Wtedy najszybciej zobaczymy pierwsze efekty, które występują już po ok. 1-2 tygodni.

Aby wyszczotkować całe ciało na sucho należy zacząć od dolnej części stóp. Szczotkować okrężnymi ruchami, kierując się w stronę pięt, by następnie przejść do nóg, wykonując ruchy w górę. Szczotkuj jedną nogę na raz. Następnie szczotkujemy brzuch okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

W środkowej części zawsze szczotkujemy od tyłu do przodu, utrzymując ruch w górę. W przypadku dłoni i ramion pociągnięcia szczotką wykonujemy w górę aż do szyi.

Zalety szczotkowania na sucho. To nie tylko złuszczanie naskórka

Jakie są zalety szczotkowania skóry na sucho?
Jakie są zalety szczotkowania skóry na sucho? 123RF/PICSEL

Mechaniczne działanie szczotkowania na sucho doskonale nadaje się do złuszczania szorstkiej, suchej skóry, ale to nie wszystko. Pomaga także w detoksykacji skóry, zwiększając krążenie krwi i wspomagając drenaż limfy. Ponadto odblokowując pory, łatwiej jest organizmowi się pocić i eliminować toksyny z organizmu.

Szczotkowanie na sucho może poprawić nasze ogólne funkcjonowanie, ponieważ ma dodatkową zaletę polegającą na stymulacji układu nerwowego. Taki automasaż za pomocą szczotki działa pobudzająco i energetyzująco, dlatego idealnie sprawdzi się rano, przed wszelkimi aktywnościami.

Poprawienie krążenia oraz promienny, świeży wygląd skóry bez oznak zmęczenia i cellulitu to także ważne aspekty szczotkowania ciała na sucho.

Szczotkowanie na mokro. Pozbądź się zanieczyszczeń

Podobnie jak szczotkowanie na sucho, czynność ta wykonywana na mokro przyniesie lepsze krążenie i także pomoże pozbyć się cellulitu. Szczotkowanie na mokro może być bardziej odczuwalne dla skóry, bo pod wpływem ciepłej wody, naskórek staje się bardziej wrażliwy.

Decydując się na szczotkowanie ciała na mokro, pozbywasz się brudu, sebum i martwego naskórka znacznie dokładniej, niż czy metodzie szczotkowania na sucho. Oczyszcza to skórę i zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, które mogłyby sprzyjać rozwojowi bakterii.

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas