Sześć oznak, że za mocno podlewasz kwiaty

Nie trzeba być specjalistą-ogrodnikiem, aby wiedzieć, że wszystkie rośliny w domu trzeba od czasu do czasu podlewać. W zależności od gatunku, ich stanowiska, ekspozycji na światło słoneczne oraz pory roku, trzeba ilość wody odpowiednio dostosować. Zarówno niedobór, jak i jej nadmiar, mogą być szkodliwe dla roślin. Jednak zdarza się, że przelane okazy szybko zamierają. Ale jak poznać, że za mocno podlewa się kwiaty? Poznaj sześć najczęstszych oznak.

Nietrudno sprawić, że roślina będzie przelana
Nietrudno sprawić, że roślina będzie przelana 123RF/PICSEL

Liście więdną

Więdnięcie liści jest pierwszą oznaką przelania
Więdnięcie liści jest pierwszą oznaką przelania123RF/PICSEL

Więdnięcie liści najczęściej kojarzy się z niedoborem wody. Warto wiedzieć, że nie tylko to może powodować ich pogorszony stan. Nadmiar wody również może przyczynić się do zmiany ich wyglądu i utraty sprężystości łodyg i liści. Dlaczego? Rośliny do życia potrzebują nie tylko wody i światła słonecznego, ale także tlenu. Pobierany jest on przez wszystkie części, również te znajdujące się w podłożu. Jeśli korzenie są zalane wodą, nie mogą się rozwijać, co sprzyja więdnięciu liści.

Choroby grzybicze

Jeśli roślina jest regularnie przelewana, w podłożu może pojawić się grzyb i pleśń. Niestety, nie zawsze uwidacznia się na powierzchni. Często rozwija się wśród korzeni i w głębi ziemi. Jeśli podejrzewamy, że roślina może być przelewana, wystarczy wyciągnąć ją z doniczki. Widoczne ślady od razu wskażą winowajcę, ale warto również sprawdzić, czy korzenie nie pachną specyficznym zapachem. W takim wypadku należy podjąć zdecydowane kroki: wymienić całkowicie ziemię, korzenie spryskać środkiem grzybobójczym, a następnie zaprzestać podlewania przez dwa tygodnie.

Spadające liście

Sprawdzaj kondycję liści
Sprawdzaj kondycję liści123RF/PICSEL

Liście, zwłaszcza zimą, mogą częściej opadać z rośliny. Nie zawsze jest to oznaka choroby, pogorszonej kondycji czy przelania - niektóre gatunki w naturalny sposób pozbywają się starszych i zdeformowanych liści, by w ich miejscu wyrosły nowe. Jeśli strata jest zauważalnie większa, warto się im przyjrzeć. Jak rozpoznać, że wina leży po stronie przelania? Zdradzić ją mogą nie tylko starsze liście, ale także młode i nierozwinięte, a także usychające nowe pąki oraz rozwijające się zalążki części roślin.

Żółknięcie liści

Żółknięcie lici może świadczyć o tym, że wokół rośliny jest zbyt mała wilgotność powietrza. Jednak tę przyczynę charakteryzuje się pojawieniem ciemniejszych plam na ich końcówkach. Jeśli zmiany tworzą się na środku blaszki liściowej i mają nieregularny kształt, może to być symptom nadmiernego przelewania.

Liście nie są jędrne

Większość domowych okazów charakteryzuje się pięknymi i fantazyjnymi liśćmi. Jeśli tracą one swój kształt i strukturę, powinna zapalić się nam ostrzegawcza lamka. Ich kondycja oznacza zarówno brak jak i nadmiar wody. Jak rozpoznać, że roślina ma jej za dużo? Przede wszystkim, że są bardziej klapnięte i pomarszczone. Natomiast kruche i łamliwe blaszki świadczą o zbyt rzadkim podlewaniu.

Obrzęki

Rośliny muszą mieć w doniczkach otwory odpływowe
Rośliny muszą mieć w doniczkach otwory odpływowe123RF/PICSEL

Niekiedy za duża ilość wody w doniczce powoduje, że korzenie dostarczają jej więcej do komórek roślin, niż jest taka potrzeba. W efekcie mogą się one rozrastać, deformować oraz niszczyć. Wtedy też w ich miejscu tworzą się dziury, naroślą i wycięcia.

Jak zapobiegać przelewaniu?

Aby zminimalizować ryzyko przelania rośliny, warto umieścić ją w odpowiedniej doniczce. Jej dno powinno posiadać otwory odpływowe - albo fabryczne, albo wykonane samodzielnie. Przed umieszczeniem rośliny w ziemi, warto utworzyć warstwę drenażową, czyli na sam dół nasypać drobne kamyczki, potłuczoną ceramikę albo keramzyt. Dzięki czemu nadmiar wody wypłynie do podstawki, którą można łatwo opróżnić.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas