Sześć prostych trików na śnieżnobiałe firanki w święta
Niektórzy uważają firanki za przeżytek, inni zaś chwalą sobie ich obecność, ponieważ nie tylko sprawiają, że wnętrza są przytulne, ale także zapewniają skuteczną barierę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Jednak firanki z czasem szarzeją, brudzą się oraz chłoną - nie zawsze przyjemne - zapachy. Jeśli nasz element wyposażenia domu swoje lata świetności ma za sobą, nie trzeba spisywać go na straty. Poznaj sześć prostych trików, aby firanki były śnieżnobiałe. Nie tylko na święta!
Namocz firanki w soli!
Chcesz, aby twoje szare lub zżółkłe firanki były znów śnieżnobiałe jak w dniu zakupu? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przywrócić ten stan! Co trzeba zrobić? Delikatną tkaninę wystarczy namoczyć na całą noc w ciepłej wodzie z dodatkiem soli! Choć ta przyprawa okryta jest złą sprawą za niekorzystne działanie na serce, to jej solidna porcja pomoże pozbyć się kurzu, brudu i nieprzyjemnego zapachu. Po całonocnej kąpieli (albo nawet i dłuższej) wystarczy firanki wyprać tak jak zwykle w pralce. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania!
Soda oczyszczona: Idealna na przebarwienia
Sekret idealnie wyrośniętego ciasta? Dodanie do niego odrobiny sody oczyszczonej! Ale chyba już wszyscy wiedzą, że ten niepozorny - wydawać by się mogło - biały proszek, to niezbędnik każdej zaradnej gospodyni! Nie tylko usunie zabrudzenia w łazience i kuchni, ale także wybieli tkaniny! Nie inaczej jest z firankami, które nie są już śnieżnobiałe. Podobnie, jak w przypadku soli, warto zafundować im długotrwałą kąpiel w sodzie. Jednak warto wcześniej znać idealne proporcje, które pomogą pozbyć się osadów osadzonych w delikatnej tkaninie. Na każde 100 litrów ciepłej wody, przypada 50 dag sody. Później wystarczy wyprać firanki i podziwiać ich nienaganną, śnieżną biel.
Ocet: Wybieli szybko firanki
Nie trzeba nikogo przekonywać, że dym papierosowy rujnuje nasze zdrowie. Okazuje się, że szkodliwy jest również dla naszych firanek! Najlepiej zrezygnować z palenia wewnątrz pomieszczeń, ale jeśli trudno nam zrezygnować z "puszczania dymka", to musimy otoczyć nasze domowe tekstylia szczególną opieką. Takie zszarzałe i nasiąknięte dymem firanki będą nienagannie się prezentować, jeśli namoczymy je w ciepłej wodzie z dodatkiem octu! Najlepiej go nie żałować i zaaplikować od razu cały litr, ponieważ wtedy będziemy mieć pewność, że całe zabrudzenie ustąpi. Następnie, kiedy będziemy wkładać firanki do pralki, do podajnika na detergent można także dolać szklankę octu. To podwójna korzyść, bo nie tylko pozbędziemy się plam, ale wyczyścimy wnętrze pralki z nagromadzonych w jej wnętrzu osadów.
Proszek do pieczenia
Co w przypadku, gdy nasze firanki są w stanie tragicznym, a żadnego z wymienionych składników nie mamy akurat pod ręką? Można również sięgnąć po proszek do pieczenia! Ma on podobne do sody oczyszczonej działanie i pomoże wybielić nasze firanki. Jeśli zażółcenia nie są zbyt intensywne, można dodać jedno opakowanie do prania w pralce (do szufladki na detergent). W przypadku znacznych zmian w kolorze, nie pozostaje nic innego jak namoczenie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia. Przepis na wybielającą kąpiel? Jedno opakowanie na pięć litrów wody.
Kwas acetylosalicylowy: Pomoc w nagłych przypadkach!
Jeśli do wymienionych metod uzyskania śnieżnobiałych firanek podchodzimy dość sceptycznie, możemy sięgnąć po znane wszystkim tabletki z kwasem acetylosalicylowym! Ten lek, który pomaga zwalczać nieprzyjemne objawy przeziębienia i grypy, upora się również z osadami! Wystarczy do miski lub wanny wrzucić kilka tabletek, umieścić firanki i całość zalewać ciepłą wodą. Szybko zauważymy, że musujące tabletki będą usuwały wszelkie nagromadzone we włóknach zabrudzenia.
Sprawdzony patent naszych babć
Jeśli jesteśmy wyznawcami sprzątania w duchu 'eko' oraz 'zero waste', to ta metoda z pewnością przypadnie wam do gustu. Na czym polega? Na zastosowaniu... skorupek po jajkach! Wystarczy pokruszone odpadki umieścić w bawełnianej torebce, włożyć do bębna pralki wraz z firankami i wyprać! Nie dość, że firanki będą o kilka tonów jaśniejsze, to także skorupki wzmocnią strukturę delikatnej tkaniny!