Sztuka układania sztućców

Trudno wyobrazić sobie wytworną kolację bez eleganckiego nakrycia stołu. Sztuka układania sztućców zgodnie z zasadami savoir-vivre to umiejętność, której trzeba się nauczyć.

Gdy planujemy elegancką kolację musimy pamiętać o prawidłowym ułożeniu sztućców i naczyń na stole. Przygotowując stół na przyjęcie gości trzeba dokładnie przemyśleć, które elementy srebrnej zastawy będą potrzebne.

Reklama

Jakie sztućce wybrać?

W zależności od tego, co i jak podajemy, używamy widelca uniwersalnego stołowego, dwudziestocentymetrowego zakąskowego lub widelca deserowego. W przypadku noży wybór jest jeszcze większy. Cztery podstawowe typy noży to nóż zakąskowy, nóż do drugiego dania, nóż do masła i pieczywa oraz nóż do ryb. Nóż do masła i pieczywa jest krótki i zakończony ostrymi ząbkami, a nóż do ryb jest szeroki i ma kształt łopatki. Podstawowy zestaw noży można uzupełnić nożami do steków, serów lub ostryg. Należy również pamiętać, że zupy podawane w bulionówkach jemy łyżeczką do bulionu, która jest okrągła i nieco mniejszą od normalnej.

Savoir-vivre na stole

Najważniejszą zasadą układania sztućców jest układanie ich zawsze od wewnątrz, ponieważ te, które znajdują się najdalej talerzy używane są w pierwszej kolejności. Po prawej stronie umieszczamy łyżki i noże (zwrócone ostrzem do środka!), po lewej widelce, natomiast nad talerzem należy ułożyć sztućce do deserów i owoców. W Polsce przyjęło się, że widelce i łyżki układa się wypukłą stroną do dołu, nie jest to jednak ogólnoświatowa zasada dobrego wychowania, na oficjalnych przyjęciach za oceanem robi się to inaczej.

Podczas przygotowywania stołu ważny jest nie tylko odpowiedni dobór sztućców do serwowanego dania, ale także dopasowanie ich do porcelany i rodzaju przyjęcia, dlatego warto w swoich domowych skarbach posiadać komplet sztućców o klasycznych kształtach i minimalistycznych zdobieniach, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Źródło: Altom Design.

Dowiedz się więcej na temat: savoir-vivre

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje