Tak pozbędziesz się wilgoci z domu. Usuń problem raz na zawsze

Pojawienie się wilgoci w domu sprawia, że wzrasta ryzyko rozwinięcia się grzyba. Wpływa negatywnie na układ oddechowy i skutkuje rozwojem astmy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niesprawna wentylacja lub nieszczelne okna. Jak pozbyć się wilgoci z domu? Wyjaśniamy.

Zaparowane szyby w oknie? To znak, że w pomieszczeniu panuje wilgoć!
Zaparowane szyby w oknie? To znak, że w pomieszczeniu panuje wilgoć!123RF/PICSEL

Dlaczego w domu pojawia się wilgoć?

Wilgoć w domu może pojawiać się z różnych powodów. Jedną z nich jest brak odpowiedniej wentylacji. Kiedy nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, wilgoć może skraplać się na ścianach, oknach i innych powierzchniach, co może prowadzić do powstawania pleśni w domu. Często są to również przecieki w instalacjach wodnych. Nieszczelne rury, cieknące dachy lub inne problemy powodują nadmierną wilgoć wewnątrz mieszkania.

Zwróć też uwagę na izolację termiczną domu. Nieszczelności prowadzą do różnic w temperaturze między wnętrzem budynku a tym, co dzieje się na zewnątrz. Jeśli ciepłe powietrze z wnętrza styka się z zimniejszym powierzchniami, takimi jak chłodne ściany, okna lub podłogi, może dochodzić do powstawania wilgoci. Gdy problem jest duży, koniecznie wezwij do pomocy specjalistę.

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Pleśń czy grzyb na ścianie sam nie zniknie. Trzeba sięgnąć po radykalne sposoby
Pleśń czy grzyb na ścianie sam nie zniknie. Trzeba sięgnąć po radykalne sposoby123RF/PICSEL

By pozbyć się nadmiaru wilgoci z domu, najważniejsze jest zlokalizowanie źródła problemu. Jednak by poprawić sytuację doraźnie, wystarczy, że sięgniesz po jeden z produktów. Znajdziesz je w kuchennej szafce: ryż, sól lub soda oczyszczona. Mają właściwości absorbujące nadmiar wilgoci z powietrza, dzięki czemu ograniczysz kłopoty. Wystarczy, że wybraną rzecz nasypiesz w niewielkiej ilości do miski i przykryjesz kawałkiem gazy. Zawartość ustaw w miejscach gromadzenia się wilgoci i pozostaw na kilka dni. Zauważysz różnicę, ale nie zapomnij o regularnej wymianie spożywczych produktów.

Jak uniknąć pojawiania się wilgoci na przyszłość w domu?

Aby uniknąć pojawiania się wilgoci w przyszłości, pamiętaj o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Regularnie wietrz pomieszczenia, szczególnie te, które mają tendencję do gromadzenia się wilgoci, takie jak łazienka, kuchnia i pralnia. Upewnij się, że okna i drzwi są dobrze uszczelnione. Zastosuj też pochłaniacze wilgoci, by usunąć nadmiar pary wodnej z powietrza. Unikaj także suszenia prania w domu. Gdy tylko dopisuje pogoda, wystaw je na zewnątrz. Ewentualnie wybierz osobne pomieszczenie, które przeznaczysz na suszarnie. Nie zapomnij o lekkim rozszczelnieniu okna, aby zapewnić dopływ powietrza.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas