Tak skutecznie odstraszysz kreta. Będzie uciekał w popłochu

Kret, choć nie jest zwierzęciem dużych rozmiarów, może przysporzyć wielu problemów właścicielom ogrodów. Jego obecność prowadzi do powstawania szpecących murawę kopców i tuneli, których budowa uszkadza korzenie roślin i wpływa negatywnie na strukturę gleby. Nie załamuj rąk, gdy zauważysz działalność tego intruza na swoim terenie. Prosty domowy sposób staje się trafioną odpowiedzią na pytanie, jak pozbyć się kreta z ogrodu. Działaj od razu.

Domowe sposoby na kreta w ogrodzie pomogą pozbyć się szkodnika
Domowe sposoby na kreta w ogrodzie pomogą pozbyć się szkodnika123RF/PICSEL

Dlaczego kret jest uznawany za szkodnika?

Starannie wypielęgnowany trawnik jest powodem do dumy dla niejednej osoby. To przyjemne uczucie mija błyskawicznie, gdy zauważamy pojawienie się krecich kopców niweczących nasz wysiłek i staranie o jak najlepszy efekt wizualny. To dopiero początek listy przewinień zwierzęcia, które doprowadzają ogrodników do szału.

Kret jako szkodnik drąży tunele, uszkadzając korzenie roślin, co z kolei może prowadzić do ich obumierania. Problem dotyczy zarówno okazów ozdobnych, jak i ogrodu warzywnego. Nie pozostaje to bez wpływu również na strukturę gleby, które staje się osłabiona. Może to skutkować jej zapadaniem się oraz problemami z równomiernym nawadnianiem terenu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że obecność kreta w ogrodzie przyciąga inne szkodniki. W wydrążonych przez niego korytarzach schronienia mogą szukać nornice oraz myszy.

Czy kret jest pod ochroną?

Kwestię tę należy wyjaśnić, zanim wybierzemy sposób na pozbycie się kreta. Choć w ogrodach postrzegamy go jako niepożądanego gościa, niewielki ssak jest w Polsce pod ochroną. Co prawda nie dotyczy ona terenów prywatnych działek i ogrodów, ale warto mieć na uwadze, że kret pełni też pożyteczne funkcje w ogrodzie i całym ekosystemie. Dlatego skupiajmy się na humanitarnych metodach odstraszania, które nie wyrządzają zwierzęciu fizycznej krzywdy.

Kret jest objęty ochroną gatunkową
Kret jest objęty ochroną gatunkową123RF/PICSEL

Tego zapachu krety nie znoszą. Prawdopodobnie masz pod ręką

Chcąc skutecznie odstraszyć kreta, trzeba sobie uświadomić, że węch zwierzęcia jest wyjątkowo wyczulony. Nie lubi ostrych, intensywnych woni, co wykorzystamy na ogrodniczą korzyść. Jeden z produktów, który okaże się naszym sprzymierzeńcem, znajdziemy w kuchennej szafce.

Mowa o odstraszeniu kreta przy pomocy octu. Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:10. Miksturę od razu po przyrządzeniu (wtedy ma największą moc) wlej do kopca i zasyp ziemią. Następnego dnia powtórz całą procedurę z kolejnym kopcem. Czemu nie należy stosować tej metody na wszystkie kopce jednocześnie? Ważne jest, aby pozostawić kretowi drogę ucieczki poza nasz teren.

Zapachy, które odstraszają krety

Jeśli sam nie przepadasz za octowym aromatem lub zwyczajnie nie masz tego produktu pod ręką, możesz testować inne metody. Grunt, by opierały się na artykułach o silnym zapachu. Działanie odstraszające krety mają również:

  • czosnek,
  • liście orzecha włoskiego,
  • gałązki czarnego bzu,
  • sierść psa.
Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
{CMS: 0}