Tani i szybki sposób na uciążliwe szkodniki. W PRL-u stosowały go nasze mamy i babcie

Przędziorki to drobne szkodniki, które mogą poważnie uszkodzić nasze rośliny. Ich inwazja często prowadzi do osłabienia i nawet całkowitego zniszczenia roślin. Choć walka z nimi bywa trudna, istnieją sprawdzone, naturalne metody, które skutecznie eliminują te uciążliwe pajęczaki. W przeszłości chętnie sięgały po nie nasze mamy i babcie.

Ten domowy środek przegoni przędziorki raz na zawsze
Ten domowy środek przegoni przędziorki raz na zawsze123RF/PICSEL

Przędziorki w domu i ogrodzie. Jak rozpoznać, że zaatakowały roślinę?

Przędziorki to uciążliwe szkodniki, które z uwagi na niewielki rozmiar są trudne do zauważenia gołym okiem. Te drobne pajęczaki należą do rzędu roztoczy i charakteryzują się zmiennym ubarwieniem - mogą być zielone, czerwone, żółte lub ceglasto-pomarańczowe.

O obecności przędziorków w domu lub w ogródku mogą świadczyć pewne ślady, które szkodniki te pozostawiają na roślinach. Pierwszymi oznakami inwazji przędziorka są małe, jasne przebarwienia na liściach roślin. Z czasem zaczynają się one łączyć w większe plamy. Wówczas głębia koloru liści stopniowo zanika, a liście powoli usychają.

Bardzo charakterystycznym znakiem obecności przędziorków jest również delikatna pajęczynka, którą przędą na roślinach. Jeśli ją zauważymy, musimy działać szybko.

Te rośliny są najbardziej narażone na atak przędziorka. Zwróć uwagę na te znaki

Przędziorki atakują zarówno rośliny ogrodowe, jak i domowe. Na ich inwazję najbardziej narażone są drzewa i krzewy owocowe, drzewa liściaste i warzywa, a w szczególności fiołek wonny, bluszcz, palma, jabłoń, pomidor, ogórek i papryka.

W domach przędziorki szczególnie chętnie atakują rośliny wymagające wysokiej wilgotności powietrza. Do najbardziej narażonych gatunków należą popularne rośliny domowe, takie jak monstera, szeflera, kroton, dracena, skrzydłokwiat oraz fikus. 

Zwalczając te szkodniki w domu i w ogrodzie, warto sięgnąć po naturalne sposoby, po które w czasach PRL-u sięgały nasze mamy i babcie. 

Naturalne metody zwalczania przędziorków. Sięgały po nie nasze babcie

  1. Roztwór z szarego mydła

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z przędziorkami jest użycie roztworu z szarego mydła potasowego. Aby go przygotować, potrzebujemy:

  • 1 litr letniej wody,
  • 3-4 łyżeczki szarego mydła.

Przygotowanie roztworu jest bardzo proste, wystarczy, że rozpuścimy szare mydło w letniej wodzie, a następnie przelejemy miksturę do butelki ze spryskiwaczem. Roztwór możemy stosować zarówno w formie oprysku, jak i płynu do przemywania liści i łodyg rośliny ściereczką.

Pamiętajmy jednak, aby po każdej aplikacji, obficie opłukać roślinę wodą.

Taki zabieg należy powtarzać co 5 dni, a po pozbyciu się szkodników, profilaktycznie raz w tygodniu.

2. Oprysk czosnkowy

Czosnek to kolejny naturalny środek, który skutecznie odstrasza przędziorki. Do przygotowania oprysku potrzebujemy:

  • 30 gram świeżego czosnku,
  • 1 litr ciepłej wody.

Czosnek należy moczyć w wodzie przez dobę, a następnie odcedzić płyn i przelać do butelki ze spryskiwaczem.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas