Taki nawóz do petunii to skarb. Uratuje nawet wyczerpane rośliny
Oprac.: Joanna Leśniak
Kielichowate kwiaty petunii na dobre wpisały się w krajobraz balkonów, tarasów i werand. Właściwie pielęgnowane zdobią przestrzeń od późnej wiosny aż do pierwszych przymrozków. Choć nie należą do najbardziej kapryśnych roślin, zdarza się, że marnieją, a kwiaty tracą swój urok. W takiej sytuacji działaj natychmiast przy pomocy domowego nawozu do petunii.
Spis treści:
Dlaczego petunie tracą wigor? Mogą być głodne
Regularnie nawadniasz swoje uprawy, znalazłeś dla nich idealne stanowisko, a mimo to kwiaty petunii marnieją i przysychają? Może to wskazywać na niedobory składników odżywczych. Duże znaczenie w uprawie petunii ma potas. Co daje roślinom?
- Od tego pierwiastka zależy optymalne przyswajanie i wykorzystywanie azotu, który z kolei warunkuje prawidłowy i bujny wzrost.
- Niedobory potasu skutkują zaburzeniem gospodarki wodnej roślin, przez co mizernieją w oczach.
- Jego optymalny poziom podnosi odporność kwiatów na choroby oraz stres wywoływany np. przez suszę lub gwałtowny spadek temperatury.
Gdy zauważysz niepokojące objawy świadczące o tym, że petunia słabnie, zapewnij jej dawkę nawozu. Postaw jednak na rozwiązania naturalne, dzięki którym roślina łatwo przyswoi składniki odżywcze, a ty nie będziesz bać się przenawożenia i wydawania majątku na syntetyczne preparaty.
Domowy nawóz do petunii: Wykorzystaj kuchenne resztki
Z pomocą słabnącej petunii przychodzą skórki banana, które stanowią doskonałe źródło potasu dla roślin. Znajdziemy w nich także fosfor, co tworzy duet idealny dla roślin kwitnących. Wystarczy, że po degustacji owoców nie będziesz wyrzucać resztek. Byłoby to marnotrawstwo. Jak zrobić nawóz z banana do petunii?
Świeżą skórkę pokrój na mniejsze kawałki, włóż do słoika i zalej litrem ciepłej wody. Odstaw na dwa dni. Następnie usuń owocowe resztki, a miksturę rozcieńcz świeżą wodą w proporcji 1:1. Użyj do podlewania petunii, a odzyskają siły witalne i będą kwitnąć z nową mocą.
Regeneracja petunii w proszku
Innym sposobem na wykorzystanie skórek banana w uprawie roślin doniczkowych jest zrobienie odżywiającego pudru. Metoda jest nieco bardziej pracochłonna, ale przynosi znakomite efekty w postaci zdrowych i bujnie kwitnących roślin. Jak się za to zabrać?
- Skórki banana dokładnie oczyść z pozostałości miąższu.
- Wysusz je na słońcu lub w lekko nagrzanym piekarniku.
- Kolejnym etapem jest zmielenie skórek w młynku lub w moździerzu.
- W efekcie powinien powstać lekki proszek.
Jak stosować puder bananowy do petunii? Jedną lub dwie łyżeczki rozsyp w doniczce i wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi. Patent stosuj raz na trzy lub cztery tygodnie, a roślina nie będzie narzekać na niedobory składników odżywczych.
Czego potrzebuje petunia?
Analizując wymagania petunii, szczególną uwagę należy poświęcić odpowiedniemu stanowisku. Roślina będzie spektakularnie rozkwitać w miejscach ciepłych i słonecznych. Zalicza się więc do okazów odpowiednich na południowy balkon. W cieniu kwitnienie nie dość, że wystartuje znacznie później (nawet o miesiąc!), to kwiaty nie będą zbyt dorodne. Ważne też, aby stanowisko dla petunii było zaciszne. Mocne porywy wiatru mogą uszkodzić roślinę — dotyczy to zarówno wrażliwszych odmian balkonowych, jak i petunii ogrodowej.
Zafunduj roślinie żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebę. Regularnie przyglądaj się jej uważnie. Petunia na balkonie często pada ofiarą mszyc. Im wcześniej zareagujesz, tym wytępienie żarłocznych szkodników będzie łatwiejsze. Co ciekawe, w tym działaniu sprawdzi się także oprysk na mszyce z banana. Wystarczy, że nawóz przygotowany z naszego przepisu przelejesz do butelki z atomizerem i będziesz regularnie spryskiwać zaatakowane egzemplarze.
Polecamy: