Te błędy nie pozwolą zakwitnąć magnolii. Kiedy i czym je nawozić?
Magnolie to piękne krzewy, które kochają entuzjaści fotografii. Efektowne kwiaty o odcieniu różu upiększają krajobraz każdej wiosny. By ta cudowna roślina wyrosła w ogrodzie, konieczne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków, w tym składników odżywczych. Dowiedz się, kiedy i czym nawozić magnolie, by wypuściła piękne kwiaty.
Spis treści:
Kiedy nawozić magnolie?
Tak samo ważny, jak rodzaj nawozu, jest czas jego użycia. W przypadku magnolii możemy wyróżnić dwa okresy: wiosenno-letni oraz jesienny. Sezon wiosenno-letni rozpoczyna się w marcu, a kończy na początku lipca. Zależnie od wyboru nawozu możemy go stosować raz w miesiącu lub raz na cały okres. Jeśli chcemy przygotować krzew na nadejście zimy, najlepiej zrobić to na przełomie września i października. Właśnie w okresie jesiennym najlepiej dostarczyć magnolii składników potrzebnych do jej wzmocnienia.
Czym nawozić magnolie?
W okresie wiosenno-letnim krzewom trzeba dostarczyć składników wspierających ich wzrost. Podstawą w tym przypadku jest azot. Ten pierwiastek pomaga w utrzymaniu prawidłowego rozwoju magnolii. W nawozie wieloskładnikowym powinny się również znaleźć:
- fosfor,
- magnez,
- potas,
- siarka,
- mikroelementy.
Nawozy długo działające posiadają identyczne składniki, jednak ich bardziej skoncentrowana formuła pozwala na dłuższe uwalnianie do gleby.
Zupełnie innych składników odżywczych potrzebuje magnolia jesienią. W tym okresie konieczne jest jej przygotowanie do zimy. Krzew nie potrzebuje już azotu, który pobudza wzrost. W jego miejsce powinniśmy dostarczyć roślinie bor, cynk, fosfor, mangan, miedź oraz potas. Ich celem jest wzmocnienie rośliny i przygotowanie jej na trudne warunki okresu zimowego.
Czego nie lubi magnolia?
O tym, czego nie lubi magnolia, powinniśmy pomyśleć już przed posadzeniem krzewu. Nawet najlepsze nawozy na nic się zdadzą, gdy roślina będzie posadzona w miejscu narażonym na mroźne wiatry i zacienionym. Zawieje doprowadzą do przemarznięcia i suszy fizjologicznej, a brak słońca nie pozwoli na jej rozkwitnięcie.
Kolejne czynniki zewnętrzne, które zaszkodzą magnolii, to przesadzanie oraz przycinanie. Jeśli chcemy przyciąć gałęzie krzewu, zróbmy to latem. Jest to oczywista odmiana od większości zaleceń co do przycinania roślin, które mówią, żeby robić to wiosną, jesienią lub zimą. W przypadku przesadzania uszkodzeniu mogą ulec delikatne korzenie magnolii, więc najlepiej od razu wybrać dla niej najlepsze miejsce w naszym ogrodzie.
Przy wyborze nawozu koniecznie trzeba pamiętać, że magnolia nie lubi nadmiaru wapnia w glebie. Idealna ziemia dla tego krzewu to ta o pH między 5 a 6. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy stosować nawozy jesienne. Najczęściej są to preparaty uniwersalne, które mogą zawierać w sobie właśnie wapń. W przypadku nawozów dedykowanych magnoliom najpewniej tego składnika nie znajdziemy w wielkich ilościach.
Domowy nawóz do magnolii. Czy można wykorzystać obornik?
Naturalne nawozy zyskują popularność wśród wielu ogrodników i rolników, szczególnie tych amatorskich. Jednym z nich jest obornik, czyli przefermentowane odchody zwierząt. Czy można go wykorzystać do nawożenia magnolii? Jest to bardzo dobry wybór, szczególnie jeśli ziemia należy do słabych i mało urodzajnych. Obornik wpływa na glebę lekko zakwaszająco, więc stwarza idealne warunki dla tych krzewów.
Podczas nawożenia magnolii naturalnymi preparatami należy przede wszystkim uważać na dolomit, popiół drzewny czy wapno. Wszystkie te substancje są alkalizujące, czyli zwiększają pH gleby.
Jako domowy nawóz do magnolii można także wykorzystać torf ogrodniczy lub kompost. W tym przypadku należy jednak uważać, gdyż torf może charakteryzować się pH poniżej 3, a kompost w okolicach 7 pH. W obu przypadkach wartości są zbyt wysokie dla magnolii. Jeśli chcemy nawieźć nasz krzew, wartości pH w przypadku obu tych nawozów powinny wahać się od 5,5 do 6,5.
Zobacz także: