Te rzeczy działają na kleszcze jak magnes
Lato to przez większość z nas długo wyczekiwana pora roku, kojarząca się ze słońcem i beztroskim wypoczynkiem podczas wakacyjnych wyjazdów. Jednak sen z powiek często spędza nam ryzyko ugryzienia przez kleszcza, które może zakończyć się poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Podpowiadamy, do czego najczęściej lgną kleszcze.
Kleszcze przenoszą wiele chorób, ale jedną z najgroźniejszych jest borelioza. Jest to choroba bakteryjna, znana już od ponad 100 lat, ale dopiero w 1982 r. odkryto, że borelioza spowodowana jest przez bakterie, które znajdują się w jelitach kleszcza. Zakażenie boreliozą następuje w momencie pogryzienia przez zakażonego kleszcza. Co ważne - nie każdy kleszcz przenosi boreliozę. Mimo to lepiej dmuchać na zimne. Dlatego warto przyswoić wiedzę na temat tego, co przyciąga do nas kleszcze.
Do czego lgną kleszcze?
Telefon komórkowy - na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, ale osoby używające np. smartfonów są bardziej narażone na atak kleszcza. Te uprzykrzające życie pajęczaki reagują na promieniowanie elektromagnetyczne (EMF), którego częstotliwość wynosi 900 MHz. Co więcej - do promieniowania elektromagnetycznego zdaniem naukowców bardziej lgną kleszcze zarażone m.in. boreliozą.
Kolory, które przyciągają kleszcze
Jasne kolory ubrania - tak, to nie żart - odzież o jasnym kolorze działa na kleszcze jak magnes, wynika z badań naukowców z New Jersey. Informacja jest o tyle zaskakująca, że kleszcze są ślepe. Z jednej strony lepiej unikać zakładania jasnych ubrań podczas wycieczki po lesie, z drugiej - na białej tkaninie łatwiej zauważyć grasującego kleszcza. Bez względu na to, jakiego koloru odzież mamy na sobie, zachowajmy szczególną uwagę podczas letnich spacerów.
Te zapachy przyciągają kleszcze
Zapach perfum i dezodorantów - kleszcze potrafią rozpoznać nawet 50 różnych zapachów, a najmocniej na ich zmysły działa woń kokosa i wanilii, które często znajdziemy w kosmetykach takich jak mydło, żel pod prysznic, szampon czy w wodzie toaletowej.
Warto wiedzieć: Nimfy kleszczy. Nie tylko dorosłe osobniki są groźne
Grupa krwi, którą "lubią" kleszcze
Grupa krwi - dla osób posiadających grupę krwi A nie mamy dobrych informacji - to właśnie one są najbardziej narażone na ugryzienie przez kleszcza. Na Uniwersytecie Masaryka w Brnie naukowcy przeprowadzili badania, z których jasno wynika, że kleszcze najchętniej wbijają się w skórę ludzi o takiej grupie krwi. W badaniu wzięło udział 100 osób, z czego w 36 proc. przypadków ofiarami pajęczaków padały osoby z grupą krwi A. Najmniejsze zainteresowanie kleszczy wzbudzały osoby z grupą krwi 0 oraz AB.