Tego nie rób podczas śnieżycy. Skutki będą opłakane

Potężna śnieżyca uderzy w Polskę. W naszym kraju zapowiada się pogodowy armagedon. Intensywne opady dadzą się nam we znaki. Synoptycy alarmują, że pogoda będzie niebezpieczna. Czego nie robić w tym czasie? Oto zasady postępowania w trakcie śnieżycy.

Podczas śnieżycy lepiej nie wychodzić z domu! Na zdj. Gdańsk (20.01.2022)
Podczas śnieżycy lepiej nie wychodzić z domu! Na zdj. Gdańsk (20.01.2022)KAROLINA MISZTAL/REPORTEREast News

Śnieżyca w Polsce. IMGW ostrzega

Synoptycy IMGW ostrzegają, że najbliższy weekend (9-11.12.2002 r.) upłynie pod znakiem dynamicznej sytuacji pogodowej. W niedzielę w centrum kraju i na południu prognozowane są intensywne opady śniegu, które mogą wynieść nawet do 20 cm.

- Możliwe są również zawieje i zamiecie śnieżne. Z kolei na południowym wschodzie opady marznące powodujące gołoledź, a więc ślisko! Po weekendzie widać wyraźne ochłodzenie - alarmują synoptycy.

Zasady postępowania w trakcie śnieżycy

Potężna śnieżyca uderzy w Polskę. To będzie pogodowy armagedon
Potężna śnieżyca uderzy w Polskę. To będzie pogodowy armagedonBeata Zawrzel/REPORTEREast News

Pogoda w Polsce może być naprawdę niebezpieczna. Dlatego warto zapoznać się już teraz z zasadami postępowania w trakcie śnieżycy.

Jeśli zewsząd docierają do nas ostrzeżenia o burzy śnieżnej, najlepiej pozostańmy w domu i unikajmy podróżowania. Jeśli już musimy wyjść z domu, ubierzmy się ciepło i wielowarstwowo. Poinformujmy też bliskie osoby o miejscu podróży i przewidywanym czasie dotarcia na miejsce.

Zachowajmy szczególną ostrożność w poruszaniu się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie. Uważajmy też na zwisające sople i śnieg na dachach budynków.

Tego nie rób podczas śnieżycy

Pogoda w Polsce będzie niebezpieczna
Pogoda w Polsce będzie niebezpiecznaArtur Szczepanski/REPORTEREast News

Czego nie robić podczas śnieżycy? Najlepiej unikać dalszych podróży czy wychodzenia z domu. Jeśli jednak musimy to zrobić, przygotujmy się na niebezpieczną pogodę. Oto najważniejsze zasady postępowania w trakcie śnieżycy, które znajdziemy m.in. na stronach BIP.

 1. Przygotuj samochód do podróży. Słuchaj komunikatów o aktualnych warunkach panujących na drogach. 
 2. Zabierz ze sobą: coś do jedzenia (wysokoenergetyczne, suche pożywienie) i termos z ciepłym napojem, koc lub śpiwór, rękawice, czapkę, ciepłą odzież, latarkę z zapasem baterii, łopatę.
 3. Jeśli utknąłeś w drodze, pozostań w samochodzie i nie szukaj sam pomocy. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli jest ona w widocznej odległości.
 4. Oznacz swój samochód tak, by był widoczny dla ratowników. Na antenie lub dachu samochodu umieść jaskrawą tkaninę lub przenośne migające światełko. Jeśli zostawiasz włączone światła, pamiętaj, aby nie rozładować akumulatora.
 5. Sprawdź, czy rura wydechowa jest wolna od śniegu.
 6. Okryj się kocem lub śpiworem.
 7. Uruchamiaj silnik co pewien czas, włączając ogrzewanie.
 8. Aby utrzymać ciepło, wskazane jest siedzenie współpasażerów blisko siebie.
 9. Co jakiś czas warto się poruszać, aby utrzymać krążenie krwi. Od czasu do czasu warto klaskać w dłonie, poruszać ramionami i nogami w celu utrzymania normalnego obiegu krwi.
 10. W czasie śnieżycy unikaj zbędnego lub nadmiernego wysiłku takiego jak odgarnianie śniegu czy pchanie samochodu. Mroźne otoczenie raczej mu nie sprzyja, a w zamian za to powoduje dodatkowe obciążenie dla serca.
 11. Jeśli w samochodzie przebywa więcej niż jedna osoba, śpijcie na zmianę.
 12. Zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu.

***

Smak włoskiego designu
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas