Tego nie rób podczas śnieżycy. Skutki będą opłakane
Potężna śnieżyca uderzy w Polskę. W naszym kraju zapowiada się pogodowy armagedon. Intensywne opady dadzą się nam we znaki. Synoptycy alarmują, że pogoda będzie niebezpieczna. Czego nie robić w tym czasie? Oto zasady postępowania w trakcie śnieżycy.
Spis treści:
Śnieżyca w Polsce. IMGW ostrzega
Synoptycy IMGW ostrzegają, że najbliższy weekend (9-11.12.2002 r.) upłynie pod znakiem dynamicznej sytuacji pogodowej. W niedzielę w centrum kraju i na południu prognozowane są intensywne opady śniegu, które mogą wynieść nawet do 20 cm.
- Możliwe są również zawieje i zamiecie śnieżne. Z kolei na południowym wschodzie opady marznące powodujące gołoledź, a więc ślisko! Po weekendzie widać wyraźne ochłodzenie - alarmują synoptycy.
Zasady postępowania w trakcie śnieżycy
Pogoda w Polsce może być naprawdę niebezpieczna. Dlatego warto zapoznać się już teraz z zasadami postępowania w trakcie śnieżycy.
Jeśli zewsząd docierają do nas ostrzeżenia o burzy śnieżnej, najlepiej pozostańmy w domu i unikajmy podróżowania. Jeśli już musimy wyjść z domu, ubierzmy się ciepło i wielowarstwowo. Poinformujmy też bliskie osoby o miejscu podróży i przewidywanym czasie dotarcia na miejsce.
Zachowajmy szczególną ostrożność w poruszaniu się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie. Uważajmy też na zwisające sople i śnieg na dachach budynków.
Tego nie rób podczas śnieżycy
Czego nie robić podczas śnieżycy? Najlepiej unikać dalszych podróży czy wychodzenia z domu. Jeśli jednak musimy to zrobić, przygotujmy się na niebezpieczną pogodę. Oto najważniejsze zasady postępowania w trakcie śnieżycy, które znajdziemy m.in. na stronach BIP.
- Przygotuj samochód do podróży. Słuchaj komunikatów o aktualnych warunkach panujących na drogach.
- Zabierz ze sobą: coś do jedzenia (wysokoenergetyczne, suche pożywienie) i termos z ciepłym napojem, koc lub śpiwór, rękawice, czapkę, ciepłą odzież, latarkę z zapasem baterii, łopatę.
- Jeśli utknąłeś w drodze, pozostań w samochodzie i nie szukaj sam pomocy. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli jest ona w widocznej odległości.
- Oznacz swój samochód tak, by był widoczny dla ratowników. Na antenie lub dachu samochodu umieść jaskrawą tkaninę lub przenośne migające światełko. Jeśli zostawiasz włączone światła, pamiętaj, aby nie rozładować akumulatora.
- Sprawdź, czy rura wydechowa jest wolna od śniegu.
- Okryj się kocem lub śpiworem.
- Uruchamiaj silnik co pewien czas, włączając ogrzewanie.
- Aby utrzymać ciepło, wskazane jest siedzenie współpasażerów blisko siebie.
- Co jakiś czas warto się poruszać, aby utrzymać krążenie krwi. Od czasu do czasu warto klaskać w dłonie, poruszać ramionami i nogami w celu utrzymania normalnego obiegu krwi.
- W czasie śnieżycy unikaj zbędnego lub nadmiernego wysiłku takiego jak odgarnianie śniegu czy pchanie samochodu. Mroźne otoczenie raczej mu nie sprzyja, a w zamian za to powoduje dodatkowe obciążenie dla serca.
- Jeśli w samochodzie przebywa więcej niż jedna osoba, śpijcie na zmianę.
- Zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu.
***