Ten grzyb nie nadaje się do suszenia. Ryzykujesz problemami zdrowotnymi

Wielkimi krokami zbliża się szczyt sezonu grzybowego, a to oznacza, że Polacy tłumnie ruszą do lasów w poszukiwaniu tych wspaniałych darów natury. Grzyby będziemy smażyć, dodając je do różnych potraw, marynować oraz suszyć. A skoro mowa o suszeniu, to należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie gatunki się do tego nadają.

Które grzyby nie nadają się do suszenia?
Które grzyby nie nadają się do suszenia?123RF/PICSEL

Zapaleni grzybiarze nie mogą doczekać się przełomu sierpnia i września, kiedy to w polskich lasach zaczyna się wysyp borowików, podgrzybków, maślaków, kurek, gąsek i wielu, wielu innych. Wracając do domu z koszami wypełnionymi po brzegi grzybami, zazwyczaj zabieramy się za ich czyszczenie i krojenie, a następnie smażymy, marynujemy lub suszymy.

Których grzybów nie powinniśmy suszyć?

Suszenie to doskonały sposób, by cieszyć się smakiem i aromatem grzybów przez cały rok. Nie każdy jednak wie, że niektóre grzyby kompletnie nie nadają się do suszenia.

Zdecydowanie złym pomysłem będzie suszenie grzybów blaszkowych, takich jak kurki, gąski i rydze. Blaszki ukryte pod kapeluszami takich grzybów źle znoszą proces suszenia i bardzo często się kruszą. Ponadto, w przypadku kurek, stają się one gorzkie, natomiast kanie podczas suszenia tracą smak i aromat.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy suszyć rydzów. Nie chodzi o utracenie ich walorów smakowych, ale o nasze zdrowie. Rydze zawierają dużo białka, które podczas suszenia ulega rozkładowi, tym samym uwalniając wiele toksyn.

Nie powinniśmy także suszyć grzybów zbyt nasiąkniętych wodą, popsutych i starych. Grzyby, które nasiąknęły wodą niczym gąbka, są bardzo trudne w suszeniu i w takiej sytuacji wzrasta ryzyko, że rozwinie się na nich pleśń, co może być bardzo niebezpiecznie dla zdrowia.

Pamiętajmy, że grzyby podczas suszenia mocno się kurczą
Pamiętajmy, że grzyby podczas suszenia mocno się kurczą123RF/PICSEL

Które grzyby idealnie nadają się do suszenia?

Chcąc suszyć grzyby, wybierajmy takie, które doskonale znoszą ten proces i zachowują smak oraz aromat, a na tym przecież nam zależy, pałaszując te dary natury. Wówczas wybierajmy m.in. borowiki, podgrzybki, smardze i koźlarze.

Do suszenia świetnie nadają się grzyby o dużych owocnikach, ponieważ ten proces powoduje zdecydowane kurczenie się grzybów.

„Ewa gotuje”: Placki brokułowe z sosem grzybowymPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas