Ten naturalny oprysk skutecznie zwalczy mszyce. Będą uciekały w popłochu

Mszyce w ogrodzie są prawdziwym utrapieniem. Szybko się mnożą, pozbawiają soków najmłodsze pędy a ich spadź może być przyczyną szarej pleśni. Mszyce przenoszą wirusy i potrafią całkowicie unicestwić roślinę. Atakują kwiaty, drzewa owocowe i warzywa. Zanim sięgniesz po środki chemiczne, wypróbuj naturalny oprysk z pokrzyw na mszyce. Przepędzi owady i nie spowoduje, że chemia przedostanie się do warzyw czy owoców, które spożywamy.

Mszyce w ogrodzie można zwalczać naturalnymi opryskami.
Mszyce w ogrodzie można zwalczać naturalnymi opryskami.123rf.com123RF/PICSEL

Czy oprysk z pokrzywy działa na mszyce? Ważny jest jeden składnik

Mszyce są owadami niszczącymi nasze uprawy i trzeba regularnie przeglądać rośliny pod kątem ich obecności. W pierwszej fazie rozwoju o wiele łatwiej je zwalczyć. Ponieważ osiedlają się również na roślinach jadalnych, lepiej unikać do walki z nimi środków chemicznych. Wyjściem jest sięgnięcie po naturalne metody zwalczania tych szkodników.

Jednym z ekologicznych sposobów zwalczania mszyc jest oprysk z pokrzywy. Nie zagrozi on ani roślinom, ani zwierzętom, ani ludziom. Oprysk z pokrzywy działa na mszyce dlatego, że rośliny te zawierają flawonoidy. Te organiczne związki są wykorzystywane w produkcji sztucznych oprysków, ponieważ mają właściwości grzybobójcze i owadobójcze. Co więcej, naturalny oprysk z pokrzyw zwalczy nie tylko mszyce, ale również szarą pleśń, mączniaka i przędziorki. Te szkodniki i choroby również stanowią zagrożenie dla naszych roślin.

Pokrzywa oprócz tego, że ma właściwości grzybobójcze i owadobójcze, jest też świetnym nawozem. Zawiera takie składniki jak azot, potas, magnez, żelazo i krzem, które są składnikiem nawozów. Odżywiają rośliny i aktywują ich kwitnienie. Oprysk z pokrzywy nie tylko nie zaszkodzi roślinom, ale zwalczając szkodniki, przy okazji nawiezie nasze uprawy.

Jak zrobić oprysk na mszyce z pokrzywy? 3 sposoby

Pokrzywę na oprysk najlepiej zbierać od maja do lata. Chodzi o to, by zrobić to jeszcze przed kwitnieniem tej rośliny. Najlepiej zbierać najmłodsze pędy, mają najwięcej substancji odżywczych. Aby zrobić oprysk na mszyce z pokrzywy, najpierw trzeba przygotować z nich gnojówkę. Oto przepis krok po kroku:

  • zerwij kilogram młodych liści pokrzywy, potnij je i wrzuć je do plastikowego pojemnika;
  • zalej je 10. litrami wody;
  • odstaw w ustronne miejsce i przykryj gazą, by owady nie dostały się do środka, ale żeby była cyrkulacja powietrza;
  • codziennie miksturę zamieszaj; 
  • po dwóch tygodniach gnojówka z pokrzyw jest gotowa. 

Gnojówki z pokrzyw możesz używać do nawożenia roślin w ogrodzie. Jednak oprysk na mszyce z gnojówki wymaga większego rozcieńczenia roztworu. Zmieszaj miksturę z wodą w proporcji 1 szklanka gnojówki na 20 szklanek wody, odcedź. Naturalny oprysk na mszyce jest gotowy do użycia.

Możesz też wykorzystać do zrobienia oprysku wyciąg z pokrzyw. Wystarczy odlać odrobinę gnojówki już po dobie od jej nastawienia. Takiego roztworu nie musisz rozcieńczać, wystarczy go odcedzić i od razu używać.

Kolejnym sposobem na zrobienie oprysku na mszyce jest przygotowanie wywaru z pokrzyw. Oto, jak go zrobić:

  • zerwij kilogram młodych liści pokrzywy, potnij je i wrzuć je do plastikowego pojemnika;
  • zalej je 10. litrami wody;
  • całość gotuj na małym ogniu przez około pół godziny.

Wywar z pokrzyw do oprysku należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1 porcja wywaru na 5 porcji wody.

Oprysk na mszyce to skuteczny sposób na pozbycie się szkodników.
Oprysk na mszyce to skuteczny sposób na pozbycie się szkodników.123rf.com123RF/PICSEL

Jak stosować oprysk z pokrzyw na mszyce?

Zanim wykonasz oprysk z pokrzyw na mszyce, sprawdź prognozę pogody. Roślin nie ma sensu pryskać, kiedy zanosi się na deszcz. Zmyje on substancję z roślin i nie spełni ona swej funkcji. Oprysk najlepiej wykonywać wieczorem, kiedy pszczoły już skończą swoją pracę. Chodzi o to, by substancja im nie zaszkodziła. Oprysk zrobiony rano może nie pomóc roślinie, bo w gorące dni substancja szybko wyparuje. Domowy oprysk z pokrzywy na mszyce najlepiej stosować co trzy dni.

Czytaj też:

Choroba naszych czasów - wypalenie zawodowe. Dr Anna Kieszkowska-Grudny i Katarzyna Motelska u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas