To będzie prezentowy hit na komunię? Jest tylko jedno „ale”
Sezon komunijny tuż-tuż, a to oznacza, że należy wybrać prezent dla dziecka uczestniczącego w tej ważnej uroczystości. Nowym trendem, na który decydują się m.in. rodzice chrzestni, jest założenie konta oszczędnościowego dla osoby przyjmującej pierwszą komunię.
Co podarować dziecku na komunię?
Temat prezentów z okazji pierwszej komunii od lat budzi sporo kontrowersji, ponieważ w wielu przypadkach bardzo drogie upominki przysłaniają główne wydarzenie duchowe, jakim dla dziecka jest przyjęcie eucharystii.
Do klasycznych prezentów dla dziecka na pierwszą komunię należą m.in. różnego rodzaju dewocjonalia, biżuteria, rower, hulajnoga elektryczna, kamera, smartfon, komputer, konsola do gier, smartwatch itd.
Niektórzy, zamiast takich prezentów, decydują się na kupno dziecku wycieczki, opłacenie kursy lub zakup biletu do wymarzonego parku rozrywki. Rzecz jasna, bardzo często wręczana jest także gotówka.
Czytaj także: Płacz, gorączka i ból głowy. Kulisy egzaminów do pierwszej komunii świętej. „Na samą myśl robi mi się słabo"
Konto oszczędnościowe jako prezent dla dziecka
Od niedawna jednym z częściej wybieranych rodzajów upominku dla dziecka na uroczystość pierwszej komunii, jest zakładanie konta oszczędnościowego i regularne zasilanie go odpowiednią kwotą. Zazwyczaj takie konto prowadzone jest przez rodziców chrzestnych dziecka do momentu, aż ukończy ono 18 lat.
Decydując się na taki prezent, należy mieć świadomość, że jest on związany z dużym wydatkiem rozłożonym w czasie. Jeśli zapewniamy dziecko, że co miesiąc będziemy zasilać konto np. kwotą 100 zł, wypadałoby się wywiązać z takiej obietnicy. Problem pojawia się w momencie, gdy sami mamy problemy finansowe.
Ponadto, co istotne - dziecko, które przystępuje do pierwszej komunii, ma ok. 9 lat, a więc jest niepełnoletnie. Założenie konta oszczędnościowego dziecku, a następnie zarządzanie nim, jest możliwe wyłącznie przez rodziców dziecka lub jego prawnych opiekunów.
Oznacza to, że taki prezent musimy skonsultować z rodzicami obdarowywanego dziecka i poprosić ich o zgodę oraz o wypełnienie wszystkich formalności w banku.
Warto wiedzieć: Komunie 2024 rekordowo drogie? Rodzice załamują ręce. "Cena za talerzyk zwala z nóg"