To dlatego skrzydłokwiat żółknie i brązowieje. Poznaj przyczyny i działaj zdecydowanie

Skrzydłokwiat należy do dekoracyjnych roślin, które mają właściwości oczyszczające powietrze. Czasami jednak zdarza się, że jego liście żółkną i brązowieją. Przyczyn może być kilka, my przedstawiamy najczęstsze. Zobacz, co robić, gdy skrzydłokwiat marnieje w oczach.

Przyczyn obumierania skrzydłokwiata może być kilka
Przyczyn obumierania skrzydłokwiata może być kilka123RF/PICSEL

Suche powietrze w pomieszczeniu

Jedną z przyczyn brązowienia liści skrzydłokwiatu jest zbyt suche powietrze. W okresie grzewczym to częste zjawisko. Dlatego, by zapobiegać tego typu sytuacjom, używaj nawilżacza powietrza. Zapewnij też skrzydłokwiatowi odpowiednie stanowisko z dala od kaloryfera. Gatunek ten preferuje miejsce z rozproszonym światłem. Oprócz tego zraszaj roślinę miękką wodą, a dno doniczki wypełnij keramzytem. Ważne, by osłonka posiadała otwory odpływowe. Woda z podstawki będzie parować i zapewni nawilżenie skrzydłokwiatowi.

Nadmierne podlewanie

Sprawdzaj kondycję liści, by upewnić się, że skrzydłokwiat jest zdrowy
Sprawdzaj kondycję liści, by upewnić się, że skrzydłokwiat jest zdrowy123RF/PICSEL

Powodem żółknięcia liści skrzydłokwiatu jest jego nadmierne podlewanie. W okresie zimy nawadniaj roślinę znacznie rzadziej. Zrób to dopiero wtedy, gdy ziemia jest lekko przesuszona. Pamiętaj, że przelanie rośliny skutkuje gniciem systemu korzeniowego i rozwojem chorób grzybowych. Kiedy jednak zmniejszona ilość wody nie pomaga, konieczne będzie przesadzenie skrzydłokwiatu.

Po wyjęciu go z doniczki, dokładnie obejrzyj korzenie, wyczyść je i posadź roślinę w nowej ziemi. Możesz też zastosować niewielką ilość nawozu. Do tego gatunku sprawdzi się wywar ze skórek banana.

Atak szkodników

Jeśli w roślinie zadomowiły się przędziorki, musisz działać zdecydowanie. Ich obecność szybko wyniszcza roślinę, powodując między innymi żółknięcie liści. Można też zauważyć na dolnych liściach mozaikowate przebarwienia i delikatną pajęczynę. Najpierw usuń wszystkie chore liście, a następnie przemyć je szarym mydłem. Na koniec spryskaj roślinę specjalnymi preparatami przędziorkobójczymi. Do nabycia są w sklepach ogrodniczych, a instrukcja ich aplikacji znajduje się na etykiecie.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas