Torf ogrodniczy: Właściwości i zastosowanie
Torf jest naturalnym i jednym z najbardziej wartościowych podłoży do roślin ogrodowych, domowych i balkonowych. Jest bogaty w składniki mineralne i organiczne, dzięki czemu poprawia strukturę gleby, jej przepuszczalność i napowietrzenie. Torf kwaśny idealnie nadaje się do takich roślin jak rododendrony, jodły, żywotniki, borówki czy hortensje, a torf odkwaszony do uprawy warzyw i owoców lub jako nawóz do trawnika. Jakie jeszcze właściwości ma torf ogrodniczy? Do czego można go stosować? Sprawdźmy.
Co to jest torf ogrodniczy?
Torf ogrodniczy to naturalne podłoże pochodzenia roślinnego. Jest to skała osadowa, która powstaje z nie końca rozłożonych resztek roślin. Sprzyja temu duża wilgotność i słaby dostęp do powietrza. Torf po kilku milionach lat zamienia się w węgiel brunatny. Co wyróżnia ten rodzaj podłoża? Jest ono zwarte (w granicach 70-90 proc) i dobrze absorbuje wodę. Znajdują się w nim kwasy huminowe, celuloza i hemiceluloza, węglowodany, związki białkowe, bituminy i ligniny. Dzięki temu torf ma bardzo duże zastosowanie w ogrodnictwie. Korzystnie wpływa na przepuszczalność i skład chemiczny gleby. W zależności od tego, w jakich warunkach torf powstał, wyróżnia się jego kilka rodzajów.
Torf ogrodniczy: Rodzaje i właściwości
Torf wysoki (kwaśny) - powstaje w miejscach bez odpływu zalanych wodą ubogą w składniki mineralne. Jest to ziemia kwaśna (pH = 3-4) o luźnej strukturze, wysokiej przepuszczalności i ciemnej barwie. To podłoże może być też w wersji odkwaszonej za pomocą wapna (średnie pH = 5-6). Jest najbardziej uniwersalne i ma największe zastosowanie w ogrodzie.
Torf niski (odkwaszony) - powstaje w miejscach, gdzie jest ciągły przepływ wody bogatej w składniki mineralne i dobrze napowietrzonej, a więc m.in. na ternach zalewowych bądź w dolinach rzecznych. Występuje znacznie częściej niż torf wysoki. Charakteryzuje się wysokim odczynem (pH powyżej 6) i ciemną, prawie czarną barwę. Torf niski nie nadaje się do zakwaszania gleby, a oprócz tego zawiera duże ilości soli. Nie można więc stosować go jako podłoże jednorodne - należy wymieszać je z innym rodzajem gleby.
Torf przejściowy - jest to podłoże, które ma cechy zarówno torfu wysokiego, jak i niskiego. Powstaje wtedy, gdy na torfowiska przestaje dopływać. Jest lekko kwaśny i bogaty w składniki organiczne, więc można używać go do zakwaszania gleby.
Torf ogrodniczy: Zastosowanie
Torf ma wiele zastosowań w ogrodnictwie. Jest to bardzo dobre, naturalne podłoże dla roślin. Poprawia strukturę ziemi, napowietrza ją i rozluźnia. Wzbogaca ją też w wartościowy materiał organiczny. Torf ma zdolność do magazynowania wody, co korzystnie oddziałuje na gospodarkę wodną. Wykorzystanie go na podłożach piaszczystych umożliwia magazynowanie jej na potrzeby roślin, a na podłożach gliniastych pozwala na wchłonięcie nadmiaru wody. W zależności od celu użycia torfu ogrodzie sięga się po jego konkretny rodzaj.
Torf kwaśny jako nawóz naturalny
Torf kwaśny to najbardziej naturalny rodzaj torfu, gdyż po wydobyciu nie jest poddawany żadnej obróbce. Wykorzystuje się do uprawy roślin, które preferują glebę o odczynie kwasowym, a więc m.in. krzewów iglastych (żywotników, jodeł, cyprysików czy świerka białego), krzewów ozdobnych (rododendronów, pierisów, kalmii czy kiścieni wawrzynowych) oraz niektórych owoców (borówek, żurawiny). Niewielka ilość kwaśnego torfu dodanego do gleby sprzyja również rozwojowi roślin, które nie wymagają bardzo kwaśnego odczynu, np. hortensji. Torf kwaśny można stosować jednostkowo, czyli usypywać w dużych dołkach przed sadzeniem roślin. Może też wymieszać go z bieżącym podłożem i piaskiem, aby stworzyć przyjazne środowisko dla korzeni.
Torf odkwaszony jako nawóz naturalny
Torf odkwaszony jest wytwarzany na bazie torfu wysokiego poddanego zabiegom odkwaszających przy użyciu węglanu wapnia. Taki torf zachowuje silną absorpcję wody i właściwości odżywcze. Poprawia strukturę gleby, spulchnia ją i napowietrza, a do tego wzbogaca ją w minerały i substancje organiczne. Torf odkwaszony nadaje się do uprawy wszystkich roślin ozdobnych, krzewów liściastych oraz warzyw i owoców. Zaleca się go stosować do użyźniania podłoża piaszczystego oraz rozluźniania gleby gliniastej. Torf odkwaszony należy wymieszać z podłożem w ilości przynajmniej 5-10 kg/m2. Tego rodzaju torf wykorzystuje się również jako nawóz organiczny do trawników.
Ziemia ogrodnicza na bazie torfu
Na bazie kompostowanego torfu przygotowuje się również ziemię ogrodniczą wzbogaconą o składniki mineralne zależnie od przeznaczenia. Różne jej rodzaje mają inne właściwości fizyczne i chemiczne. Są to często ziemie przeznaczone do różnych grup roślin ze zoptymalizowanym składem pod kątem uprawy.