Trawa cytrynowa: Jak ją wykorzystać?

Każdy, kto lubuje się w kuchni azjatyckiej, wie, jaką gamą smaków dysponują potrawy orientalne. Choć najczęściej kojarzy się ona z przyprawami pikantnymi, to wśród całego inwentarza można również znaleźć aromatyczną trawę cytrynową, zwaną również palczatką cytrynową, której smak jest łudzący do znanej wszystkim cytryny. Okazuje się, że roślinę można samodzielnie wysiać w domu i tym samym mieć świeży produkt, który wzbogaci wiele samodzielnie przygotowywanych dań. Podpowiadamy, jak uprawiać trawę cytrynową i do czego ją wykorzystać.

Trawa cytrynowa jest niepozorna, ale zachwyca swoim przecudnym aromatem!
Trawa cytrynowa jest niepozorna, ale zachwyca swoim przecudnym aromatem!123RF/PICSEL

Poznaj trawę cytrynową!

Trawa cytrynowa, a właściwie palczatka cytrynowa, to roślina pochodząca z rodziny wiechlinowatych, która w naturalnych warunkach spotykana jest klimacie tropikalnym, ale też powszechnie uprawiana w rejonach śródziemnomorskich. Jak rozpoznać tę roślinę? Właściwie po kępie długich źdźbeł wyrastających z korzenia. Trawa cytrynowa w uprawie może sięgnąć do półtora metra wysokości, jednak w naturalnych warunkach często przekracza trzy metry. Co wyróżnia trawę cytrynową? To, że jest źródłem cennego olejku eterycznego - lemongrasowego - nadającego ciekawej nuty smakowej i zapachowej. Jak łatwo się domyślić aromat rośliny przypomina cytrynę, lecz nie jest kwaśny, za to można wyczuć także odrobinę imbirowego posmaku.

Sztuczny trawnik alternatywą dla natury? Interia.tv

Do czego ją wykorzystać?

Do czego można wykorzystać trawę cytrynową? Dzięki zawartym w niej substancjom świetnie nadaje się do aromatyzowania napojów oraz chłodników, ale to tylko część możliwości, jakie nadaje ta cudowna roślina. Oczywiście, sprawdza się jako dodatek do typowych potraw kuchni orientalnej: wzbogaci smak potraw mięsnych, warzywnych, a także sosów np. na bazie mleczka kokosowego.

Jak przygotować trawę cytrynową do potraw? Wystarczy niewielki jej fragment (ok. 20 cm) dokładnie umyć, zmiażdżyć nożem, a następnie dodać do gotujących się potraw. Ze względu na to, że palczatka cytrynowa czasem jest twarda i łykowata, można pod koniec gotowania ją wyciągnąć, kiedy cały aromat odda do prawie gotowego dania.

Walory zdrowotne

Do czego zastosować trawę cytrynową? Sprawdzi się jako produkt do przygotowania chociażby naparu
Do czego zastosować trawę cytrynową? Sprawdzi się jako produkt do przygotowania chociażby naparu123RF/PICSEL

W trawie cytrynowej nie ma zbyt wielu witamin czy minerałów, ale pozyskiwany z niej olejek lemongrasowy znajduje wiele zastosowań we współczesnej fitoterapii. Najbardziej doceniany jest jego wpływ na samopoczucie, więc śmiało można aplikować go do kominków albo dodawać kilka kropel do odprężającej kąpieli. Olejek lemongrasowy może być również stosowany w przypadku różnych dolegliwości skórnych, ponieważ ma działanie łagodzące, a także niweluje powstające stany zapalne. Zanim jednak skorzystamy z jego dobroczynnego działania, warto go rozcieńczyć w łyżce oleju kokosowego lub winogronowego i w takiej formie smarować obolałe miejsca. Sam w sobie olejek lemongrasowy może podrażniać.

Uprawa? Jest to możliwe!

Palczatkę cytrynową można kupić na niektórych targowiskach albo w sklepach ze świeżą żywnością, choć rzadko trafić można na tę przyprawę świeżą, to częściej spotykana jest w formie suszonej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać ją w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w nasiona, które wysiewa się w doniczkach na początku kwietnia, zrasza obficie wodą i ustawia na słonecznym parapecie. Po kilkunastu dniach, kiedy siewki wzejdą, możną je przesadzić do osobnych doniczek. A jak wygląda uprawa trawy cytrynowej w domu? Jest ona nieskomplikowana, ponieważ wymaga ona wyłącznie jasnego miejsca oraz regularnego podlewania. W drugiej połowie maja, kiedy temperatury są przychylniejsze, doniczki z trawą cytrynową mogą być ustawiane na słonecznym balkonie albo ogrodzie.

Tak samodzielnie uprawiana trawa cytrynowa może być bazą do przygotowywania naparów lub orzeźwiających napojów. Jeśli smak zwykłej, czarnej lub zielonej herbaty nam się znudził, wystarczy dodać odrobinę palczatki cytrynowej do wrzątku i parzyć pod przykryciem przez kilka minut.

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas