Trawa pampasowa: Jak i kiedy sadzić ją w ogrodzie?

Trawa pampasowa, zwana również kortaderią, okolczem srebrzystym czy zwyczajnie pampasem, to południowoamerykańska bylina, która może przyozdobić twój ogród lub mieszkanie. Wystarczy tylko odpowiednio się nią zaopiekować. Jak uprawiać trawę pampasową, aby rosła silna i zdrowa?

Odpowiednia pielęgnacja traw ozdobnych zaprocentuje spektakularnym efektem w ogrodzie
Odpowiednia pielęgnacja traw ozdobnych zaprocentuje spektakularnym efektem w ogrodzie123RF/PICSEL

Ponieważ trawa pampasowa nie jest przyzwyczajona do polskiego klimatu, uprawie tej rośliny należy poświęcać sporo uwagi. Dowiedz się, jak zadbać o bylinę, aby przetrwała polskie mrozy oraz bujnie rozwijała się latem.

Trawa pampasowa - sadzonki

Sadzonki kortaderii możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet. Ich koszt waha się zazwyczaj pomiędzy 10 a 25 zł. Cena jest uzależniona od odmiany. Do dwóch najpopularniejszych należą Weiser Fede posiadająca białe wiechy oraz Rendatleri - z różowymi kwiatami. W sadzonki najlepiej zaopatrzyć się końcem zimy lub bardzo wczesną wiosną, żeby zdążyć wysadzić je do ziemi w odpowiednim momencie. Zaleca się zakup sadzonek w stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Ograniczy to ryzyko uszkodzenia sadzonki. Dodatkowo mamy pewność jakiej odmiany, gatunku czy pochodzenia jest nasza roślina - te informacje będą nam potrzebne do odpowiedniej pielęgnacji.

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv

Trawa pampasowa - kiedy sadzić?

Sadzonki trawy pampasowej sprzedawane są w pojemnikach, dlatego to do nas należy wybór, kiedy wysadzać je do gruntu. Mamy na to cały okres wegetacyjny - od kwietnia do września. Najlepiej jednak zasadzić roślinę na wiosnę, co pomoże jej zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Dzięki obserwacji zasadzonej trawy będziemy mogli również ocenić, czy wybraliśmy dla niej odpowiednie miejsce. To powinno być wysoko nasłonecznione, a gleba żyzna, próchnicza, lekko kwaśna i bogata w składniki odżywcze - te możemy uzupełniać odpowiednimi nawozami.

Kiedy kwitną trawy pampasowe?

Aby trawa pampasowa przetrwała zimę, warto ją zabezpieczyć
Aby trawa pampasowa przetrwała zimę, warto ją zabezpieczyć123RF/PICSEL

Trawa pampasowa staje się hitem pod koniec lata, bo właśnie wtedy w naszych ogrodach pojawiają się puszyste wiechcie. Bujne pióropusze - zależnie od gatunku - mogą wytrzymać nawet do przełomu listopada oraz grudnia. Przekwitłe kwiatostany można pozostawić w ogrodzie jako element ozdobny, jednak dla rośliny korzystniejsze będzie przycięcie ich łodyg około 30 cm nad ziemią. Aby trawa pampasowa przetrwała zimowe mrozy, warto odpowiednio ją zabezpieczyć. Kopczyk suchych liści czy torfu pomoże nam zapewnić osłonę przed dużym spadkiem temperatury.

Trawa pampasowa - jak szybko rośnie

Kortaderia rośnie stosunkowo szybko. Kiedy dobrze się nią zaopiekujemy, bardzo możliwe, że już podczas pierwszego sezonu osiągnie maksimum swoich możliwości, czyli 2-metrowe liście oraz półmetrowe kwiatostany. Pierwszej zimy warto przechować je w tunelu, szklarni czy chłodnym pomieszczeniu z dostępem do światła słonecznego. Aby przyspieszyć wzrost trawy pampasowej, warto wyposażyć się w glebę zawierającą wapń.

Trawa pampasowa w donicy

Uprawianie trawy pompasowej w donicy to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja dla mieszkańców chłodniejszych części Polski. Na zimę, roślinę z donicą chowamy do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia starając się, aby temperatura nie przekroczyła w nim 10 stopni Celsjusza. Trawa pampasowa uprawiana w donicy lepiej prezentuje się bez liści. Te obcinamy w rękawiczkach, ponieważ ich brzegi są ostre i łatwo można się od nich skaleczyć.

Trawa pampasowa - aranżacje

Idealna ozdoba
Idealna ozdoba 123RF/PICSEL

Trawa pampasowa idealnie wpisuje się w boho wnętrza, które wciąż są niezwykle popularne i modne. Stąd duże zainteresowanie samą kortaderią. Swoim puszystym kwiatostanem doskonale przyozdobi zarówno nowoczesny salon jak i kuchnię w stylu vintage. Bez problemu można wykorzystać ją również do stworzenia palem wielkanocnych czy ozdobienia koszyczków i stołów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas