Triki ułatwiające sprzątanie. Sposoby na szybkie porządki

Natłok codziennych obowiązków bardzo często sprawia, że sprzątanie domu schodzi na dalszy plan. Trudno zresztą byłoby się spodziewać, że po wielu godzinach spędzonych w pracy, będziemy ochoczo chwytać za odkurzacz czy myjkę i ruszać na spotkanie z osadem w kabinie prysznicowej albo porozrzucanymi po całym mieszkaniu ubraniami. Zatem jak zmotywować się do sprzątania? O ile podczas przygotowań do ważnych uroczystości i świąt nie mamy z tym problemu, o tyle na co dzień bywa znacznie gorzej. Mimo wszystko szybkie porządki w domu wcale nie muszą wiązać się z ogromnym wysiłkiem. Sprytne sposoby na sprzątanie bardzo ułatwią życie!

Domowe porządki mogą być dziecinnie proste
Domowe porządki mogą być dziecinnie proste123RF/PICSEL

Sprzątanie - jak zacząć?

Kurz na półkach nie daje nam spokoju, sierść czworonożnego pupila jest wszędzie, a baterie łazienkowe już dawno temu straciły swój blask. Wszystko wskazuje na to, że zrobienie domowych porządków nas nie ominie, a im dłużej zwlekamy, tym trudniej wziąć się do pracy. Nie warto załamywać rąk - dużo rozsądniej jest zaplanować sprzątanie.

Wyznaczmy, co jest do zrobienia i podzielmy porządki na konkretne etapy. Pomoże to uniknąć rozpraszania i chaotycznego przechodzenia z jednego pomieszczenia do drugiego. Co jeszcze ułatwia sprzątanie? W dbanie o czystość zaangażuj wszystkich domowników. Nawet najmłodsi mogą wykonywać proste zadania, dopasowane do ich wieku i umiejętności.

Dlaczego regularne sprzątanie jest ważne?

Podczas porządków należy pamiętać o rękawicach ochronnych
Podczas porządków należy pamiętać o rękawicach ochronnych123RF/PICSEL

Systematyczność to jeden z podstawowych trików ułatwiających sprzątanie. Choć zna go większość z nas, z zastosowaniem bywa różnie. Tymczasem mycie talerzy i garnków tuż po skończonym posiłku pozwoli uniknąć nawarstwiania się brudnych naczyń. Radzenie sobie z zaschniętymi resztkami jedzenia jest dużo bardziej uciążliwe. Dotyczy to większości domowych zajęć. Warto więc przyporządkować konkretne czynności do dni i np. kurze wycierać we wtorki, a podłogi w kuchni i łazience myć w czwartki. Nie zostawiajmy wszystkiego na weekend, by w wolne dni móc faktycznie odpocząć, a nie myśleć o stercie prania do wyprasowania.

Im mniej, tym lepiej: Minimalizm w pigułce

Podstawą tego, jak szybko zrobić porządki, jest ograniczenie przedmiotów w mieszkaniu. Nie chodzi jednak o nagłe pozbywanie się przydatnych rzeczy, z których korzystamy każdego dnia. To liczne bibeloty i ozdoby, w tym figurki, świece, ramki na zdjęcia i pamiątki z wakacji stanowią prawdziwy magnes na kurz.

Zorganizujmy się!

Zarówno w kuchni, jak i w łazience czy garderobie przydadzą się organizery do przechowywania przedmiotów codziennego użytku, produktów spożywczych i kosmetyków. Dużo łatwiej będzie znaleźć konkretną rzecz, kiedy akurat się spieszymy. Przy okazji wyrobimy nawyk odkładania rzeczy na swoje miejsce, co też znacznie ograniczy codzienny bałagan.

Jak szybko zrobić porządki w kuchni?

Pamiętaj o segregowaniu i regularnym wynoszeniu śmieci
Pamiętaj o segregowaniu i regularnym wynoszeniu śmieci123RF/PICSEL

Istnieje co najmniej kilka podstawowych trików, dzięki którym doprowadzenie kuchni do porządku nie będzie jawiło się jako najgorszy koszmar. Zacznijmy od kosza na śmieci. Wkładajmy do niego dwa worki. Wydaje się to marnotrawstwem? Wystarczy przypomnieć sobie, ile razy worek pękał i przeciekał, a dokładnego umycia wymagał cały kosz i podłoga wokół. Jeśli taki wypadek się nie zdarzy, czysty worek można wykorzystać ponownie.

Półki w lodówce owińmy folią spożywczą, która pomoże zachować czystość wewnątrz chłodziarki. Należy jednak pamiętać o tym, by wymieniać folię raz w tygodniu. Dla pochłaniania zapachów dobrze jest ustawić na jednej z półek miseczkę z sodą oczyszczoną albo zmieloną kawą.

Wnętrze mikrofalówki woła o pomstę do nieba? Włóż do niej naczynie z wodą i sokiem z cytryny, następnie włącz na kilka minut. Ten manewr wykorzystać można również w przypadku zabrudzonego piekarnika.

Patenty do łazienki

Łazienka bez kamienia i osadu
Łazienka bez kamienia i osadu123RF/PICSEL

To kolejne pomieszczenie, którego sprzątanie wielu z nas odkłada w nieskończoność. Jeśli na słuchawce od prysznica widać już grubą warstwę kamienia, rozwiązania siłowe i intensywne szorowanie nie przyniosą dobrych rezultatów. Sprytniej będzie napełnić foliowy woreczek octem, włożyć do niego słuchawkę, związać sznurkiem lub gumką recepturką i odstawić na co najmniej godzinę. Dla spotęgowania efektu na powierzchni z kamieniem możemy rozetrzeć sodę oczyszczoną.

Ocet bardzo ułatwia czyszczenie toalety. Zalej ją na noc, a usunięcie uciążliwego osadu na dzień następny nie będzie stanowiło problemu. By utrwalić efekt czyszczenia kranu, baterię warto natrzeć... papierem do pieczenia. Ta prosta czynność zapobiega powstawaniu zacieków. Jak widać, szybkie porządki w domu nie zaliczają się do wiedzy tajemnej. Im wcześniej się z nimi zapoznamy, tym więcej czasu pozostanie na relaks.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas