Reklama

Reklama

Trujące rośliny doniczkowe. Masz je w domu?

Trudno wyobrazić sobie mieszkania bez roślin. Kwiaty nie tylko ożywiają i upiększają wnętrza, ale też oczyszczają powietrze. Mało kto wie, że niektóre popularne gatunki powinny być uprawiane ze szczególną ostrożnością, gdyż zawierają toksyczne substancje niebezpieczne dla zdrowia. Warto wiedzieć, które rośliny należą do trujących, by zapewnić bezpieczeństwo domownikom - szczególnie dzieciom i zwierzętom.

Najpopularniejsze rośliny uprawiane w domach często pochodzą z krajów tropikalnych i niestety - choć piękne, mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. W środowisku naturalnym zawarte w nich substancje trujące zabezpieczają je przed uszkodzeniami czy zjedzeniem przez zwierzęta. Innymi słowy - to mechanizmy obronne roślin. Jeśli w domu znajdą się takie okazy, należy pamiętać, by wszelkie prace pielęgnacyjne, jak przesadzanie czy przycinanie, wykonywać w rękawiczkach, a także zabezpieczyć je przed zasięgiem dzieci i zwierząt. Szczególnie narażone na zatrucie są koty, które lubią spacerować po parapetach i obgryzać liście roślin.

Reklama

Oto najbardziej popularne, trujące rośliny doniczkowe:

Anturium

Anturium to popularna roślina doniczkowa o ozdobnych liściach oraz okazałych, kolbiastych kwiatostanach. Zarówno pędy jak i liście anturium zawierają niewielką ilość trujących dla człowieka kryształków szczawianu wapnia. W kontakcie ze skórą często wywołują wysypkę, a w przypadku połknięcia może dojść do obrzęku warg, języka i gardła. Potarcie oczu dłonią, na której pozostały resztki tej substancji, grozi zapaleniem spojówek. Na szczęście stężenie trucizny w sokach rośliny jest niewielkie, a nieprzyjemne objawy zazwyczaj szybko mijają.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje