Truskawki przestały rok temu plonować? Możesz jeszcze je uratować
Uprawa truskawek może sprawiać wiele radości, a szczególnie wtedy, kiedy latem możemy zbierać obfite plony słodkich owoców. Jeśli mamy krzaczki truskawek na działce, ale nie zawsze zbiory są satysfakcjonujące, to czasami można zmienić ich lokalizację. Kiedy przesadzić truskawki? Jak to poprawnie zrobić? Przekonajmy się.

Kiedy przesadzać truskawki?
Wiele osób zastanawia się, kiedy przesadzać truskawki w ogrodzie, ale trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Dlaczego? Ponieważ można to robić praktycznie przez cały okres wegetacyjny, choć trzeba uważać na aktualną pogodę. Najczęściej jednak znawcy tematu polecają, ale przesadzenie truskawek odbywało się wczesną jesienią: od września do października. Ten termin jest optymalny, ponieważ sadzonki zdążą się przyjąć w nowym miejscu i nie będą podatne na działanie mrozu.
Co zrobić, kiedy spóźniliśmy się z jesiennym przesadzaniem truskawek? Można zrobić to jeszcze wiosną: a kwiecień to dobry czas.
Jak przesadzać truskawki?

Skoro wiemy już, kiedy truskawki przesadzać, trzeba zabrać się za pracę. Oczywiście, nie jest to trudne - wystarczy wykopać sadzonki wraz z bryłą korzeniową i przenieść je w docelowe miejsce.
Dlaczego truskawki trzeba przesadzać? Jeśli nasze sadzonki owocują bez zarzutów, to można je pozostawić w dotychczasowym miejscu, a jedynie nawozić je co sezon preparatami wieloskładnikowymi. Z drugiej strony, kiedy wyraźnie widać, że krzaczki truskawek prawie przestały owocować, wtedy przesadzenie może pomóc w uzyskaniu smacznych owoców.
Gdzie przesadzać truskawki w ogrodzie?

Chcemy mieć obfite plony truskawek? Warto zadbać o perfekcyjne miejsce dla nich. Najlepiej sprawdzają się tam, gdzie na grządce jest sporo promieni słonecznych, ale równocześnie nie będą narażone na porywiste podmuchy wiatru. Truskawki dobrze rosną w przepuszczalnej, żyznej i próchniczej glebie.
Rzadko wspomina się o jeszcze jednym patencie, który sprawia, że truskawki lepiej rosną. Chodzi o ściółkowanie, czyli wysypanie pomiędzy krzaczkami słomy. Taki zabieg jest korzystny dla truskawek przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze - ograniczy parowanie wody z gleby, co sprzyja roślinom, a po drugie - ograniczy rozwój chwastów.
Jeśli decydujemy się na ściółkowanie truskawek, trzeba wiedzieć jedno: takie zabezpieczenie trzeba wymieniać co roku.